וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פגישות אחרונות עם קלינטון: ערפאת ביום חמישי, ברק ביום ראשון

5.11.2000 / 14:16

הנשיא האמריקאי ינסה לנסח מסמך הבנות חדש; ערפאת ידון עם קלינטון באפשרויות לחידוש המשא ומתן; ברק ידרוש חזרה להבנות קמפ דיוויד עם שינויים בסעיפים הביטחוניים ובנושא ירושלים; במקרה של כישלון ידרוש ראש הממשלה מקלינטון: הכרז על ערפאת כאשם בליבוי המהומות

יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, ייפגש ביום חמישי בארה"ב עם הנשיא, ביל קלינטון. שלושה ימים אחריו, ביום ראשון, ייפגש עם קלינטון ראש הממשלה, אהוד ברק. ברק ימשיך מוושינגטון לשיקגו, לכינוס הפדרציות היהודיות.

"ערפאת קיבל את הזמנתו של קלינטון כדי לדון עמו בהתקפות הישראליות על הפלסטינים", אמר יועצו של ערפאת, אבו רודיינה. קלינטון וערפאת ידונו באירועי השבועות האחרונים בשטחים ובסיכויים לחידוש של המו"מ.

"הארץ" מפרסם היום כי בפגישתם בוושינגטון, יבקש ברק מקלינטון לפעול למען חידוש המו"מ על בסיס הבנות קמפ דיוויד, אך ידרוש להכניס בהן שינויים עקב אירועי "אינתיפאדת אל-אקצה". המדובר בעיקר בסידורים הביטחוניים, שעליהם כבר הגיעו הצדדים להבנה. נושא נוסף בו ידרוש ראש הממשלה לבצע שינויים הוא חלוקת השכונות בירושלים. העיתון מצטט מקורות שטוענים כי ברק הסכים למסור לריבונות פלסטינית שכונות ערביות בפאתי העיר, אולם עתה, עקב היריות על גילה מכיוון בית ג'אלה, הוא שוקל לחזור בו מכוונתו.

בפגישות בארה"ב ינסה קלינטון לממש את תוכניתו האחרונה להשגת שלום באיזור. התוכנית מורכבת משלושה שלבים, כשבשלב הראשון הוא ייפגש עם ערפאת וברק ויבדוק את הלך הרוח בשני הצדדים. לאחר מכן, על פי השיחות הללו, יחבר הנשיא טיוטת גישור ויעבירה להערות שני הצדדים. בשלב השלישי מתכוון קלינטון להגיש את המסמך המסכם, על סמך השיחות והטיוטה הראשונה.

ראש הממשלה מתכוון לדרוש מקלינטון להכריז בפומבי על ערפאת כאשם בהתדרדרות המצב, אם הפגישות בארה"ב לא יעלו דבר. בלשכת ראש הממשלה חוזרים ואומרים כי לא נראה שערפאת בשל בשלב זה להגיע להסכם שלום.

ערפאת: אם אבגוד בנוצרים ובמוסלמים - ארצח

כתבנו שי שריג מוסיף: במהלך ראיון טלוויזיוני מתח אתמול ערפאת ביקורת על ארה"ב, שממשיכה לספק נשק לישראל ולסייע לה בלחימה מול הפלסטינים. הוא שב והדגיש כי הוא חושש לחייו, אם יעיז לבגוד בעולם המוסלמי והנוצרי.

בראיון לתחנת הטלוויזיה האמריקאית סי .בי.אס. אמר ערפאת: "הישראלים הורגים אותנו באמצעות הנשק שאתם סיפקתם להם. ישראל מחזיקה במסוקים, בטנקים ובתחמושת תוצרת ארה"ב. מדוע אתם לא דורשים מהם להניח את הנשק"?!

בתשובה לשאלה מדוע הרשות הפלסטינית לא התערבה להפסקת המחאות והתפרצויות הזעם הפלסטיניות, ציין ערפאת את העובדה שהפלסטינים נאלצים לחיות בתנאים קשים תחת סגר ישראלי.

ערפאת הדגיש מהלך הראיון: "עוד בקמפ דיוויד תהיתי בפני הנשיא קלינטון ואהוד ברק, אם הם מצפים שאבגוד במוסלמים ובנוצרים".

יו"ר הרשות הדגיש כי קלינטון לא הגיב על דבריו, והוסיף: "הודעתי לקלינטון ולברק, כי אם אבגוד במוסלמים ובנוצרים, מישהו יקום וירצח אותי".

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully