וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אנטארקטיקה: התחממות הכדור מסכנת אלפי זנים

רויטרס

9.9.2002 / 15:29

מדענים מעריכים כי חיות ים אקזוטיות ונדירות יכחדו במידה וחום הים יעלה בכ-2 מעלות; ב-15 השנה האחרונות עלתה הטמפרטורה באזור במעלה אחת; אוכלוסיית הסיכון: צדפים מולים ועכבישים

אלפי זנים של חיות ים נדירות מצויים בסכנת הכחדה במידה והתחממות כדור הארץ תגרום לטמפרטורת המים באזור אנטארקטיקה לעלות, כמצופה. המדען לויד פק, חבר המשלחת הבריטית ליבשת הקפואה, מעריך כי "אם התחזיות יתממשו אנחנו צפויים לאבד חלקים גדולים מאוכלוסיית הצדפות, המולים ועכבישי מים ענקיים".

חברי המשלחת בדקו עד כה 11 זנים וקבעו כי עליה של שתיים עד שלוש מעלות בטמפרטורת המים תגרום להם לחנק. לפי המחקר חום המים באנטרטיקה עלה במעלה אחת ב-15 השנה האחרונות - קצב כפול מעליית החום ביבשה. המדענים העריכו כי במאה השנה הקרובות תעלה הטמפרטורה באנטארקטיקה בכשלוש מעלות. ממחקרים מוקדמים עלה כי היצורים הימיים באזור אינם מסוגלים להסתגל לשינויי טמפרטורה ונחנקים כיוון שאינם מסוגלים להעביר חמצן בגופם.

המדען פק אמר כי "מדובר בבעלי החיים הפגיעים ביותר בעולם לשינויי חום, הם גודלים בקצב מאוד איטי ומייצרים רק מספר דורות מצומצם בכ-100 שנה". לדבריו, בסביבת אנטארקטיקה מצויים בעלי חיים מהאקזוטיים והנדירים המצויים בעולם – בעיקר בשל אי ההתערבות של האדם בסביבתם. פק הסביר כי הכחדה של בעלי חיים אלה עשויה להשפיע לא רק על שרשרת המזון, אלא גם ברמות שקשה לצפות.

המדען אנדרו בריירלי אמר לעומת זאת, כי התחממות האזור לא תפגע בשרידותו של חסילון בשם "קריל" וכפועל יוצא, תישמר שרידותם של הלוויתנים והפינגווינים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully