אהרונוביץ', לך על גלנט

מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו שינה את קונספט העבודה והאכיפה במשטרה וקידם אותה לעבר יעדיה ואף מעבר לכך. אלא שתנופה זו עלולה להיפגע אם לא יוצנח מועמד חיצוני לתפקיד המפכ"ל הבא

אבי עמירם

בימים אלה אנו חוזים במרוץ אל "גבעת המפכ"לות". המינוי לכהונות רמות מעלה מאופיין בשנים האחרונות בערטול עברם של מועמדים וחשיפת שלדיהם: נשיא המדינה, רמטכ"ל, מפכ"ל, נציב שב"ס, שופטי בית המשפט העליון והרשימה מתארכת ומתארכת. הפעם תורו של המועמד למפכ"לות. יורשה לי להציע את מועמדותו של אלוף יואב גלנט לתפקיד המפכ"ל.

אין מחלוקת בין גורמים מקצועיים בתוככי המשטרה ומחוצה לה כי המפכ"ל הנוכחי, יוחנן דנינו, שינה את קונספט העבודה והאכיפה במשטרה וקידם אותה לעבר יעדיה ומעבר לכך, אלא שתנופה זו אסור לה לדעוך. תנופה זו עלולה להיפגע אם לא יוצנח מועמד נוכח הקלקולים בה לקתה המשטרה לאחרונה. אני סמוך ובטוח כי יש שיחלקו על קביעה זו, אלא שזו אינה נשענת על דעתו האישית של הכותב, כי אם על רשמיו משיחות עם מביני דבר. דא עקא, על המועמד הבא לשנס את מותני המשטרה ואם דעתי תשמע, הייתי ממליץ לשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', לבחור בגלנט. אמנם מדובר עדיין על מועמד פוטנציאלי לכהונת רמטכ"ל ומטבע הדברים הוא לוטש עיניים לתפקיד, אך אם הדבר לא יסתייע הייתי ממליץ לשר לבצע הצרחה ולהציבו בקודקודה של המשטרה.

לכל הטורים של אבי עמירם בוואלה! דעות

(תוכן מקודם)

לא רק בזמן הקורונה: השירות הרפואי שעוזר לחולי לב

בשיתוף שחל
לכתבה המלאה
אסור לוותר על כישוריו. יואב גלנט ואהוד ברק בטקס חילוף הרמטכ"ל ב-2010 (צילום ארכיון: דובר צה”ל)

האיום של הקצונה הבכירה לפרוש באם יוצנח מועמד הוא לאו דווקא איום, שהרי ממילא עם מינוי מפכ"ל היינו עדים לפרישה של ניצבים שראו עצמם ראויים לתפקיד, והצרחת ניצבים אחרים לגופים כגון שב"ס ומערך הכבאות. זאת ועוד, רבים הם הקצינים הבכירים העושים מלאכתם מתוך ולמען שליחות ממלכתית. הם לבטח ימשיכו לעשות כן, כל עוד הם חשים כי הם מקדמים את יעדי הארגון.

הרושם שנוצר בעיני הציבור הוא כי המשטרה חייבת לעבור ארגון מחדש. מהלך שכזה לא יוכל להתבצע, כך נראה, באמצעות מועמד פנימי שכן מועמד פנימי, מקצוען ככל שיהיה, רגליו וידיו תהיינה "כבולות בנחושתיים" לאנשים הקרובים לו, מה גם שהוא עלול לכבול עצמו לקונספט משטרתי מיושן, שונה מזה הננקט כיום, שעה שברור כי נדרש שינוס מותני המשטרה. מאידך, מועמד חיצוני לא יהיה כבול ומה שיעמוד לנגד עיניו יהיו טובת הארגון, קידומו והצלחתו. מועמד חיצוני יפיח רוח חדשה בארגון ובעם. יתרה מכך, קציני משטרה רבים החשים כי קידומם תלוי במועמד פנימי משום מארג הקשרים שטוו עמו, יראו אופק חדש עם הצנחת מועמד חיצוני.

יהיו שיגידו כי מפכ"ל חייב לצמוח בתוך שורות הארגון אחרת ייכשל. תשובתי תהיה שמשימות המשטרה נחלקות כיום לשניים: אכיפה וביטחון פנים. משטרת ישראל נאלצת להתמודד עם ביטחון הפנים בדומה לרכבת הרים. אומר שככל שהמתח הפנימי בתוככי מדינת ישראל גואה בשל גלי טרור, מופנית עוצמת המשטרה לשם מיגורם ובנשימה אחת נפגעת האכיפה.

לשנות את התפישה לביטחון הפנים

המשטרה מאגדת בתוכה מספר יחידות שייעודן ביטחון פנים כגון מג"ב, ימ"מ, גדעונים ועוד. אין ספק כי גלנט לא יזדקק לחפיפה כדי להפעילן, שהרי מתחילת דרכו כקצין התנסה השכם וערב עם ביטחון פנים והפגין יכולות מוכחות בהפעלת יחידות מסוג זה. באשר למשימת האכיפה, הרי שעל שולחנו יהיו סמוכים אנשי חקירות מובהקים: החל מניצב יצחקי, דרך ראשי לה"ב 433 ועד לכל קציני החקירות והמודיעין באשר הם.

כזכור, תפקידי ראשי המוסד והשב"כ הנחשבים לארגונים סבוכים להפעלה, אוישו פעם אחר פעם במועמדים שהוצנחו וכוכב עשייתם דרך לאין שיעור.

בהזדמנות זו אציע רה-אורגניזציה נוספת - הפרדה הרמטית של כוחות המשטרה לאכיפה ולביטחון פנים. בהמשך לכך הייתי ממנה שני סגנים למפכ"ל (סמפכ"לים), האחד בעל אוריינטציה של ביטחון פנים, שיהיה מופקד על הכוחות הנ"ל. השני יהיה בעל אוריינטציה בתחום החקירות. שני סמפכ"לים יאפשרו למפכ"ל שליטה אופטימלית בארגון, ויבטיחו את ביצוע יעדיו. מעבר לכך אציע שגיוס שוטרים יעשה על פי חלוקה זו.

יש להניח כי הדבר ידרוש הגדלת כוח האדם, אך הגיעה העת שהממשלה תפנים שמדובר ביעד לאומי. בכל פעם שהממשלה נדרשת לאשר את תקציב המדינה עדים אנו ל"איומים" מצד הרמטכ"ל ושר הביטחון כי התקציב הדל המוצע למשרדו אל מול משימות הצבא ומערכת הביטחון יפגע אנושות במדינה. הגיעה העת שמזמור זה יהיה מזמורה של המשטרה הנאלצת לשוח את גבה ולקצץ בתקציבה. החלוקה המובהקת בין שוטרי ביטחון פנים ושוטרי אכיפה יאפשרו למשטרה להתמודד בקלות עם יעדיה. לתפקידי שיטור פנים ניתן יהיה לגייס אוכלוסיות שעד כה לא גויסו מסורתית לצה"ל. הגיעה העת לשנות את התפישה לביטחון הפנים ולהציבו כרם בחשיבותו.

גלנט ניחן במנהיגות, חוכמה, כריזמה, ומעל הכול היכולת לאגד אגד אנושי למען ביצוע משימה. המשימה היא מטרת על וכולם כפופים לביצועה. כזכור, גלנט פיקד על שייטת 13, גדל ביחידות הים של צה"ל וביצע מעבר חד עת מונה לפקד על אוגדת עזה באחת מתקופותיה הקשות. המעבר לפיקוד על אוגדת עזה חייב את גלנט לימוד עולם תוכן שונה בתכלית ממה שנדרש אליו בעבר, למצער בשני פרמטרים חיוניים: פיקוד על כוחות יבשה, דבר שחייב הסתגלות מהירה לאוריינטציית קרב שונה בתכלית, ועמידה במשימה סבוכה ביותר - שימור אפיק שיתוף הפעולה עם הפלסטינים ומניעת הסלמה ביכולתם להתחמש ולפעול כנגד המדינה. בהמשך מונה גלנט למפקד פיקוד דרום ולכהונת רמטכ"ל, כהונה שלא מומשה בשל "פרשת הקרקעות", פרשה אשר בראייה רטרוספקטיבית לא הצדיקה את ביטול כהונתו כרמטכ"ל.

"השלד" בארונו של גלנט אסור שיסיט את השר מביצוע משימתו הממלכתית - בחירת מפכ"ל. יש לנצל את כישוריו של גלנט וגודל השעה אוסר עלינו לוותר עליהם. לו התעקשו בנימין נתניהו ואהוד ברק כי גלנט יהיה מועמדם לכהונת רמטכ"ל, הגם שזו נגדה את עמדת היועץ המשפטי, בג"ץ לא היה מתערב במינוי. לכן אדוני השר אל תירא ואל תיחת מעתירה לבג"ץ, תן לדין שייקוב את ההר. אדוני השר, אל תתיירא מתכונותיו של גלנט. הצלחתו תיזקף בראש ובראשונה ולעולמי עד כהצלחתך. אקווה שראש הממשלה וראש מפלגתך יהיו תמימי דעים עם המינוי, ואם לאו אל תשכח - אתה מחויב לדרכך ולאמונתך.

כוכבך אדוני השר ידרוך ויפציע במרום עשייתך עם מינויו של גלנט.

הכותב הוא בעליו של משרד עריכת דין המתמחה במשפט פלילי ובפשיעה כלכלית, ויו"ר הוועדה לענייני פלילים בלשכת עורכי הדין מחוז תל אביב והמרכז

מעוניינים לפרסם מאמר במדור הדעות? כתבו לנו למייל op-ed@walla.net.il

המאמרים המתפרסמים במדור הדעות משקפים את עמדת הכותבים בלבד

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully