חרף האיומים: מצעד הגאווה נערך בבלגרד אחרי 4 שנים

מאות השתתפו במצעד בבירת סרביה, הראשון מאז 2010, אז התפרעו פעילי ימין קיצוני. האירוע, שהתקיים תחת אבטחה כבדה וללא תקריות, אושר בשל רצונה של בלגרד להתקרב לאיחוד האירופי

סוכנויות הידיעות
28/09/2014
צילום: סרטון חובבים שהועלה לרשת, עריכה: יאיר דניאל

(הפגנת הימין הקיצוני נגד המצעד, אתמול)

מאות בני אדם השתתפו היום (ראשון) במצעד הגאווה בבלגרד, בירת סרביה, שהתקיים לראשונה מאז 2010. המעצד התקיים תחת אבטחה כבדה, שכללה כוחות מיוחדים ואף טנקים שנפרסו באזור על מנת לשמור על הסדר וחרף איומי אנשי הימין הקיצוני. בפעם האחרונה שאירע המצעד הותקפו המשתתפים על ידי לאומנים סרבים, מה שגרם לרשויות לבטלו.

עוד ידיעות בעולם:
צלף ירה על הבית הלבן – מאבטחי הנשיא לא ידעו
מחאת ענק בהונג קונג: הסטודנטים אמרו "לא" לסין
התפרצות הר הגעש ביפן: 30 מטיילים נמצאו מתים

המשתתפים צעדו לעבר בניין האסיפה הלאומית בבירה. מצעד הגאווה, בבלגרד, היום(צילום: AP)

על אף החשש, האירוע היום עבר ללא תקריות ומאות האנשים שהגיעו עברו דרך רחובות ריקים לאורך מסלול קצר ביחס למצעדי גאווה אחרים ברחבי אירופה. הם צעדו דרך מרכז העיר לאסיפה הלאומית, שם שגרירים מכמה מדינות מרחבי האיחוד האירופי נשאו דברים בפני הקהל. "אני מרגיש נפלא”, אמר מארגן האירוע, בובן סטויאנוביץ'. "המאמצים שלנו לאורך שלוש השנים האחרונות נשאו פרי".

האישור לקיום המצעד הגיע על רקע הניסיונות של בלגרד להציג עצמה כמדינה סובלנית במטרה להתקרב לאיחוד האירופי, שגינה בעבר בחריפות את היחס של סרביה להומוסקסואלים. זאת, חרף רחשי לבו של רוב הציבור במדינה, שבסקר שנערך לפני ארבע שנים שני שלישים ממנו טענו כי הומוסקסואליות היא "מחלה".

טוב לדעת (מקודם)

מהפכת טיפולי הפנים: בינה מלאכותית וטכנולוגיית RF במכשיר ביתי

מוגש מטעם בי קיור לייזר
המצעד התקיים תחת אבטחה כבדה, שכללה כוחות מיוחדים ואף טנקים(צילום: AP)
מאות השתתפו במצעד הגאווה בבלגרד, סרביה, 28 בספטמבר 2014(צילום: AP)

למרות האישור מצד הרשויות, בכירים במדינה עדיין לא הביעו את ברכתם על קיום המצעד. ראש הממשלה, אלכסנדר ווצ'יץ', הודיע לפי המצעד כי הוא לא ישתתף בו בשל התחייבויות קודמות, אך הבהיר שהוא לא היה נוכח בו גם לו היה פנוי מעיסוקים אחרים. כמו כן, ראש הכנסייה האורתודוכסית הסרבית, מירוסלב גברילוביץ', שנחשב לדמות משפיעה במדינה גינה את המצעד.

אתמול הפגינו אלפי בני אדם מתנועות הימין הקיצוני במדינה נגד ההשתתפות במצעד, אך יחד עם זאת בשנים האחרונות חלה ירידה בהשפעה של תנועות אלו. אחרי שפעיל גרמני למען זכויות להט"ב הוכה בתחילת החודש על ידי פעילי ימין קיצוני, אמר שר הפנים, נבוייסה סטפנוביץ', כי "לא נאפשר למי שביצע דברים מסוג זה להתחמק מעונש".

הפגנת הימין הקיצוני נגד מצעד הגאווה בבלגרד, אתמול(צילום: AP)
אלפי מפגינים מהימין הקיצוני מפגינים נגד קיום מצעד הגאווה בבלגרד, סרביה, 27 בספטמבר 2014(צילום: AP)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully