בעבודה תקפו: "נתניהו מעדיף את בנט על פני הדמוקרטיה"

המפלגה הגדולה באופוזיציה הטילה את האחריות לאישור חוק עוקף בג"ץ בוועדת השרים לחקיקה על ה"פסיביות" של ראש הממשלה. גלאון: "צעד מסוכן שיפגע בהפרדת הרשויות וביכולת להגן על זכויות אדם מפני עריצות הרוב"

יו"ר מפלגת העבודה, יצחק הרצוג (צילום: מערכת וואלה!, ראובן קסטרו)

באופוזיציה גינו אמש (ראשון) את החלטת ועדת השרים לענייני חקיקה לאשר את הצעת "חוק עוקף בג"ץ" של חברת הכנסת איילת שקד. "ראש הממשלה מוכן למכור גם את הדמוקרטיה הישראלית תמורת שרידותו הפוליטית", אמרו במפלגת העבודה. "בנט וחבריו יצרו היום סדק נוסף בחומת הערכים הדמוקרטיים שעליהם מושתתת מדינת ישראל בחסות הפסיביות של נתניהו. חברי הממשלה שעוד מאמינים בישראל היהודית והדמוקרטית צריכים כבר להפנים שבבחירה בינם לבין בנט, ראש הממשלה יבחר תמיד בבנט".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה כי הוועדה "היא מופקרת וחסרת אחריות, שמקבלת החלטות על בסיס אג'נדה פוליטית תוך נכונות לפגוע בזכויות אדם". לדבריה, "מדובר בהחלטה מסוכנת שמבקשת לפגוע בבג"ץ בגלל שפסיקותיו אינן תואמות את השקפתם הפוליטית של חברי הממשלה. זהו צעד מסוכן שיפגע בהפרדת הרשויות וביכולת להגן על זכויות אדם מפני עריצות הרוב".

עוד על חוק עוקף בג"ץ בוואלה! חדשות:
השרים אישרו את חוק עוקף בג"ץ: "ראוי שערכי הציבור יכריעו"
שקד: 'עוקף בג"ץ' יאושר, למרות הביקורת הצפויה"
וינשטיין במתקפה: "להתנגד נחרצות לחוק עוקף בג"ץ"

הצעת החוק הוגשה בעקבות החלטת בג"ץ לפסול את התיקון לחוק למניעת הסתננות בנוסחו החדש, לפני כחודש. על פי ההצעה, תוכנס פסקת התגברות בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. הפסקה תסמיך את הכנסת לחוקק חוק ברוב של 61 חברי כנסת, גם אם הוא נוגד את חוק היסוד. שמונה שרים תמכו בשינוי, לעומת שלושה שהתנגדו.

טוב לדעת (מקודם)

איך צפוי להיראות עתידנו בעידן הרכבים האוטונומיים?

יניב הלוי
לכתבה המלאה
בירכו על האישור. נפתלי בנט ואיילת שקד (צילום: טלי מאייר )

שרת המשפטים ציפי לבני הודיעה שתגיש ערר על ההחלטה. "גם לי לעיתים יש ביקורת על בית המשפט העליון, אבל כאן יש סיפור גדול בהרבה: מדובר במאבק על מקור הסמכות שלנו - מאבק בין בית המשפט והחוק מול הדת והרב", אמרה במהלך הדיון בוועדה. "לבעיית המסתננים ניתן מענה, אבל לא אתן שינצלו את זה כדי לפגוע ולחרב את בית המשפט העליון - זו לא הדרך הנכונה, זה לא העיתוי הנכון וזה נעשה על מצע בעייתי מאוד של טרנדים מטרידים - פגיעה גוברת בזכויות מיעוט, לאומנות, גזענות ואי-שמירה על זכויות בסיסיות וערכים חוקתיים. ההצעה הזאת מאפשרת לכנסת ברוב קואליציוני מקרי לרמוס כל זכות שהיא חלק מהיותנו מדינה יהודית ודמוקרטית".

חברת הכנסת שקד הביעה שביעות רצון מאישור ההצעה. "בעת מתן פסק הדין בחוק ההסתננות, הפציר הנשיא גרוניס בעמיתיו השופטים שלא לקחת את מושכות החקיקה בישראל לידיהם, על מנת שלא ליצור משבר ביחסים עם הממשלה והכנסת", אמרה. "אם מתגלה ויכוח מהותי בין שופטים ממונים לבין נבחרי הציבור בשאלה אם חוק מסוים הולם את ערכיה של המדינה או אם לאו, בין אם הוא מידתי ובין אם לאו - ראוי שערכיו של הציבור יכריעו ויגברו".

יו"ר מפלגתה של שקד, שר הכלכלה נפתלי בנט, בירך על האישור. "אין חוק עוקף בג"ץ, יש פסיקה עוקפת כנסת", אמר. "הכנסת והממשלה הם הריבון בישראל, והצעת החוק של ח"כ שקד מחזירה את עיקרון הפרדת הרשויות משיעורי האזרחות אל המציאות. מתן מעבר לתוך ישראל במסלול הירוק למסתנני אפריקה, כשהכנסת כבולה ביכולתה למנוע זאת, הוא גם מסוכן לביטחון וגם לדמוקרטיה - והצעת החוק תציל את שניהם".

לפניות לכתב עמרי נחמיאס: omri_n@walla.net.il

(עדכון ראשון: 21:22)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully