וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עימות סוער בין הרמטכ"ל לח"כים ממרצ

10.9.2002 / 17:54

הרקע: השוואה שערך יעלון בין האיום הפלסטיני לסרטן; ח"כ חזן ליעלון: תפקידך אינו לגבש מדיניות; ח"כ שריד: אין דבר כזה הצבא זה אני; יעלון: אני מציע לא להשתלח בצה"ל ללא הצדקה

ויכוח לוהט פרץ היום בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת בין חברי כנסת מהשמאל לבין הרמטכ"ל, רב אלוף משה יעלון. חברי הכנסת ממרצ תקפו את יעלון על דברים שאמר בכנס הרבנים ובראיון ל"הארץ", ובהם השווה את האיום הפלסטיני, כהגדרתו, לסרטן. יעלון הדף את המתקפה, וסירב לחזור בו מדבריו. העימות פרץ בהופעתו הראשונה של יעלון לפני הוועדה מאז מונה לרמטכ"ל.

יעלון טען כי הדברים שאמר בכנס הרבנים הוצאו מהקשרם. לא אמרתי שהפלסטינים הם סרטן, הסביר, אמרתי שאני מזהה פוטנציאל לאיום קיומי בעל אפיונים סרטניים. אולי בשימוש בביטוי יצא שכרי בהפסדי, הוסיף, אך התכוונתי לכך שלא ניתן לזהותו ולאתרו מיד. לדברי יעלון, הוא יודע מה תפקידו כרמטכ"ל. אני חושב שאם אני מזהה איום מחובתי לומר זאת בכל פורום, הדגיש.

"אתם יכולים להתקשר אליי"

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יוסי שריד (מרצ), אמר כי הדברים שאמר יעלון אינם בגדר חוות דעת מקצועית, וציין כי אלופים במטכ"ל מחזיקים בדעות אחרות. שריד הוכיח את הרמטכ"ל: "אין דבר כזה הצבא זה אני. בוגי יעלון הוא לא כל הצבא. רמטכ"ל בא ורמטכ"ל הולך גם לפוליטיקה, וצה"ל לעולם עומד. שום רמטכ"ל לפניך לא חשב שביקורת על עמדתו חופרת תחת יסודות המדינה".

ח"כ נעמי חזן (מרצ) אמרה ליעלון שתפקידו אינו לגבש מדיניות אלא לבצעה. חזן הוסיפה כי אם הדבר יישנה, יעלון יצטרך להתפטר מתפקידו. יעלון נזף בח"כים של מרצ: "אני מציע לכם לא להשתלח בצה"ל ללא הצדקה. מספר הטלפון שלי ידוע לכם, ואתם יכולים להתקשר אליי לפני שאתם מותחים ביקורת על צה"ל בפומבי".

"לא לעשות זובור לרמטכ"ל"

שריד לא נשאר חייב. "יש לרמטכ"ל המון המון מה לעשות בצבא", אמר. "האמינו לי, הצבא דורש טיפול של 24 שעות ביום. יש בעיות מבצעיות (...) יש בעיות של ביזה, יש בעיות של טרטורים. לרמטכ"ל יש 'פול טיים ג'וב' גם מבלי שהוא מתקנא בדרג המדיני ופולש לתחומו של הדרג המדיני".

בקול ישראל דווח כי מזכ"ל מפלגת העבודה, ח"כ אופיר פינס, מתח ביקורת מסויגת על הרמטכ"ל. "אני מציע בהחלט לא לעשות זובור לרמטכ"ל, בוודאי לא בהופעת הבכורה שלו בוועדה כרמטכ"ל. אני חושב שצריך לכבד אותו, צריך לתת לו את האשראי, ואני מקווה מאוד שהוא לא יבזבז אותו". "אמרתי, הוא מעד מעידה קשה, אני מקווה שהיא חד פעמית", הוסיף.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully