וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סבתא חיה כבר 100 שנה? גם לך יש סיכוי

7.11.2000 / 11:02

מחקר חדש קובע כי תוחלת חיים הינה תופעה תורשתית; הוא מצא שושלות של משפחות שבניהן חיו מעל 90 שנה גם כשהתנאים הסביבתיים היו שונים

חיים ארוכים הם מצרך מבוקש ונדיר ועתה מגלה מחקר חדש כי הם גם תופעה תורשתית. למרות הסברה הרווחת כי אריכות ימים היא תוצאה של איכות חיים, טוענים החוקרים כי למשפחות מסוימות יש גנים שמאפשרים להם לחיות 100 שנים או יותר.

"זוהי הפעם הראשונה שיש הוכחה ברורה כי משפחות שלמות חיות חיים ארוכים, לעומת משפחות אחרות", אומר מנהל המחקר, ד"ר תומס פרלס, מהפקולטה לרפואה באוניברסיטת הרוורד בבוסטון.

החוקרים בדקו שושלות של משפחות אמריקאיות שחיו בשנים 1801, 1850 ו-1900, בכולן היו בני משפחה שחיו עד גיל 90 ויותר. המחקר השווה בין תוחלת החיים של המשפחות לבין תוחלת החיים הממוצעת באותן תקופות.

במשפחה אחת התוצאות היו חד משמעיות: 50 אחוז מבניה חיו בין 90 ל-106 שנה. החוקרים הגיעו למסקנה כי מספר כה רב של אנשים מאותה משפחה בעלי תוחלת חיים גבוהה אינו תוצאה של שינויים סביבתיים. בנוסף לכך הם קבעו כי גנים מסויימים משחקים תפקיד מרכזי מאוד בתוחלת החיים, כיוון שהשושלת המשפחתית נמשכה על יותר ממאה שנה וכללה בני משפחה שלא חיו באותם תנאים סביבתיים.

"התקווה שלנו היא שהגילוי החדש יעזור להבין למה תוחלת החיים של האנשים שונה מאדם לאדם. אז אולי גם נוכל לדעת איך להימנע ממחלות שמקצרות את תוחלת החיים כמו שבץ, התקף לב, סרטן ואלצהיימר", אמר ד"ר פרלס.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully