וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תוצאות ראשונות: שתי מדינות בכיס של בוש

8.11.2000 / 1:26

קנטאקי ואינדיאנה שתי מדינות שכצפוי העניקו את קולן למועמד הרפובליקני; כרגע לרשותו של בוש 20 אלקטורים, לגור 0; המועמד שיזכה ב-270 אלקטורים ייבחר לנשיא; ציפיה לתוצאות הבחירות ממדינת פלורידה; אחוז ההצבעה בינתיים נמוך


בארצות הברית החלה ספירת הקולות, בשעות הקרובות יסגרו הקלפיות ותוצאות ראשונות יחלו לזרום למטות המועמדים וכמובן, לאמצעי התקשורת.

הדיווחים עד כה מראים על אחוז הצבעה נמוך למדי, פחות מ-50 אחוז מבעלי זכות ההצבעה.

במדינות קנטאקי ואינדיאנה נסגרו הקלפיות הראשונות ולפיהן זכה בוש במרבית הקולות. לזכותו נספרו עד כה 20 אלקטורים.
12 באינדיאנה ועוד 8 בקאנטקי. יש לציין, ששתי המדינות היו 'בכיסו' של בוש, עוד טרם היוודע התוצאות.

בשעה הקרובה ייסגרו הקלפיות בפלורידה, ו-ווסט ווירג'ניה. פלורידה, נחשבת מדינת מפתח בבחירות. המועמדים לנשיאות זקוקים ל-270 אלקטורים כדי לזכות בנשיאות.

הקלפיות בארה"ב נפתחו בצהרים (שעון ישראל) במזרח ובשעה 16:00 (שעון ישראל) החלו גם תושבי החוף המערבי במימוש זכותם הדמוקרטית.

הבוקר פורסם סקר חדש של רשת הטלווזייה אן.בי.סי. הסקר ציין יתרון בן שני אחוזים לסגן הנשיא ומועמד המפלגה הדמוקרטית, אל גור: 48 אחוזים מול 46. לעומתו שאר הסקרים ממשיכים להצביע על יתרון קטן למועמד הרפובליקני, גורג' בוש. סקר מייסון דיקסון שפורסם אתמול הראה על 49 אחוזי תמיכה לבוש מול 45 לגור. בוש הצהיר בתגובה: "אני אוהב את מה שאני רואה, אבל אסור לקחת שום דבר כמובן מאליו". מועמד מפלגת הירוקים, ראלף ניידר, זוכה בסקרים לחמישה אחוזי תמיכה שיבואו כנראה על חשבון גור. ניידר דוחה את הטענות שהוא יגרום לנצחונו של בוש וטוען כי אם גור יפסיד - הוא יוכל להאשים רק את עצמו.

יש לך הודעה מקלינטוןואחרי חודשים ארוכים של קמפיין מורט עצבים ויקר להחריד, מה שעלול לקבוע את תוצאות הבחירות הוא מזג האוויר. המיתוס האמריקאי הוא כי הרפובליקאים הולכים להצביע בכל מזג אוויר, בעוד שהדמוקרטים לא יוצאים מהבית בגשם. בכל המדינות המתנדנדות צפוי מזג אוויר סוער. שיעור ההצבעה צפוי להיות חמישים אחוז, כלומר מאה מיליון מתוך אוכלוסיה של מאתיים מיליון איש.

השעות האחרונות יעברו על המועמדים במרתון לחיצות ידיים ונישוקי תינוקות אחרונים. גור פתח במסע בין 30 שעות במדינות המערב התיכון ופלורידה ומשם יטוס לטנסי, מדינת הולדתו, בה יבלה את יום הבחירות.

בוש, בשחצנות מסויימת, ביקר בשעות האחרונות בטנסי ובארקנסו, מדינתו של הנשיא הפורש, ביל קלינטון.

שתי המפלגות מקיימות היערכות חסרת תקדים לקראת יום הבחירות. דמוקרטים מקבלים הודעות מוקלטות מקלינטון המאיצות לבחור בגור. בצד הרפובליקאי עושה זאת הגנרל לשעבר קולין פאואל.

גם המירוץ לסנאט צמוד ביותר. הפרשנים מעריכים כי הדמוקרטים יצליחו להשיג 3-2 מושבים נוספים, אולם לא את כל חמשת המושבים שיחזירו להם את הרוב בסנאט. הנשיא קלינטון היה משותק למדי תחת הרוב הרפובליקני בסנאט, וייתכן שגורל דומה צפוי גם לגור. גם בבית הנבחרים, הקונגרס, לא צפויים הדמוקרטים להשיג רוב.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully