מלחמה בדרום

מנציחים ולא מוותרים: משפחת מט עלתה לקבר ללא מצבה

בני המשפחה עלו לקבר של בנם בחלקה הצבאית בהר הרצל, שעומד ללא מצבה, לאור סירובה של המדינה לכתוב את שמות אחיו ואחיותיו במקום הנוסח הקבוע של חללי צה"ל. "לא באים לנגח אף אחד"

יאיר אלטמן
22/08/2014
צילום: עומר מירון, עריכה: ניב פוקס

מאות בני אדם פקדו אתמול (חמישי) את בית הקברות הצבאי בהר הרצל בירושלים במלאת שלושים יום למותו של סמל-ראשון לי מט, שנהרג במבצע "צוק איתן". הבאים הביעו את תנחומיהם בפני המשפחה ושמעו בצוותא שירים שאהב. המוני המשתתפים נאלצו לעמוד לצד קברו של מט, שעמד עם שלט ארעי בלבד ללא מצבה, משום שמשרד הביטחון מסרב לבקשת המשפחה לכתוב גם את שמות אחיו ואחיותיו עליה.

"החיים באמת משתנים בשנייה אחת. לי היה איש של ים. עוד כשהיה בבטן אימו והיא הייתה נכנסת למים, הוא היה בועט ובועט, וכשיצא לאוויר העולם, הים היה לו בית שני", אמר אביו של לי, מוטי. בני המשפחה, המתגוררת באילת, הביאו לטקס מי ים, אבנים וחול ממפרצה המפורסם של העיר הדרומית. בתום הטקס חילקו בני המשפחה את הסטיקרים אותם הם מפיצים בשבועות האחרונים במטרה להביא את מאבקם לידיעת הציבור, עליהם נכתב "תנו (לי) למות בשקט".

מלחמה בדרום - סיקור מיוחד:
בכירי חמאס הפרו את "קוד המבוקשים" ושילמו על כך במזומן
פצמ"ר פגע בחצר בית בחוף אשקלון: "נחזיק מעמד"
"איש בחמאס לא חסין": צפו באלוף מתראיין בערבית

עוד בוואלה!

לכבוד ט"ו בשבט: נתח אסאדו טרי ועסיסי עם פירות יבשים

וואלה! אוכל בשיתוף יינות ביתן
"תנו(צילום: יואב דודקביץ')

מט נהרג ב-23 ביולי בפאתי חאן יונס עם שניים מחבריו, סגן פז אליהו וסמל-ראשון שחר דובר (דאובר). "את ההלוויה שלך אני והלוחמים פספסנו, לצערי", ספד לו מפקד חטיבת הצנחנים, אלוף-משנה אליעזר טולדנו. "כמובן שהמשכנו להילחם במקום בו נפלת, מחפשים את אותה המנהרה שאף אתה חיפשת. אם נידרש נכנס באותה עוצמה ונמשיך את מה שהפסקנו". "צוות 'פז' נפגע קשה וצוותים אחרים פינו את הפצועים במהירות שיא, ובימים לאחר מכן לא פסקו מיוזמה והתקפיות", הוא הוסיף. "עכשיו ששקע אבק הלחימה התפניתי קצת ללמוד על אודות דמותך. אדם צבעוני ויצירתי, מוקף בטבעות של חברים שכולם היו סביבך, עם עניין ודיוק ודומיננטיות של לוחם יסודי ולא מתפשר. בימים של אחרי המלחמה, הייתי מת לומר לך שהייתי רוצה לעביר איתך קפה על מוסיקה. יש לי תחושה שיש לנו עניין משותף במוסיקה".

אב שכול נגד שינוי נוסח המצבות: ”יש חשיבות לאחידות”

עידו, חברו לצוות, התקשה להיפרד, ואמר: "אולי הלב יכול היה לדבר במקומי בזמן שאני צופה בתמונות וסרטים שלך. עברו 30 ימים וזה לא נקלט. חבר יקר, אני חייב להגיד שאתה תמיד מלווה אותי באהבת חברים הטהורה שהייתה לך, אם בשיחתנו לתוך הלילה במוזיקה, או ביכולת שלך להוציא את הצוות משביזות. נסיך צעיר נצחי שכמוך. חשוב לי להגיד שהמסגרת המשפחתית של הצוות לא נתחמת במקום או בזמן ואנו נמשיך לרוץ אתכם לכל החיים. בשמי ובשם הצוות אוהב ומתגעגע מאוד".

"לי, אהבת את החיים והם אהבו אותך. גלשת, צללת, ניגנת והיית מצוין בכל מה שעשית", ספד לו סבו. "היה זה רק טבעי שתתנדב ליחידה בה שירתת, ועוד בחוד שלה. גם אתה וגם משפחתך ידעה את הסיכון שבכך. ידעת להתגבר על פחדיך. לא אהבת לטוס, אבל התנדבת בצנחנים. לא אשכח את סוף השבוע בו הגעת אלינו לקריית מוצקין, שבועיים לפני. עמדת בפתח עם 30 קילו ציוד חגור נשק וכל הכביסה שצברת. נעשה כל שניתן לשוב לחיים אותם כה אהבת. סביבך חברים רבים טובים כמוך שחירפו חייהם להגנה על המולדת. תהיה נשמתך צרורה בצרור החיים".

ח"כ עופר שלח שהשתתף בטקס(צילום: יואב דודקביץ')

באירוע השתתף ח"כ עופר שלח (יש עתיד), שבנו משרת בצוות מקביל לזה של לי. "לפני שבועיים דיברנו סמדר (אמו של לי – י"א) ואני. היא אמרה לי ש'יהיה לנו חור בלב, אבל אנו נמשיך להיות משפחה שמחה'. אני לא חושב שיכולה להיות מצבה יותר מופלאה לאדם צעיר. הזיכרון והגעגועים שלא מפסיקים לרגע מתנהלים במישור אחד, והחיים מתנהלים במישור אחר, ובמישור הזה אנו משתדלים להיות ראויים לאנשים כמוך".

בסיום הטקס אמר אביו: "אנחנו במאבק ציבורי, מפני שהכיתוב של בני משפחה ממדרגה ראשונה כמו אחים אישה וילדים לא מופיע על הכרית שהיא תעודת הזהות של כל חייל שנמצא פה. אמרתי שאני חייב לעשות מעשה - התננו את הצבת המצבה על הקבר עד שיינתן מענה. זה ייתן עוד משהו לתא המשפחתי של האנשים. עוד משהו מנחם לטירוף שבו אנו נמצאים. אנחנו לא באים לנגח אף אחד או להגיד מילה על התנהלות המערכת. אין לנו אצבע מאשימה. המאבק הוא למען עם ישראל. אנחנו לא בתש"ח, הדברים התקדמו - אנא התחשבו בנו. לכל הטוקבקיסטים מאחורי המקלדת - היום זה אצלי ומחר זה יכול להיות אצל כל אחד אחר. מה שאנחנו הולכים לעשות זה למען כולם. אני קורא לכל המשפחות השכולות שדחו אותם מכל וועדה או מועצה - בואו תתמכו במאבק הזה למען כולם. הקבר הזה יישאר ריק ממצבה גם אם זה ייקח שנים".

(עדכון ראשון: 21:09)

הוריו של מט, מוטי וסמדר, היום(צילום: יואב דודקביץ')
אזכרה לציון 30 יום למותו של לי מט בחלקה בצבאית בהר הרצל. אוגוסט 2014(צילום: יואב דודקביץ')
אזכרה לציון 30 יום למותו של לי מט בחלקה בצבאית בהר הרצל. אוגוסט 2014(צילום: יואב דודקביץ')
אזכרה לציון 30 יום למותו של לי מט בחלקה בצבאית בהר הרצל. אוגוסט 2014(צילום: יואב דודקביץ')
אזכרה לציון 30 יום למותו של לי מט בחלקה בצבאית בהר הרצל. אוגוסט 2014(צילום: יואב דודקביץ')
אזכרה לציון 30 יום למותו של לי מט בחלקה בצבאית בהר הרצל. אוגוסט 2014(צילום: יואב דודקביץ')
  • לי מט
  • מלחמה בדרום

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully