וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מדענים ישראלים גילו אנזים שיוצר מוטציות

6.11.2000 / 15:16

התגלית תסייע בעיכוב התפשטות חיידקים עמידים לתרופות, שיחזור די.אן.איי פגום שנמצא בזירות פשע ושיחזור שרידי די.אן.איי עתיק

מאת מוטי גל

החומר הגנטי די.אן.איי (DNA) ניזוק מידי יום ו"מתקלקל" כתוצאה מספיגת קרינה או ממגע עם חומרים שונים. "קילקולים" אלה עלולים לשבש את סדר מרכיביו של החומר הגנטי וליצור מוטציות (התמרות) גנטיות, דבר שעלול להביא להתפתחות הפרעות ומחלות שונות. דרך אחת שבה יכול התא למנוע את היווצרות המוטציות היא נסיון לתקן את הנזק הגנטי. ואכן, בתא פועלות כמה מערכות תיקון כאלה, אלא שברוב המקרים הן נוקטות אסטרטגיה של "הכל או לא כלום": כאשר הן אינן מצליחות לתקן את הנזק בדייקנות, הן עוצרות, דבר שמפסיק את התליך השיכפול הגנטי.
תגובה זו עלולה להביא לתוצאה חריפה ושלילית עוד יותר: למות התא.

פרופ' צבי ליבנה מהמחלה לכימיה ביולוגית במכון ויצמן גילה מערכת "רשלנית" כזאת, המבוססת על קבוצה חדשה של אנזימים המשכפלים חומר גנטי אך לא תמיד עוצרים כשהם נתקלים בקטע גנטי "מקולקל".
במקום לעצור ב"אדום", הם משכפלים את הקטע הגנטי הפגום, ויוצרים מוטציה. פרופ' ליבנה טוען כי האנזים שנמצא בחיידקים ובבני אדם כאחד הוא אחד הגורמים החשובים המונעים מוות מיותר של תאים ומאפשרים את קיומה של האבולוציה, ומצד שני הוא מאפשר לחיידקים לפתח תכונות גנטיות חדשות, כגון עמידות כנגד תרופות אנטיביוטיות שונות.

חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה נחשבים לאחד האיומים המשמעותיים ביותר על בריאות המין האנושי בעתיד. אולם עתה, הודות לתגליתו של ליבנה, ניתן יהיה לפעול נגדם בדרך חדשה: נראה כי פיתוח דרך לעיכובו של "המשכפל הרשלן" עשוי לסייע בבלימת התפשטותם של חיידקים בעלי עמידות לאנטיביוטיקה. יישומים אפשריים נוספים יהיו שימוש מוגבר יחסית ב"משכפלים רשלניים" שיסייע בשיחזור קטעי די-אנ-איי פגומים שנותרו בזירות פשע, וכן בשיחזור מקטעים של החומר הגנטי העתיק משרידים של בעלי חיים וצמחים קדומים.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully