וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"ערכי הצבא תלויים בשיקולים פוליטים"

6.11.2000 / 9:25

מפקד יחידה מובחרת במילואים הגיש למפקדיו מכתב התפטרות בו הוא מאשים את צה"ל ומפקדיו בערכים פסולים; "ערכים יסודיים של אי השארת פצועים בשדה הקרב, נחישות, אומץ לב ודבקות במשימה אינם חלק ממשנתם"; דובר צה"ל : יתכן ונזמן אותו לשיחה עם הרמטכ"ל

מפקד פלוגה ביחידה מובחרת, רב סרן במילואים חגי אלדר, סיים בשבוע שעבר תעסוקה מבצעית בשטחים במסגרת שירות מילואים - והחזיר למפקדיו את דרגותיו. לטענתו הוא אינו יכול עוד לשרת בצבא שמפקיר את חייליו.

במכתב התפטרות שהגיש למפקד החטיבה, אמר אלדר כי הוא נחשף במהלך שירות המילואים למספר אירועים בהם צה"ל ומפקדי הגיזרה פעלו בצורה הנוגדת את מצפונו. "ערכים יסודיים של אי השארת פצועים בשדה הקרב, נחישות, אומץ לב ודבקות במשימה אינם ככל הנראה חלק ממשנתם. אין ביכולתי להישיר עיניים לחייליי ולומר להם בביטחה כי ביום פקודה הם יגובו על ידי הדרג הפוקד", כתב.

אלדר, הבעלים של חברת "מחלבות אביב" בנתיבות, נקרא לשירות מילואים באיזור רמאללה. בשירות זה הוא נחשף לערכים, שלטענתו "תלויים בשיקולים פוליטיים או מדיניים".

בשיחות עם חבריו לעבודה, סיפר חגי כי המקרה שהחריד את שלוותו יותר מכל היה מותו של שוטר מג"ב, מדחת יוסף, בקבר יוסף. "התגייסנו יומיים אחרי המקרה, אבל זה מאוד חרה לי שמשאירים חייל פצוע בשטח כשהוא מדמם, ומבקשים מג'יבריל רג'וב לחלץ אותו. ככה לא חינכו אותי", אמר בסערת רוחות. "אני חונכתי וחינכתי שחילוץ פצוע של צה"ל זה הכי חשוב. העניין הזה נורא מטריד את הלוחמים הקרביים, ממש מלחיץ אותנו".

כשבוע וחצי לאחר מקרה קבר יוסף, נתקל אלדר במקרה נוסף של הפקרת אנשים בשטח, בעת התעכבות חילוץ המטיילים בהר עיבל. "באותו הלילה לא ישנתי טוב. אמרתי לעצמי, זה לא הצה"ל שאני מכיר. לא מוכן לשרת צבא כזה", הוא כתב.

בסיום התעסוקה המבצעית, פנה אחד החיילים לאלדר כמפקדו ושאל האם הוא היה מגיע לחלץ אותו לו הוא היה בקבר יוסף. "אמרתי לו שהיינו הופכים עולמות כדי לחלץ אותו. אבל ביני לבין עצמי חשבתי שאנ ממש לא בטוח".

ביום סיום המילואים החליט אלדר לגשת למפקד החטיבה ולמסור לו את המכתב בתוספת עותקים למפקד האוגדה, לאלוף פיקוד הצפון ולרמטכ"ל. "אבקשך לשחרר אותי מתפקיד זה ולהפקיד חזרה את דרגות הפיקוד שכה כיבדתי ואהבתי", הוא כתב.

דובר צה"ל, תת אלוף רון כיתרי, אמר בראיון לגלי צה"ל כי הוא אינו פוסל את האפשרות שאלדר יוזמן בקרוב לפגישה עם הרמטכ"ל.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully