וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"זה לא אירוע של אבל זה אירוע של תקווה"

4.11.2000 / 23:32

בין האלפים שהגיעו לכיכר בלטו בעיקר בני הנוער; בשנים האחרונות הם הגיעו בשביל הזיכרון, השנה הם באו בשביל התקווה, ההוכחה, הפגנת התמיכה. גלי סימן טוב שמעה מאחת הנערות: "בשנים שעברו באו לכאן להופעה של אביב גפן, מי שבא היום בא כדי להגיד משהו לתת צ'אנס לשלום"


מאת גלי סימן-טוב

ההמונים שהגיעו הערב לכיכר רבין לציון יום השנה החמישי להירצחו של ראש הממשלה, יצחק רבין ז"ל, שידרו היום לעולם תקווה לשלום אמיתי ולביטחון .

חניכי הנוער העובד והלומד בלטו בכיכר עם החולצה הכחולה והשרוך האדום ויחד עם מבוגרים, בני-נוער וילדים רבים שהדליקו נרות זיכרון והניפו שלטים בעד שלום בין העמים.

"זה כבר לא אירוע של אבל, זה אירוע של תקווה" אומרת בז, חניכה בנוער העובד והלומד היושבת על רצפת הכיכר סביב מגן-דוד העשוי נרות זיכרון. "בשנים שעברו אנשים באו לכאן כי היתה הופעה של אביב גפן, לאור המצב הביטחוני מי שרוצה לבוא רק לראות הופעה לא יגיע בכלל. כמו שאני וחבריי רואים זאת, כל מי שבא היום בא כדי להגיד משהו לתת צ'אנס לשלום".

האבטחה הכבדה שהוצבה סביב הכיכר עקב החשש מפיגועים לא הרתיעה את ההמונים להגיע לעצרת. "לא חשבנו פעמים אם לבוא או לא" אומרת ליאת מרמת-גן, "אני הייתי כאן ביום שאירע הרצח, זה היה יום מאוד מרגש וכך תמיד יהיה. חשוב לי לבוא לכאן היום כדי לשלוח אנרגיות לברק שימשיך בשלום, ולחברנו בצד הפלסטיני התומכים בשלום. נכון שיש פחד בגלל המצב, אם בפעמים הקודמות כל המשפחה שלי הגיעה היום הגענו רק אני ואחי".

תחושת החובה ליוותה היום אנשים נוספים שחשו את הצורך להגיע לכיכר להזדהות עם השלום. מורג, הגיעה עם מספר חברים לכיכר מתוך אותה תחושה: "להיות כאן היום זו מעיין חובה. זה יום זיכרון חשוב מאוד שאסור לנו לשכוח אותו ולהיות כאן עבורי ועבור חבריי זה להביע תמיכה פוליטית בהמשך דרכה של הממשלה". את גורם הפחד מבטלת מורג ללא היסוס "אין כאן פחד, זה הכל דיבורים. יש כאן אבטחה רצינית לא יכול לקרות כאן דבר לאף אחד וחבל שיש אנשים שכפי הנראה נרתעו ובחרו לא להגיע היום".

עמיתי, מאיה ואסף חברי התנועה "זרעים של שלום" שהגיעו מרחבי הארץ חושבים היום כי זה אירוע של המשכיות. "באנו לכאן היום לתמוך בשלום ולחזק את ידיו של ברק, אנחנו מיצגים את דור ההמשך של המדינה הזאת ורוצים להשמיע את קולנו. חשוב להיות כאן דווקא בגלל המצב המתוח כדי להוכיח לכולם שאנחנו איתנים בדעתנו לשלום אמיתי". "נכון שאמא דואגת בבית אבל אני מרגיש מוגן בכיכר, זה מוזר אבל זה כאילו המקום הזה מגן עלי מכל רע ומשרה תחושת ביטחון" מוסיף עמיתי.

חמש שנים לאחר עצרת השלום בה נרצח רבין, בימים של אי-שקט מדיני-ביטחוני בחרו ההמונים בכיכר להתעלם מהחשש לפיגועים ולהתמקד בשלום המסמל עבורם את העתיד במדינה שרוצה סוף-סוף קצת שקט וביטחון אמיתי לכל אזרחיה.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully