וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המועמדים כבר הצביעו

7.11.2000 / 15:16

הקלפיות בכל רחבי המדינה נפתחו; בהצבעה בעיירה הראשונה בניו המפשיר זכה המועמד הרפובליקני, ג'ורג' בוש; תוצאות ראשונות צפויות במהלך הלילה; שני המועמדים הגיעו בצהריים לבתיהם שם יבלו את יום הבחירות

החלה ההצבעה בבחירות לנשיאות ארצות הברית. בצהרים (שעון ישראל) נפתחו הקלפיות במזרח ובשעה 16:00 (שעון ישראל) החלו גם תושבי החוף המערבי במימוש זכותם הדמוקרטית.

למי שכבר מחפש תוצאות ראשונות: בהצבעה הראשונה בעיירה קטנה בניו המפשיר זכה המועמד הרפובליקני, ג'ורג' בוש מול יריבו הדמוקרטי, אל גור, אולם הדרך עדיין ארוכה. כמאה מיליון אזרחים אמריקאים צפויים להגיע היום לקלפיות. ביניהם גם שני המועמדים העיקריים לנשיאות ארה"ב, ששוהים במדינות מגוריהם, גור בטנסי ובוש בטקסס, ומשם ייצאו להצביע.
תוצאות ראשונות של הבחירות, על פי קלפיות המדגם, צפויות להגיע כשעה לאחר סיום ההצבעה, אם כי המירוץ הצמוד וחוסר ההכרעה בסקרים, עלולים לערער גם את תוצאות המדגם.
תחילה יפורסמו תוצאות המדגם במדינות החוף המזרחי שיסגרו קודם, זאת כאשר ההצבעה במערב עדיין נמשכת - ולכן רק בשעות הבוקר המוקדמות בישראל נדע ככל הנראה מיהו הנשיא ה-43 של ארה"ב.

הבוקר פורסם סקר חדש של רשת הטלווזייה אן.בי.סי. הסקר ציין יתרון בן שני אחוזים לסגן הנשיא ומועמד המפלגה הדמוקרטית, אל גור: 48 אחוזים מול 46. לעומתו שאר הסקרים ממשיכים להצביע על יתרון קטן למועמד הרפובליקני, גורג' בוש.

סקר מייסון דיקסון שפורסם אתמול הראה על 49 אחוזי תמיכה לבוש מול 45 לגור. בוש הצהיר בתגובה: "אני אוהב את מה שאני רואה, אבל אסור לקחת שום דבר כמובן מאליו".

מועמד מפלגת הירוקים, ראלף ניידר, זוכה בסקרים לחמישה אחוזי תמיכה שיבואו כנראה על חשבון גור. ניידר דוחה את הטענות שהוא יגרום לנצחונו של בוש וטוען כי אם גור יפסיד - הוא יוכל להאשים רק את עצמו.

יש לך הודעה מקלינטון

ואחרי חודשים ארוכים של קמפיין מורט עצבים ויקר להחריד, מה שעלול לקבוע את תוצאות הבחירות הוא מזג האוויר. המיתוס האמריקאי הוא כי הרפובליקאים הולכים להצביע בכל מזג אוויר, בעוד שהדמוקרטים לא יוצאים מהבית בגשם. בכל המדינות המתנדנדות צפוי מזג אוויר סוער. שיעור ההצבעה צפוי להיות חמישים אחוז, כלומר מאה מיליון מתוך אוכלוסיה של מאתיים מיליון איש.

השעות האחרונות יעברו על המועמדים במרתון לחיצות ידיים ונישוקי תינוקות אחרונים. גור פתח במסע בין 30 שעות במדינות המערב התיכון ופלורידה ומשם יטוס לטנסי, מדינת הולדתו, בה יבלה את יום הבחירות.

בוש, בשחצנות מסויימת, ביקר בשעות האחרונות בטנסי ובארקנסו, מדינתו של הנשיא הפורש, ביל קלינטון.

שתי המפלגות מקיימות היערכות חסרת תקדים לקראת יום הבחירות. דמוקרטים מקבלים הודעות מוקלטות מקלינטון המאיצות לבחור בגור. בצד הרפובליקאי עושה זאת הגנרל לשעבר קולין פאואל.

גם המירוץ לסנאט צמוד ביותר. הפרשנים מעריכים כי הדמוקרטים יצליחו להשיג 3-2 מושבים נוספים, אולם לא את כל חמשת המושבים שיחזירו להם את הרוב בסנאט. הנשיא קלינטון היה משותק למדי תחת הרוב הרפובליקני בסנאט, וייתכן שגורל דומה צפוי גם לגור. גם בבית הנבחרים, הקונגרס, לא צפויים הדמוקרטים להשיג רוב.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully