וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סמים בקרב בני נוער: "בעייה לאומית קשה המחייבת תוכנית מערכתית"

6.11.2000 / 10:46

נתונים שפורסמו על ידי המשטרה מורים כי מספר תיקי הסמים שנפתחו לבני נוער השנה עלה בשיעור של 705 אחוז; לפי הנתונים בשנה האחרונה גדל מספר הבנות המשתמשות בסמים וקטן גיל הצריכה; משרד החינוך: הקולות שמעודדים לגליזציה של הסמים הקלים מבלבלים את הנוער

מגמה מדאיגה של עלייה דראסטית בצריכת סמים על ידי בני נוער, ונתונים קשים המורים על עלייה דרמטית בשיעור של 705 אחוז במספר תיקי הסמים שנפתחו לבני נוער, עלו בדיון שהתקיים בוועדת החינוך של מרכז השלטון המקומי.

את הנתונים מסרה ראש מדור הנוער של המשטרה, סנ"צ סוזי בן ברוך.
לדבריה, ישנה עליה בת 48.4 אחוז במספר תיקי הסמים שפתחה המשטרה לבני נוער בתשעת החודשים הראשונים של השנה, לעומת התקופה המקבילה אשתקד. "מדובר בבעיה לאומית קשה המחייבת תוכנית מערכתית לאומית החל מגיל הגן להסברה ולמניעת שימוש בסמים", אמרה בן ברוך.

לפי הנתונים, מכת הסמים אינה פוסחת גם על הבנות. שיעור המשתמשות בסמים עלה בשנה האחרונה וכיום הן מהוות רבע מצרכני הסמים.

מהדיווחים עולה גם כי גיל המשתמשים ירד וכיום ניתן למצוא גם בני שבע ושמונה שמשתמשים בסמים.

נתונים נוספים שעלו במהלך הדיון: במהלך החודשים ינואר ספטמבר השנה, נפתחו לבני נוער 429 תיקין בגין סחר בסמים, לעומת 289 במהלך החודשים המקבילים בשנה שעברה.

בן ברוך ציינה בפני הוועדה כי הארץ מוצפת במריחואנה ובכדורי אקסטזי, ולמעשה כל תלמיד המעוניין להשיג סמים בשטח בית הספר יכול לעשות כך ללא קושי.

לטענת המשטרה, בעוד שבשנים הקודמות תלמידים היו נתפסים עם כמויות סם קטנות, לכל היותר שניים שלושה כדורי אקסטזי, היום הם מסתובבים עם כמויות גדולות של 30 -40 כדורים. בן ברוך אמרה כי התלמידים הפכו לסוחרי סמים והם מוכרים בחצר בית הספר כדור אקסטזי תמורת 80 שקלים.

מייצרים סמים בגינה ובאינטרנט

גם בתחום גידול וייצור סמים על ידי בני נוער נכרת עלייה. בתשעה החודשים הראשונים של השנה פתחה המשטרה 27 תיקים (לעומת 18אשתקד) נגד בני נוער שגידלו שתילי מריחואנה בשטחים חקלאיים או בגינות בבית, או שפירסמו באינטרנט "מתכונים", לרקיחת תחליפי סמים.

הממונה על מניעת השימוש בסמים ובאלכוהול בשירות הפסיכולוגי-ייעוצי במשרד החינוך, רות לקט, אמרה כי המשרד מודע לחומרת הבעיה ולהיקפה. לדבריה, זו הסיבה שהתקציב למלחמה בסמים בבתי הספר גדל משני מיליון לשמונה. "לצערי הקולות שנשמעים בכלי התקשורת בעד לגליזציה של הסמים ובעד אבחנה בין סמים קלים לקשים רק מבלבלים את הנוער", טוענת לט.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully