וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ברק שוקל להסיר את התנגדותו לביטול הבחירה הישירה

6.11.2000 / 7:00

במפלגת העבודה מעריכים כי עקב ההתנגשויות בשטחים, קלושים סיכוייו של מועמד השמאל לזכות בקולות הערבים; בליכוד מתגבשת יוזמה שתסייע לאהוד אולמרט ולבנימין נתניהו לרוץ לראשות הממשלה למרות שאינם חברי כנסת

אווירת הבחירות הקרבה, מחזקת את הוויכוח על שינוי שיטת הבחירות. מתנגדי חוק הבחירה הישירה, נכנסים כעת להילוך גבוה ומתכוונים לצאת בקמפיין מורחב בנושא.

מי שעד לאחרונה התנגד לביטול החוק היה ראש הממשלה, אהוד ברק, שנבחר בשיטה זו. ההנחה היא שבמצב הפוליטי הנוכחי ברק ומפלגת העבודה עלולים להפסיד מכך, לאור העובדה כי "הקול הערבי" כבר לא הולך עם השמאל. ברק, לפי פירסומים היום "במעריב", שוקל כעת להסיר את התנגדותו לביטול החוק. ידיעה זו אושרה על ידי בכירים בסביבתו של ראש הממשלה.

מתנגד נוסף לשינוי שיטת הבחירות הוא ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו. אולם לפי הערכות, נתניהו לא יוכל לשנות את דעתם של רוב חברי הליכוד.

יו"ר הנהלת הקואליציה, ח"כ אופיר פינס, אישר אתמול כי סיעת העבודה בכנסת תומכת ברובה (לפחות 95 אחוז מהח"כים) בשינוי השיטה.

מתנגדים נוספים לשינוי השיטה הם אנשי המכון הישראלי לדמוקרטיה, ראשי התנועה לשינוי שיטת הבחירות וח"כ עוזי לנדאו, מראשי יוזמת החקיקה. כל אחד מהם מגביר את המאמציו לשינוי דעת הקהל, ושינוי החוק.

בליכוד מתבשלת יוזמה שתאפשר גם למי שאינו חבר כנסת להתמודד על ראשות הממשלה, במקרה וברק יתפטר מתפקידו ויוכרזו בחירות לראשות הממשלה בלבד בתוך 60 יום. מאחורי היזמה עומדים ח"כ איוב קרא, מקורבו של בנימין נתניהו, וח"כ אברהם הישנזון, מקורבו של אהוד אולמרט אולמרט. בליכוד חוששים שבמקרה והיוזמה לא תצליח, ינצח ברק את מועמדם, אריאל שרון, סילבן שלום או לימור לבנת.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully