וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בחזרה לכיכר

4.11.2000 / 22:31

חמש שנים לאחר הירצחו של ראש הממשלה יצחק רבין חזרו אמש יותר ממאה אלף בני אדם לכיכר בתל אביב לעצרת זיכרון; לאה רבין בעצת רופאיה לא השתתפה; לראשונה נאם נציג מהמגזר הערבי; נשיא המדינה דיבר על אחדות; ברק על שלום ופרס על קברניט שחסר

יותר ממאה אלף איש, כך על פי ההערכות המשטרה, הגיעו אתמול לכיכר רבין בתל אביב לציון יום הזכרון החמישי להירצחו של ראש הממשלה, יצחק רבין. העצרת נפתחה בתמונותיו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר, איתן הבר, מקריא את הודעת הפטירה שניסח דקות ספורות לאחר מותו של רבין. ברבע לעשר, השעה בה נורה, לפני חמש שנים רבין על ידי יהודי חובש כיפה, עמד הקהל לדקת דומייה.

לאה רבין לא הגיעה לעצרת בעצת רופאיה. היא אושפזה בשל מיחושים בלב, ככל הנראה בשל ההתרגשות לקראת האירוע וללא קשר למחלת הסרטן ממנה היא סובלת בחצי השנה האחרונה.

רבבות בני אדם, הגיעו לעצרת שאובטחה באופן חסר תקדים. כל הבאים נבדקו על ידי כוחות המשטרה, כל הרחובות הסמוכים לכיכר נחסמו כבר בשעות הצהרים. תחת הכותרת, 'זוכרים יחד ממשיכים יחד' הניפו המונים שלטים הקוראים לשלום.

אוסלו לא מת, אין דרך אחרת

נשיא המדינה, משה קצב, דיבר על האחדות. "אין ימין ושמאל אין ספרדים ואשכנזים איו אזרחי ישראל יהודים וערבים ואין דתיים וחילוניים. הערב הזה כולנו מבכים את מותו של יצחק רבין", אמר נשיא המדינה. לדבריו, "ככל שחולף הזמן מתעצם הכאב והאסון. עם הזמן מתעצמת הדמות שחודרת יותר ויותר לנשמה". בנאומו אמר קצב כי גם היום לא הופקו כל הלקחים "כי מילים יכולות להרוג כי אין לראות ביריב פוליטי אוייב עם. אולם רבין באישיותו ובמורשתו בצוואתו גם ציווה לשמור על אחדות מדינת ועם ישראל".

ראש הממשלה, אהוד ברק, נאם מתוך במה מיוחדת שהוצבה עבורו מטעמי אבטחה. הוא פנה לערפאת וקרא לו לחזור לשולחן המו"מ, (ראה ידיעה נפרדת) במהלך נאומו של ברק נשמעו קריאות "הבאנו שלום עליכם".

לקבלת הפנים החמה ביותר, זכה השר לפיתוח אזורי, ומי שעמד על הבמה הזו לפני חמש שנים לצדו של רבין, שמעון פרס. "תהליך אוסלו לא מת ולא ימות באוסלו שברנו מוסכמות, קוממנו רבים אבל רקמנו מפת אמת של קיום ושלום", אמר פרס לקול קריאות התמיכה של האלפים.

הוא הזכיר את הישגיה של ממשלת רבין, "ממשלת שלום" בנושא חינוך, שיוויון וביטחון. הוא סיפר על פגישתו עם ערפאת ואמר כי בשיחה ביניהם אמר לו כי הוא מחויב להביא שלום של אמיצים. וכי "בעתיד כמו בעבר כך דרך השלום תביא כבוד לפלסטינים ולישראלים כאחד". הוא סיים באומרו, "הקברניט חסר, הספינה נותרה, הים פתוח, נפליג בו ללא רטט גם לזכר הקברניט הגדול".

לראשונה, נאמה בעצרת אישיות ציבורית מהמגזר הערבי. יו"ר וועדת המעקב הערבית, ד"ר פייסל עזיזה. "זה מחמם לי את הלב ונותן לי כוח ותקווה להמשיך בעשיית השלום", אמר עזייזה בעלותו לבמה. "יצחק רבין, מנהיג אמיץ אשר בחר ללכת בתהליך השלום ושילם על כך בחייו, הגיע למסקנה שאין דרך אחרת. התהליך שהחל באוסלו בא לעשות קץ לסכסוך, לחתור לדו קיום, שלום וכבוד ההדדי. הוא בחר בה למרות שהוא ידע שזו דרך שיש בה קשיים אבל יש בה גם תקווה. יש בה דמעות אבל יש גם בה שמחה, כל דרך אחרת היא דרך ללא מוצא ותוביל את כולנו למלמחת חורמה ולחיות כל הזמן על החרב".

בהתייחסו למגזר הערבי אמר, עזייזה, יצחק רבין התחיל במתן לגיטמיות לאוכלוסיה הערבית, דרכו של רבין נתנה לגטימיות לתעשיה משותפת, למען עתיד טוב יותר לילדנו לנכדנו יהודים וערבים. עתיד של תקווה". הוא קרא לראש הממשלה מחד ולהנהגה הפלסטינית מאידך להמשיך בדרך השלום "כי אין דרך אחרת".
לקהל הוא פנה ואמר, "דווקא בימים קשים אלו אנו זקוקים לשמוע את כולכם ותמיכתכם להיות איתנו כאן".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully