וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מגדלי הבקר בצפון: הזאבים טורפים לנו מאות עגלים

תמר נהרי

27.8.2002 / 20:32

מדווחים על עליה תלולה במקרי הטריפה של פרות ועגלים במהלך עונת ההמלטה הנוכחית; טוענים: פקחי רשות הטבע והגנים אינם עושים עבודתם; הרשות: החקלאים אחראים לגידול במספר הטורפים

מגדלי בקר בגולן ובגליל מתלוננים על גל חמור של טריפת פרות ועגלים על ידי זאבים בתקופה האחרונה. לטענת המגדלים, בחודשים האחרונים ארעו 80 מקרי טריפה באזור קיבוץ אורטל. הם הוסיפו כי בחודש האחרון בלבד אירעו 40 מקרים באזור קיבוץ שניר שבגליל העליון.

במרבית המקרים תוקפים הזאבים עגלים רכים ופרות הנמצאות בשלבי הלידה, שלא יכולות להתגונן. עונת ההמלטה של הבקר נמצאת עתה בעיצומה, והמגדלים טוענים כי נגרם להם נזק כלכלי חמור בשל התרחבות אוכלוסיית הזאבים.

לדברי המגדלים, מספר הטריפות בעונת ההמלטה נמצא בשנים האחרונות בעליה תלולה, ומדי שנה נטרפים מאות עגלים. ארגון מגדלי הבקר לבשר במרעה מסר נתונים, לפיהם בשנה שעברה בלבד ארעו 340 טריפות עגלים. החקלאים מאשימים את פקחי רשות הטבע והגנים, שלטענתם "התחילו מאוחר מדי בדילול להקות הזאבים...לא עושים המוטל עליהם ולא מסייעים בנושא". המגדלים טוענים כי באזור הגליל והגולן יש כ-200 זאבים, ולא 100 כפי שמעריכים ברשות הטבע והגנים.

הפקחים ירו ב-20 זאבים

מנהל מחוז צפון ברשות הטבע והגנים, מושון גבאי, כי לא התקבלו לאחרונה דיווחים על מקרי טריפה באזור הקיבוצים המדוברים. לדברי גבאי, פקחי הרשות מודעים היטב לבעיית הטריפות, ומתמודדים עימה על ידי דילול אוכלוסיית הזאבים באזורים אלה. לדבריו, במהלך השנה האחרונה בלבד נורו בגולן למעלה מ-20 זאבים על ידי פקחים. גבאי הדגיש, כי הבעיה עמה מתמודדת הרשות סבוכה, מאחר שאזורי המרעה משיקים לשמורות טבע.

התרחבות אוכלוסיות הטורפים בגולן בשנים האחרונות משפיעה לא רק על עדרי הבקר, אלא גם על עדרי הצבאים באזור. הספירה השנתית של הצבאים מצביעה על ירידה חריפה במספרם בעשור האחרון, המוסברת בטריפות על ידי זאבים ותנים.

ברשות הטבע והגנים נוטים לייחס לחקלאי האזור השפעה מכרעת על אובדן האיזון. ביולוג הרשות, דידי קפלן, אמר שהתרבות להקות הזאבים והתנים נעוצה, במידה רבה, בהשלכת פגרי עופות ובהמות בית על ידי חקלאי האזור בצורה לא מבוקרת ולא חוקית. הפגרים הופכים את האזור למוקד משיכה עבור הטורפים, ומביאים לגידול ניכר באוכלוסייתם - דבר הגורם להפרת האיזון המספרי בין טורפים ונטרפים.

צמיחתה של אוכלוסיית התנים, ובמידה מסוימת גם אוכלוסיית הזאבים, מוסברת גם בחיסון נגד כלבת - שבוצע לאחרונה על ידי פיזור מהאוויר של פתיונות המכילים חומר חיסון. לטענת הרשות, הפחתת מקרי הכלבת, תורמת להתרבות אוכלוסיית הטורפים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully