וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בריטניה: הבריונות בבתי הספר עברה לטלפון הסלולרי

6.9.2002 / 0:06

אחד מכל 4 ילדים בריטים הוא קורבן להצקות דרך הודעות טקסט; הודעות כמו "אנחנו עומדים להרוג אותך" הפכו להרגל יומיומי; מומחית: ההודעה היא הרסנית לגבי הילדים שעליהם היא משפיעה

הזירה החדשה לבריונות ואיומים של ילדים עברה לטלפונים הסלולריים, דרך הודעות הטקסט (אס.אמ.אס). אתר "וויירד" מדווח שבבריטניה הודעות איום כדוגמת "אנחנו צופים בך...אנחנו עומדים להרוג אותך...אנחנו עומדים להרוג את אמא שלך" הפכו להיות הרגל יומיומי בין ילדים.

לפי סקר של קרן צדקה לילדים, אחד מכל ארבעה ילדים בבריטניה הוא קורבן לבריונות או איומים דרך הטלפון הסלולרי או המחשב. ארגון ילדים בשם "צ'יילדליין", שהוקם כדי לסייע לילדים בהתמודדות עם הזנחה, לחץ, התעללות וחרדות, מדווח שהבריונות הוא הנושא הבולט ביותר בטיפולו. במשך כל שנה מחמש שנות פעילותו התקבלו 20 אלף שיחות בארגון בנושאי בריונות והפחדות.

הארגון הציג כמה דוגמאות: בשנת 2000, ילדה בת 15 בשם גייל ג'ונס לקחה מנת יתר של כדורים לאחר שקיבלה 20 הודעות איום בחצי שעה. באותה שנה ילד בן 12, ג'ק, התלונן שהוא מודאג כי ילד בבית ספרו האשים אותו בשליחת הודעות טקסט לטלפון שלו ואיים להכות אותו. ג'ני, בת 11, סיפרה ליועץ של "צ'יילדליין", שהיא קיבלה מכתבי שרשרת בטלפון הסלולרי שלה, כולל אחד שבו נאמר שהיא תמות אם לא תעביר אותו הלאה.

"הודעת טקסט היא כאילו שמישהו עוקב אחריך"

לפי סקר, הטלפון הסלולרי הוא המדיה הנפוצה ביותר להצקות – 16 אחוזים מהילדים סיפרו שקיבלו הודעות טקסט מאיימות, שבעה אחוזים אומרים שהוטרדו בחדרי צ'ט באינטרנט וארבעה אחוזים הוטרדו דרך הדואר האלקטרוני. נציגת "צ'יילדליין", מגי טרנטר אמרה ש"הודעת טקסט היא כאילו שמישהו עוקב אחריך. זה הרבה יותר מאיים מצורות אחרות של הצקות".

אשתו של ראש ממשלת בריטניה, שרי בלייר, אף פתחה בקמפיין נגד הבריונות. "ילדים מתקשרים ומספרים שהם עוברים הצקות בגלל שהם שמנים, רזים, חכמים, בודדים, הומוסקסואלים, שחורים, לבנים – הרשימה היא אינסופית...רבים מאוימים דרך הודעות טקסט. נראה כאילו אין מפלט", כתבה במאמר בעיתון ה"אובזרבר".

מומחים בריטים רבים סבורים שבריונות דרך הודעות טקסט היא גרועה הרבה יותר מההצקות המסורתיות. "הודעת טקסט היא בעלת כוח לא רגיל. היא הרסנית לגבי הילדים שעליהם היא משפיעה", אמרה קארי הרברט, מחנכת שהקימה ארגון לעזרה לילדים שנפגעו מבריונות. לדבריה, "אתה לא יודע מי עשה את זה, אבל אתה יודע שזה מישהו שאתה מכיר. מישהו שיש לו את המספר שלך ויודע דברים אישיים לגביך. אתה מתחיל לתהות אם זה החבר הכי טוב שלך שעשה את זה. אתה לא יכול להתחמק מזה, ושניים מילדיי נפטרו מהטלפונים שלהם בגלל הבעיה הזו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully