וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פעולות מחאה בכל העולם נגד מלחמות שוורים בפורטוגל

תמר נהרי

30.8.2002 / 0:02

פעילי "אנונימוס" הפגינו אתמול מול שגרירות פורטוגל בתל אביב; הפגנות דומות נערכו בפריס, לונדון, מדריד וניו יורק; לאחרונה אישרה ממשלת פורטוגל חוק המתיר מלחמות שוורים עד מוות

כמה עשרות מפעילי עמותת אנונימוס לזכויות בעלי חיים הפגינו אתמול בצהריים מול שגרירות פורטוגל בתל אביב, באותה שעה בדיוק בה עונה והומת השור הראשון בפורטוגל, ב-1928, בזירת מלחמת שוורים. במקביל נערכו הפגנות דומות ב-14 ערים ברחבי העולם, במחאה על חוק שאישרה ממשלת פורטוגל, המתיר מלחמות שוורים עד מוות. המפגינים ערכו מיצג של מלחמת שוורים, והעבירו לשגריר מכתב מחאה.

עד שאושר החוק החדש, נערכו מלחמות השוורים ברוב חלקי פורטוגל בהתאם לחוק מגביל שחוקק ב-1928, ולפיו אין להרוג את השוורים בזירה. אלא שבעיר קטנה בדרום פורטוגל, בשם ברנקוס, המשיכו לערוך מלחמות שוורים במהלכן נהרגו הפרים בזירה. בעקבות חשיפת הנושא בטלוויזיה המקומית, קיימה הממשלה דיון בנושא שבעקבותיו החליטה להתיר הרג פרים בזירה בכל חלקי המדינה. היום, כאמור, נערכה מלחמת השוורים המלאה הראשונה בחסות החוק החדש.

בעקבות אישור החוק פתח הארגון הפורטוגלי לזכויות בעלי חיים "ANIMAL" בקמפיין עולמי, שקרא לפעולות מחאה רחבות בדרישה לאסור לא רק את הריגת השוורים, אלא כל סוג של מלחמות שוורים. ארגונים רבים נענו לקריאה, והיום נערכו הפגנות מול נציגויות פורטוגל בליסבון, פריס, לונדון, מינכן, מדריד, וינה, ברלין, דיסלדורף, האג, רומא, מילאנו, אתונה, וושינגטון, ניו יורק ותל אביב. הפעולות מגובות בסקר העיתון היומי הנפוץ בפורטוגל, ולפיו 83 אחוז מהפורטוגלים מתנגדים למלחמות שוורים עד מוות, ואילו 75 אחוז מהם מתנגדים עקרונית למלחמות שוורים.

מוחלש, מעונה, מומת

מלחמות השוורים ידועות לשמצה כאחד מסוגי המופעים הברבריים ביותר שערכו אי פעם בני אדם. כיום הן נערכות בספרד, איטליה, רוסיה, ארה"ב ומדינות נוספות. סבל השוורים "המשתתפים" במופעים, מתחיל שבועות אחדים לפני פריצתם לזירה. שלבי ההכנה הראשוניים כוללים חבטות שסופג הפר המיועד באזור הכליות, ותליית משקולות כבדות על צווארו על מנת לעייף את שריריו.

לפני הכניסה לזירה מקצרים את קרניו, דבר המשבש את חוש הכיוון שלו ואת הקואורדינציה של תנועותיו. לעתים נשלח הפר לזירה כשהוא מסומם או נתון תחת השפעת תרופות משלשלות, ויש הנוהגים לחבוט בראשו בשקי חול כדי להמם אותו, או לצרוב את עיניו בכדי להחליש את ראייתו. הפעולות הללו נעשות במטרה לוודא שהפר יוכרע על ידי לוחם השוורים שיתייצב מולו בזירה.

המלחמה עצמה נפתחת בחימום הפר על ידי הרצתו במעגלים והתשתו. משקצרה נשימתו ניגשים אליו הפיקאדורים – "לוחמים" רכובים על סוסים, הנועצים כידונים בגבו של הפר ובשרירי הצוואר שלו. בכך נשללת ממנו האפשרות להרים את ראשו. את הכידונים הם מסובבים בתוך בשרו, כדי להבטיח שיאבד דם רב.

אז מגיע תורם של הבאנדרילרוס, לוחמים הנכנסים רגלית לזירה וממשיכים להתיש הפר ולנעוץ כידונים בגבו. לבסוף מגיע המטאדור, הסוחט מהפר מספר התקפות באמצעות הבד האדום ומנסה להרוג אותו בחרבו. הפגיון אמור לחתוך את עמוד השדרה, אך אם הניסיון אינו מצליח נגרר הפר אל מחוץ לזירה כשהוא כבול בשרשראות לסוסים. זנבו ואוזניו מוגשים למטאדור כשי הוקרה על המופע שהעניק לצופים. בכל מופע כזה נטבחים בדרך כלל שישה שוורים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully