וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ביזנס דאטה: גידול שנתי של 25 אחוז במספר העסקאות בכרטיסי אשראי

7.11.2000 / 16:52

מסקר שערכה החברה עולה כי בשנת 2001 יגיע היקף העסקאות בארץ ל-100 מיליארד שקל; ישראל ממוקמת במקום השלישי מבין מדינות מערב אירופה בשיעור העסקים המכבדים כרטיסי אשראי

שיעור הגידול השנתי במספר העסקאות בכרטיסי אשראי בישראל מוערך בכ-25 אחוז: בשנת 1999 היה היקף העסקאות בלמעלה מ-65 מיליארד שקל, השנה הוא יגדל ל-75 מיליארד שקל ובשנת 2001 הוא צפוי לגדול ל-100 מיליארד שקל. כך עולה מסקר שערכה חברת ביזנס דאטה ישראל, המתמחה באספקת מידע עסקי, כלכלי ושיווקי בארץ ובעולם.

מנכ"ל החברה, אייל ינאי, מסר כי על פי הסקר שערכה החברה, ישראל ממוקמת במקום השלישי מבין מדינות מערב אירופה בשיעור העסקים המכבדים כרטיסי אשראי, עם כ-111 אלף בתי עסק כאלה. לדבריו, מספר כרטיסי האשראי בארץ מוערך ב-3.5 מיליון כרטיסים. השימוש החודשי הממוצע לכרטיס מוערך ב-1,800 שקל, ומספר הרכישות החודשי הממוצע הוא 11.

הסקר מגלה כי כניסתה של חברת ויזה אלפא לארץ באוגוסט הביאה לשינויים מהותיים, ובעיקר לתחרות בענף, שמכעט ולא היתה קיימת לפני כן. התחרות התבטאה בירידה חדה בהכנסות החברות מדמי חבר ומדמי הגבלת אחריות, מעמלות הנגבות מבתי עסק ומריביות הנגבות מלקוחות. ירידה בעמלות שחקה את הרווחיות. העמלה הממוצעת עומדת כיום על 2.5 אחוז מערך העסקה, כשעסקים קטנים משלמים עד 4 אחוז, ואילו רשתות השיווק ותחנות הדלק משלמים עמלות בשיעור של 0.75 אחוז.

על פי הסקר, כניסתה הצפויה של לאומי קארד לפעילות תגביר את התחרות, אך ההערכה היא שעוצמתה תהיה נמוכה יותר ולא תלווה בהורדת מחירים דרסטית. התחרות תגבר בתחום סליקת העסקות, ותקיף את כל החברות, כשסלע המחלוקת העיקרי נוגע לעמלה הצולבת, שנעה כיום בין 0.55 אחוז ל-2.25 אחוז. זאת לעומת 0.8 אחוז ועד 1.2 אחוז לחו"ל.

התחרות תגבר גם בשל העובדה שכל הבנקים יוכלו להנפיק את כל כרטיסי האשראי. מרגע שזה יקרה, ישאפו הבנקים להנפיק כמה שיותר כרטיסים, ללא העדפת כרטיס מסוים, והלקוחות יזכו למבצעים טובים יותר.

שינוי נוסף הצפוי בקרוב הוא הכנסת שיפורים טכנולוגיים, בעיקר כדי לצמצם את היקף הזיופים וההונאות הנמצא בישראל במגמת עליה: ב-95' הוערך היקף ההונאות בכ-130 מיליון שקל, לעומת 90 מיליון ב-98' וכ-60 מיליון ב-97'. השיפור הבולט יהיה הכנסת כרטיס חכם לשימוש, כשכל רכישה באמצעותו מחייבת הקשת קוד סודי. חידושים נוספים, הנמצאים בשלבי ניסוי, יאפשרו להגביר את אבטחת הרכישה באמצעות האינטרנט.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully