וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נשיא סוריה יורד אל העם: הגיע לצפות בהצגה ללא שומרי ראש

6.11.2000 / 11:58

זו הפעם הרביעית מאז עלה לשלטון בה מפתיע בשאר את אזרחי סוריה בהגיעו למקומות ציבוריים; ההצגה, "אחיי הערבים, כיף למות!", עוסקת בסכסוך הישראלי - ערבי

מאת שי שריג

נשיא סוריה, בשאר אסד, הפתיע בסוף השבוע את אזרחי סוריה, כשהגיע לצפות באחת ההצגות המבוקשות ביותר בסוריה בימים אלה. בשונה מאביו, נוהג בשאר מאז עלה לשלטון להתקרב אל העם הסורי, ולחוש את הדופק של האזרח הפשוט.

זוהי הפעם הרביעית שבה בשאר מפתיע את אזרחי סוריה, כשהוא מגיע למקומות ציבוריים והמוניים, שכף רגלו של אביו כמעט לא דרכה בהם כל שלושים שנות שלטונו. לפני כחודש הפתיע בשאר מתפללים באחד המסגדים בדמשק, בהגיעו להתפלל עמם, ללא הודעה מראש וללא צעדים ביטחוניים מיוחדים נראים לעין.

כבר בנאום ההשבעה שלו כנשיא רמז בשאר, כי נשיא המדינה הוא בראש ובראשונה אזרח, ורק אחר כן קצין ורופא. הוא הדגיש כי חשוב להקשיב לרחשי לבו של הציבור ולהיות חלק ממנו.

בשאר הגיע בערב שבת לצפות בהצגה "אחיי הערבים, כיף למות!" שמעוררת הדים רבים ברחבי סוריה. ההצגה מציגה אירועים שונים הקשורים לסכסוך הערבי-ישראלי, החל משנת 1948 וה"נכבה" הפלסטינית, מלחמת יום הכיפורים, פלישת צה"ל ללבנון, הישגי החיזבאללה ונסיגת צה"ל מלבנון. ההצגה נוגעת גם באירועים האחרונים באזור ובאינתיפאדת אל-אקצה.

אחד ממנהלי המקום מגלה, כי הנשיא ישב במושבים האחרונים. לדבריהם, הוא נכנס לאולם בשקט, כאזרח מן השורה, וללא שומרי ראש או נקיטת צעדי ביטחון מיוחדים בתוך האולם. באי ההצגה נדהמו לראות לפתע את נשיא המדינה בכבודו ובעצמו יושב במחיצתם, משום שמעולם הם לא זכו ליטול חלק באירוע תרבותי בו נכח גם חאפז אל אסד.

דומה לעבדאללה

עם זאת, עדיין קשה לומר אם ההופעות הפומביות של בשאר מעידות על יציבות השלטון ועל ביטחונו האישי הרב בביסוס שלטונו או על מאמציו להבין ולדאוג לצורכי העם הסורי. כזכור, גם עבדאללה, מלך ירדן, נהג מאז עלותו לשלטון כמה וכמה פעמים "לרדת אל העם" ואף להתחפש לאזרח מן השורה, כדי לעמוד על קשיי היום-יום ולראות כיצד מתפקדים מוסדות השלטון. מספר פרשנים ערביים ערכו בחודשים האחרונים כמה וכמה פעמים השוואה בין שני המנהיגים "הצעירים" וציינו מספר היבטים משותפים לשניהם מאז עלו לשלטון, על אף השוני במשטרים בסוריה ובירדן.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully