וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"בג"ץ הקופים": צו על תנאי נגד האוניברסיטה העברית

תמר נהרי

28.8.2002 / 15:49

האוניברסיטה תנמק מדוע לא יבוטל היתר לעריכת ניסוי בקופים בתחומה; המדינה תקים ועדת ביקורת שתפקח על אופן ביצוע הניסויים בישראל; העותרים: המוסדות צריכים להבין שיש עין מפקחת

בג"ץ הוציא היום צו על תנאי, המורה לאוניברסיטה העברית לנמק בתוך 45 יום מדוע לא יבוטל היתר לעריכתו של ניסוי בקופים הנערך בין כתליה. הצו ניתן במסגרת עתירה שהגישו שלושה ארגונים להגנת בעלי חיים, בטענה שביצוע הניסוי האמור החל ללא ההיתרים הנדרשים, ותוך הפרה בוטה של חלק מתקנות הניסויים.

השופט אשר גרוניס, החתום על הצו, דחה עם זאת את הדרישה שהובעה בעתירה לביטול גורף להיתר שניתן לאוניברסיטה העברית לערוך ניסויים בבעלי חיים. צו הביניים שביקשו העותרות כנגד הניסוי, ומשמעותו היא הפסקתו הזמנית של הניסוי – לא יוצא בשלב זה של העתירה.

לפני כחודשיים עתרו העמותה למען מדע מוסרי, ארגון "נח" ועמותת "תנו לחיות לחיות" לבג"ץ, בדרישה להוציא צו ביניים וצו על תנאי להפסקת ניסוי בארבעה קופים שנערך במהלך השנה האחרונה באוניברסיטה העברית. העתירה התבססה על צילומי סתר של הניסוי, המוכיחים לטענת העותרים סדרת כשלים חמורים שנפלו באופן ביצועו. בין היתר נטען, כי הניסוי לא אושר כחוק, וכי התנהלות הוועדה הפנימית של האוניברסיטה לאישור הניסויים והתנהלות המועצה הארצית לניסויים בבעלי חיים בניסוי האמור אינן עומדות בקנה אחד עם התקנות עליהן הן מופקדות.

השופט גרוניס החיל את הצו על ניסוי בקופים שאושר בשנת 2001. לטענת העותרים, זהו הניסוי שתועד בצילומי הסתר, ואשר נגדו כוונה העתירה. האוניברסיטה העברית טענה בתשובתה לבג"ץ, כי העתירה מבלבלת בין היתרים לשני ניסויים שונים, וכי ניסוי 2001 טרם החל. גרוניס קבע, כי מן החומר שהוגש לבית המשפט, אין זה ברור האם הפעולות המתוארות בעתירה באמצעות צילומי הסתר מהוות חלק מניסוי שאושר בשנת ‎1997, או מניסוי שאושר בשנת ‎2001. השופט קבע, כי לשאלה זו חשיבות רבה, משום שהתקנות שלכאורה הופרו בניסוי לא נכנסו לתוקפן אלא בשנת 2001. הצו שהוצא מבקש, בין היתר, להכריע בשאלה זו.

"סטירת לחי למועצה הציבורית לאישור הניסויים"

הישג נוסף שנרשם בעתירה הזו הוא הסכמת המדינה להקמתה של ועדת ביקורת, שתפקידה לפקח על אופן ביצוע הניסויים במדינת ישראל. הקמת ועדת הביקורת היתה אחת מדרישות העותרים, והמדינה נענתה לה בתשובתה לעתירה. לטענת העותרים, ועדת הביקורת אמורה היתה לקום מתוקף חוק צער בעלי חיים – ניסויים בבעלי חיים שנכנס לתוקפו בשנת 1995, אך זו לא הוקמה עד להגשת העתירה הנוכחית.

עו"ד ערן לב, המייצג את העמותה למען מדע מוסרי בעתירה, אמר היום כי החלטת בג"ץ הינה בגדר "איתות למוסדות העורכים ניסויים בבעלי חיים בארץ. אלה צריכים להבין שאינם פועלים במחשכים, וכי יש עין המפקחת על התנהלותם. ההחלטה היום היא בגדר סטירת לחי גם למועצה הציבורית לאישור הניסויים, שבחרה להתעלם מכל פניותינו בנושא לפני שהוגשה העתירה, ואינה מקיימת את התפקיד שהועיד לה החוק".

לא נמסרו תגובות משרד הבריאות ובא כוח האוניברסיטה העברית, עו"ד רנאטו יאראק, הנמצא בחו"ל.

את העותרות ייצגו עורכי הדין לב, חגי אשלגי ושגיא אגמון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully