בחירות לקונגרס 2014

המריחואנה החוקית בדרך לוושינגטון הבירה

המצביעים במחוז קולומביה ובאורגון אישרו שני חוקים המאפשרים להחזיק בכמות קטנה של הסם. בפלורידה נדחתה הצעה לשימוש מריחואנה רפואית – ולא מעט בזכות שלדון אדלסון

רויטרס
05/11/2014
צילום: רויטרס, עריכה: גדי וינסטוק, קריינות: אביב אברמוביץ'

המצביעים באורגון ובוושינגטון הבירה שבמחוז קולומביה אישרו שימוש אישי במריחואנה. החוק בשתי המדינות עבר ברוב גדול, במשאלי עם שנכללו בטפסי ההצבעה לבחירות לקונגרס. גם באלסקה נערכה הצבעה על חוק דומה, אך התוצאות טרם התקבלו.

החוק מתיר לאזרחים מגיל 21 ומעלה להחזיק במריחואנה בכמות קטנה (של עד 57 גרם) לשם צריכה אישית, ולגדל שישה עציצים בבית, אך לא למכור את הסם בצורה מסחרית. ב-2012 אושר בקולורדו ובמדינת וושינגטון חוק המתיר קניית מריחואנה בבתי עסק מורשים.

בוושינגטון, החוק עשוי ליצור חיכוך רב בין המשטרה המקומית לבין הקונגרס, שעתה יהיה בשליטה מוחלטת של הרפובליקנים, שכן המחוקקים השמרנים מתנגדים ללגליזציה. עם זאת, מועצת העיר וושינגטון הודיעה כי תזדרז להגיש הצעה לקונגרס, שבמסגרתה תבקש גם למכור את הסם בתחומי בירת ארה"ב.

עוד בוואלה!

ארוחה שלמה בסיר אחד: תבשיל צ'ילי קון קרנה על מדורה בשטח

וואלה! רכב בשיתוף דאצ'יה
פעיל למען מריחואנה רפואית בפלורידה, בחודש שעבר(צילום: AP)

ברקע ההסכמה הגוברת בארה"ב לשימוש במריחואנה למטרות הנאה, הבוחרים בפלורידה דווקא דחו את הצעת החוק לשימוש בסם למטרות רפואיות. רק 58% מהתושבים תמכו בחוק, שלא זכה ב-60% הדרושים כדי לעבור.

באופן מסקרן, אחד המתנגדים הגדולים ביותר לחוק היה אדם שאינו מתגורר בפלורידה: איל הקזינו האמריקני-יהודי שלדון אדלסון, מו"ל "ישראל היום" ומקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. הוא תרם ארבעה מיליון דולרים לארגון Drug Free Florida, שהוקם כדי לסכל את החוק. התרומות של אדלסון היוו כ-84% מהתרומות שאסף הארגון.

אדלסון, בן 81, הקים בארץ מרפאה למחקר ולטיפול בנפגעי סמים במרכז הרפואי סוראסקי (איכילוב) בת"א. אדלסון ורעייתו, ד"ר מרים אדלסון, אף מימנו ב-2013 מחקר שבוצע באוניברסיטת תל-אביב ובמכון ויצמן, ושגילה כי טיפול במריחואנה רפואית יכול להקל על סבלם של חולי טרשת נפוצה.

לקריאה נוספת: תבוסה לדמוקרטים בבחירות לקונגרס

מו"ל ישראל היום, שלדון אדלסון(צילום: GettyImages)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully