וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השוני בין הרציקוביץ' ותאומים

5.11.2000 / 14:20

24 שעות לפני הדרבי, אוהד מכבי ואוהד הפועל מנהלים דיאלוג קצר (אך אינטילגנטי) על מה שהיה ועל מה שיהיה ביום שני בערב

מאת רואי וולמן והראל בן-דרור


זוהי תקופת תור הזהב של הדיאלוג. דומה שמעולם לא זכה הדיאלוג לתקופת פריחה כפי שהוא זוכה לה כעת. חייבים לדבר. פשוט מוכרחים לדבר. דתיים עם חילונים, ימנים עם שמאלנים, תומכים עם מתנגדים, אוהבים עם שונאים ואולי גם יהודים וערבים. בכל אופן, הקונצנזוס היחידי שקיים היום במדינה הוא שדו-שיח, ולא משנה עם מי, הוא חיוני. כך, ברוח התקופה, התיישבנו, אוהד הפועל ואוהד מכבי לשיחה קצרה על מה שהיה ועל מה שיהיה ביום שאחרי.

צהוב: "אם ננסה להגדיר תחילה בעיה כללית, יהיה זה מדויק לומר שקרנו של הדרבי התל-אביבי דועכת ולא רק באספקטים הקשורים לכדורגל גרידא. יותר מדי מרכיבים שכל השנים היוו בסיס איתן למתרס האידיאולוגי שניצב בין שני הניצים, נדמים ברגע זה כהופכים רלוונטים פחות ופחות. באיזשהו מקום התחיה הכלכלית של הענף וכניסתם של מושגים כחוף מערבי (תל-אביב, חיפה) וחוף מזרחי (ירושלים) קירבה את הקבוצות יותר ויותר. מכבי היא מערכת סטריאו והפועל היא משרד פרסום".

אדום: " לפחות על דבר בסיסי, שנינו מסכימים. הדרבי המשמעותי ביותר בשלוש השנים האחרונות, מאז החלה נסיקת הפועל לצד שקיעת מכבי, היה דווקא דרבי שלא הוכרע. עונה שעברה, בדרבי הראשון בבלומפילד, שהסתיים 1:1 (חרזי להפועל, ודז'ינסקי למכבי), עת נשארו אוהדי מכבי להריע בסיום המשחק לשחקניהם ולהביע את סיפוקם, למרות ההחמצה הבלתי נשכחת של קוביקה מול אלימלך בדקות הסיום ולמרות ששלטו ברב המשחק ולמרות שהנקודה לא קירבה אותם לשום מקום, בעוד אוהדי הפועל עזבו האצטדיון בתחושת פספוס כאילו הפסידו. אז החל תהליך הפיכתה של הפועל למכבי ושל מכבי להפועל. בהישגים, בתקשורת, באופי, במזל, בשופטים, בציפיות ובעיקר בשליטה בעיר. ת"א, קוראים יקרים, נכון לרגע זה – אדומה".

צהוב: "בעינינו, הצהובים, אותו רגע של היפוך יוצרות ישותי, מדגיש היום את כיסוי הצביעות המגעיל שעוטה הפועל תל-אביב על עצמה. כל השנים הרי נטען שבניגוד למכבי, הריקנית, רודפת הבצע, המניפולטיבית, הדורסנית, הקפיטליסטית, הפועל היא אחווה, מהות, שיר הלל לאנושיות. העונה שעברה, שבסיומה הוכתרו האדומים, הפריכה מעל כל ספק את התדמית המתיפייפת של הפועל.

"הרי במה שונה תאומים מהרציקוביץ'? כאילו שאם הפועל היתה עסק כלכלי כושל הוא באמת היה נשאר. ובמה שונה רשת סניפי הכדורגל ברחבי הארץ של הפועל ממפעל משיכת השחקנים של מכבי תל-אביב בכדורסל? אבל הקלישאה הכי טובה על הפועל היא שזוהי קודם כל קבוצה של שחקני בית, "התינוקות של קשטן". רק בקיץ האחרון ניסו שם להחתים את הזר הכי טוב בארץ, ג'ובאני רוסו. וכאילו שלהפועל לא היו סקאוטרים ביורו האחרון".

אדום: "אדום מה הוא אומר? ראשית אדום עולה! יסלח לי עמיתי שאין בכוונתי להתייחס לדבריו ה"מלומדים", שכרון שמפניית הדאבל עדיין בפי.
סינגור על האריות האדומים, התמימים, הבוסריים, הנאורים והאהובים לא יכבה את אש הקנאה של הערלים ועם כל חוסר ההערכה - אין ברצוני להתעלל בצהובים, נשאיר את זה לפישונט (הם רגילים לזה).

"יחד עם זאת, השמפניה לא הקהתה את זכרוני. אחד מהרגעים הבלתי נשכחים, לכל אדום באשר הוא, הן קריאות הקרב "פנאתינייקוס, פנאתינייקוס" בדרבי האחרון של העונה. אומללים, עלובים, מעוררי רחמים היו אוהדי מכבי בעוד האריות הובילו אותם לטבח.

"ובכל זאת אנסה לסיים בנימה פייסנית. הסברה הרווחת בקרב אוהדי מכבי היא שלמכבי לא נותר העונה אלא לקלקל להפועל. מכביסטים יקרים, הרי החדשות: לקלקל להפועל שווה לעזור לבית"ר.
מכבי ת"א משולה בעיני לסוריה. איום קרוב, מוחשי, מוכר ומובן, שניתן אפילו לשוחח עמו לעיתים. הצרה והאיום הגדול מגיעים מהבירה, שקבוצתם משולה בעיני לאיראן. בעוד מכבי מהווה איום טקטי בית"ר מהווה איום אסטרטגי, שלא ניתן ולא רוצים לדבר עמו. לדעתי אתם, אוהדי מכבי, תסכימו למשל זה. לכן אני קורא לכם, בשעת חירום זאת, לגלות בגרות, אחריות ואחדות ולהתאגד תחת הדגל האדום (ואל תספרו לי שגרנט הוא החלום הרטוב שלכם).

אדום עולה כבר אמרתי ?

צהוב: "נו, אדום עולה, עוד מנטרה שיווקית מבית גיתם. האמת היא שאליפות של בית"ר היא בהחלט מחשבה קשה מנשוא. אבל אליפות נוספת להפועל? העור מצטמרר רק מלהגות את זה. מצד שני הרציונל קובע שיש להרוס עד יסוד את הקיים על מנת לבנות מחדש, רעיון שהפסד בהחלט יקדם. אך האם לא שכחנו משהו? איזו קבוצה צפונית? והאם יש מקום בכלל לרציונל?

בהתאם לנסיבות המטרה של מכבי עד סוף העונה היא להצמית גם את בית"ר וגם את הפועל, על מנת לסלול את הדרך למכבי חיפה. אין מה לעשות, חברים, זהו הרע במיעוטו.

יאללה מכבי כבר אמרתי? (וכן, יש לנו עדיין באחד מחדרי הלב איזה סנטימנט, מוחלש, לגרנט).

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully