וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

היית קורבן לפשע? המדינה תסייע לך בבית המשפט

7.11.2000 / 8:16

הצעת חוק חדשה תספק הגנה פיזית בבית המשפט, מידע על תנועותיו של הפושע ואפשרות לערער על שחרור מוקדם; הסיוע יינתן בעבירות שהעונש עליהן הוא שלוש שנות מאסר לפחות; לרקע המיני של הקורבן לא תהיה רלוונטיות בבית המשפט

הצעת חוק חדשה תאפשר סיוע לקורבנות פשיעה. מדובר בעיקר בקורבנות שנפגעו מפעולות אלימות, תקיפות מיניות, שוד וגניבה. הסיוע יינתן לקורבנות שהעונש על הפשע שבוצע נגדם הוא לפחות שלוש שנות מאסר, כך מפרסם הבוקר "ידיעות אחרונות".

הצעת החוק תוגש בקרוב לכנסת ואלה עיקריה:
- לנפגע תהיה זכות למידע על זכויותיו. פרטיותו וביטחונו יישמור ופרטיו לא יופיעו בכתב האישום ולא יועברו לפרקליטו של הנאשם.
- לקורבן תהיה זכות להגנה בבית משפט מפני מי שפגע בו ומבני משפחתו של הפוגע או חבריו.
- קורבן העבירה יורשה לעיין בכתב האישום (פרט למקרים בהם חל איסור פרסום על הפרשה), ולקבל מידע על התקדמות ההליכים נגד האיש שפגע בו.
- לקורבן העבירה תהיה האפשרות להגיש לבית המשפט הצהרה ובה פירוט הנזקים הפיזיים, הנפשיים והכלכליים שנגרמו לו בעקבות העבירה. ההצהרה תובא בפני השופטים וייתכן שהם ישתמשו בה בקביעת גזר הדין.
- נפגעי עבירות מין או אלימות יהיו זכאים לליווי של פרקליט או מכר במהלך עדותם במשטרה. הם גם יעודכנו על עסקות טיעון הנרקמות עם הנאשם, כדי שיוכלו לערער על כך.
- הקורבנות יקבלו עדכונים על תנועות האנשים שפגעו בהם: שחרור מהמעצר, אישפוז בבית חולים ובריחה מהכלא, ויוכלו לערער על שחרור מוקדם של האנשים שפגעו בהם.
- לרקע המיני של הנפגעים (זונות, הומואים או לסביות) לא תהייה שום רלבנטיות בית המשפט.

לצורך יישום הצעת החוק מציע משרד המפשטים להקים יחידות סיוע לקורבנות הפשיעה בפרקליטות ובמשטרה.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully