וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רכבת וקוץ בה

5.11.2000 / 12:35

ציפיות רבות היו לסטודנטים הלומדים באוניברסיטת ת"א מתחנת הרכבת החדשה ליד "מרכז הירידים", אך מחירים גבוהים של הכרטיסי לרכבת ולאוטובוס המוביל לאוניברסיטה הורידו אותן באחת; יו"ר אגודת הסטודנטים: "מנסים לעשוק אותנו"; דובר דן: לא אנחנו קובעים את המחירים

מאת גלי סימן-טוב

שנת הלימודים שנפתחה באוניברסיטת תל-אביב, הביאה עמה בשורה לסטודנטים הגרים מחוץ לעיר הנאלצים להגיע בתחבורה הציבורית המסורבלת ולבזבז זמן יקר בדרכים. תחנת הרכבת החדשה "האוניברסיטה-מרכז הירידים" מבטיחה להם נסיעה מהירה ללא פקקים בכיסאות מרווחים, ובאמצעות אוטובוסים של דן אמורים התלמידים להגיע לשערי הקמפוס השונים.
נשמע אידילי למדי, אבל בעצם לא.

ביום הראשון ללימודים, לפני שבוע בדיוק נחרדו ראשי אגודת הסטודנטים לגלות כי בעבור נסיעה קצרה של שלוש תחנות בקו 112 של "דן" נאלצים הסטודנטים לשלם 4.70 שקלים לכל כיוון נסיעה, בניגוד להבטחות שנתקבלו בעל-פה לפני כשנה. לכן הוחלט להפגין מחר נגד חברת דן ורכבת ישראל ולהפעיל אוטובוס מטעמם שיסיע את הסטודנטים לתוך הקמפוס ללא תשלום.

"כאשר תכננו להקים את התחנה רצינו להפעיל קו אוטובוס משלנו שיביא את התלמידים לקמפוס ללא תשלום, אבל בחברת דן הבהירו לנו כי יש להם שם תחנה ולאוניברסיטה אסור להפעיל קו ללא תשלום", מספר ליאור שטרסברג, יו"ר אגודת הסטודנטים, "ניסינו לדבר עם הנהלת הרכבת ודן כדי להגיע איתן להסדר על כרטיס נסיעה משולב והנחות לסטודנטים כדי שהנסיעה ברכבת ובאוטובוס תהיה כדאית אבל לא מצאנו אוזן קשבת, אלא ניצול הגובל בעושק סטודנטים. והפעם אנחנו לא מוכנים לוותר".

בני נאור, דובר הרכבת, טוען כי משמעות ההסדרים המיוחדים אותם דורשים הסטודנטים עשויים לעלות הרבה כסף. "זו תחנה שנועדה לשמש לא רק את הסטודנטים אלא גם את תושבי הצפון והבאים לגני התערוכה. יש לנו תעריפים מיוחדים לסטודנטים אבל זה לא תלוי בנו מכיוון שהמחירים נקבעים על-ידי משרד התחבורה", הוא אומר.

איציק כגן, דובר חברת דן וראש אגף השיווק, מסביר כי המחיר לא נקבע על-ידי החברה ובכל מקרה לא קיים מחיר נמוך יותר מ- 4.70 שקלים. "הפתרון צריך להמצא ב'הסדרי נסיעה' ולכן, מתוך אהדה לסטודנטים, יצרנו קשר עם ההנהלה להציע מוצר מתאים".

מכסימום שלושה שקלים ליום

"המוצר המתאים" הוא כרטיסיה של 20 נסיעות אותה תספק חברת דן לאוניברסיטה תוך השתתפות של 13 אחוז ממחירה. כך, בנוסף לסבסוד האוניברסיטה, ישלם כל סטודנט שלושה שקלים עבור כל כיוון נסיעה.

באגודה לא מקבלים את ההסדר הזה."זה פשוט עושק. שישה שקלים ליום עבור נסיעה קצרה זה פשוט ניצול. ההסכם הזה לא הושג עם האגודה המייצגת את הסטודנטים ואנחנו לא מוכנים לקבל אותו. אנחנו מנסים להגיע לכך שסטודנט ישלם שלושה שקלים ליום ולא לכל כיוון".

באגודה לא מתכוונים לוותר וקוראים לסטודנטים לא לעלות על האוטובוסים של דן, בתקווה כי החברה תגיע עימם להסדר ראוי ובעקבותיה גם חברת הרכבת.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully