וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האמריקאים הולכים לקלפי: סקר מראה יתרון לגור

7.11.2000 / 7:16

סקר של רשת הטלוויזייה אן.בי. סי חוזה 48 אחוזי תמיכה לגור מול 46 לבוש; שאר הסקרים ממשיכים להצביע על יתרון קטן לבוש; 100 מיליון אמריקאים יבחרו היום נשיא, בית נבחרים וסנאט; תוצאות ראשונות צפויות מחר לפנות בוקר

עשרות מיליוני אמריקאים יבחרו היום את הנשיא הבא שלהם, ובמידה רבה גם של העולם כולו. הקלפיות בחוף המזרחי של ארצות הברית ייפתחו בשש בבוקר שעון ארצות הברית (אחת בצהריים שעון ישראל), וייסגרו 16 שעות לאחר מכן, בשעה עשר בערב שעון החוף המערבי של ארצות הברית (חמש לפנות בוקר בישראל).

תוצאות ראשונות של הבחירות, על פי קלפיות המדגם, צפויות כבר כשעה לאחר סיום ההצבעה, אם כי המירוץ הצמוד, וחוסר ההכרעה בסקרים, עלולים לערער גם את תוצאות המדגם.

הבוקר מתפרסם סקר חדש של רשת הטלווזייה אן.בי.סי המראה על יתרון בן שני אחוזים לסגן הנשיא ומועמד המפלגה הדמוקרטית, אל גור: 48 אחוזים מול 46. שאר הסקרים ממשיכים להצביע על יתרון קטן למועמד הרפובליקני, גורג' בוש. סקר מייסון דיקסון שפורסם אתמול הראה על 49 אחוזי תמיכה לבוש מול 45 לגור.

בוש הצהיר כי "אני אוהב את מה שאני רואה, אבל אסור לקחת שום דבר כמובן מאליו".

מועמד מפלגת הירוקים, ראלף נאדר, זוכה לחמישה אחוזי תמיכה שיבואו כנראה על חשבון גור. נאדר דוחה את הטענות שהוא יגרום לנצחונו של בוש וטוען כי אם גור יפסיד - הוא יוכל להאשים רק את עצמו.

יש לך הודעה מקלינטון

ואחרי חודשים ארוכים של קמפיין מורט עצבים ויקר להחריד, מה שעלול לקבוע את תוצאות הבחירות הוא מזג האוויר. המיתוס האמריקאי הוא כי הרפובליקאים הולכים להצביע בכל מזג אוויר, בעוד שהדמוקרטים לא יוצאים מהבית בגשם. בכל המדינות המתנדנדות צפוי מזג אוויר סוער. שיעור ההצבעה צפוי להיות חמישים אחוז, כלומר מאה מיליון מתוך אוכלוסיה של מאתיים מיליון איש.

השעות האחרונות יעברו על המועמדים במרתון לחיצות ידיים ונישוקי תינוקות אחרונים. גור פתח במסע בין 30 שעות במדינות המערב התיכון ופלורידה ומשם יטוס לטנסי, מדינת הולדתו, בה יבלה את יום הבחירות.

בוש, בשחצנות מסויימת, ביקר בשעות האחרונות בטנסי ובארקנסו, מדינתו של הנשיא הפורש, ביל קלינטון.

שתי המפלגות מקיימות היערכות חסרת תקדים לקראת יום הבחירות. דמוקרטים מקבלים הודעות מוקלטות מקלינטון המאיצות לבחור בגור. בצד הרפובליקאי עושה זאת הגנרל לשעבר קולין פאואל.

גם המירוץ לסנאט צמוד ביותר. הפרשנים מעריכים כי הדמוקרטים יצליחו להשיג 3-2 מושבים נוספים, אולם לא את כל חמשת המושבים שיחזירו להם את הרוב בסנאט. הנשיא קלינטון היה משותק למדי תחת הרוב הרפובליקני בסנאט, וייתכן שגורל דומה צפוי גם לגור. גם בבית הנבחרים, הקונגרס, לא צפויים הדמוקרטים להשיג רוב.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully