וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מטרת המחבלים: להרעיל סועדים בבית קפה בירושלים

ורד כהן-ברזילי

10.9.2002 / 0:01

3 ערבים ממזרח ירושלים נאשמים בקשירת קשר להרעיל סועדים בבית הקפה "רימון" בעיר; לאחר שנכשלה התוכנית, ביקש אחד מהם לבצע פיגוע התאבדות; סוחרי ירושלים: לבדוק את העובדים הערבים

ערבי ממזרח ירושלים נאשם בכוונה לבצע פיגוע הרעלה נגד סועדים בבית קפה בעיר. ערבי נוסף, תושב מזרח העיר, נאשם בסיוע לו בהכנת פיגוע התאבדות נגד ישראלים ובחברות בארגון החמאס. השניים חשודים גם, כי פנו למהנדס מצרי וביקשו ממנו סיוע בייצור טילי קסאם. השניים הודו באישומים המיוחסים להם.

הנאשם המרכזי בפרשה, סופיאן עבדו, בן 23, יצר בתחילת השנה קשר באמצעות הדואר האלקטרוני עם פעילים שונים בחמאס. בין היתר, התכתב עבדו עם אדם המכונה אבו אל עז, והביע בפניו נכונות לסייע לארגון. לאחר מכן מונה עבדו כאחראי על הפורום באתר האינטרנט של החמאס. באותה תקופה החל גם חברו - הנאשם השני בפרשה, מוסה נאסר, בן 22 מראס אל עמוד - להתכתב עם חברים בחמאס.

בסוף חודש יולי החליט עבדו כי ברצונו לבצע פיגוע התאבדות בתגובה להריגתו של מפקד הזרוע הצבאית של החמאס, סלאח שחאדה. הוא פנה באמצעות הדואר האלקטרוני אל פעיל צבאי בחמאס, אבו סקר, שהציע לו לבצע פיגוע הרעלה במסעדה בירושלים, באמצעות התרופה דיגוקסין (המשמשמת לטיפול במחלות לב). עבדו קיבל את הצעתו והוראות כיצד להשתמש בתרופה כרעל.

במקביל פנה עבדו אל עוטמאן כהניה, טבח בבית הקפה "רימון", הממוקם ברחוב לונץ בירושלים. השניים סיכמו כי עבדו יעביר לכהניה את הרעל וזה יחדיר אותו למשקאות ולמזון שיוגשו לסועדים בבית הקפה. כהניה הציע כי בשלב הראשון יבצעו ניסויים על חתולים כדי לבדוק את יעילות הרעל. הטבח נעצר על ידי המשטרה, אך טרם הוגש נגדו כתב אישום.

היעד: תהלוכה בעיר העתיקה

על פי ההנחיות שקיבל, רכש עבדו את כדורי הדיגוקסין, שכמות גדולה מהם עלולה לגרום לדום לב. לאחר שהתקשה בהכנת הרעל החליט לשוב לתוכניתו המקורית ולבצע פיגוע התאבדות. לצורך כך פנה שוב באמצעות הדואר האלקטרוני לאבו סקר בבקשה כי יכיר לו פעילים שיוכלו לספק לו חגורת נפץ. במענה לפנייתו קיבל עבדו הנחיות מפורטות להרכבת מטען חבלה.

בתחילת אוגוסט פגש עבדו את נאסר בירושלים וקבע עמו לבצע פיגוע התאבדות במהלך תהלוכת תנועת חירות שהתקיימה ב-8 בחודש בעיר העתיקה, אך לא קיבל אישור לפעולה. השניים נעצרו לפני שהספיקו לבצע את זממם.

אתמול הוגש בבית המשפט המחוזי בירושלים כתב אישום נגד נאסר ועבדו, ומעצרם הוארך ביומיים. השניים הואשמו בחברות בארגון טרור, סיוע לאויב במלחמה וקשירת קשר לסיוע לאויב במלחמה. מעצרו של הנאשם השלישי הוארך עד יום רביעי.

ארגון סוחרי ירושלים תובע מהשב"כ לבדוק את כל העובדים בבתי הקפה, במסעדות ובבתי המלון בבירה, בעקבות הכוונה להרעיל את הסועדים בבית הקפה רימון. ראש העיריה, אהוד אולמרט, מסר לקול ישראל, כי יש חשש טבעי, שבעלי עסקים יתנערו מעובדים לא יהודים, בגלל החשש שהם עלולים להיות מעורבים בטרור. לדברי אולמרט, האוכלוסיה הערבית תצטרף לפעול כדי להסיר את החשד הזה מעליה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully