וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"חיפה כימיקלים" ברשימת המזהמים ביוהנסבורג

תמר נהרי

27.8.2002 / 18:17

בדו"ח שחשף ארגון גרינפיס בפסגת כדור הארץ מופיע המפעל שמואשם בהזרמת רעלים לים התיכון; קואליציית ארגוני הסביבה הישראלים תגיש דו"ח שהכינה כביקורת לדו"ח הממשלתי בנושא

ארגון גרינפיס העולמי חשף היום בפסגת כדור הארץ דו"ח המכיל רשימה של תאגידים מזהמים הפוגעים באיכות הסביבה, ובהם מפעל "חיפה כימיקלים" המזרים, לטענת הארגון, רעלים לים התיכון. הדו"ח כולל אוסף עבירות נגד איכות הסביבה שבוצעו על ידי מפעלים תעשייתיים ברחבי העולם, ומטרתו לגרום למדינות להתחייב לאמנה בינלאומית שתפעל לאחריות בינלאומית משותפת בנושא.

בהודעה שהוציא היום הארגון נטען, כי בין השנים 1967 ל-2001, הזרים מפעל "חיפה כימיקלים" קרוב ל-66 מיליון קוב של שפכים לנחל הקישון. גרינפיס יוצא גם נגד תוכנית המשרד לאיכות הסביבה לבניית צינור עוקף קישון, שיזרים שפכים מטוהרים במתכונת מעודנת של תמלחות – היינו שפכים שעברו תהליך אינטנסיבי של טיהור – אל הים התיכון.

בנוסף הציג הארגון במסגרת הוועידה תערוכת צילומים בשם "חשיפה: פורטרט של תאגיד מזהם", של הצלם ראג'ו ראי. התערוכה מעניקה נקודת מבט על הטרגדיה האנושית והסביבתית שפגעה בעיר ההודית בופאל בדצמבר 1984. פיצוץ שהיה במפעל חומרי הדברה של חברת "יוניון קרבייד" פלט לאוויר גזים קטלניים. כ-20 אלף בני אדם נהרגו כתוצאה מפליטת הגזים, ו-150 אלף איש מהניצולים לקו במחלות כרוניות.

בהמשך היום תציג משלחת קואליציית ארגוני הסביבה הישראליים ביוהנסבורג את דו"ח הצללים שהכינה, כביקורת לדו"ח הממשלתי. הדו"ח מסביר כיצד נכשלה ממשלת ישראל בשמירה על הסביבה והחברה - מפסגת ריו ב-92' ועד פסגת יוהנסבורג, בתחומים רבים ביניהם: מאבק בעוני, מים, תחבורה, תכנון, מיעוטים וחינוך.

מחיפה כימיקלים נמסר בתגובה: "זהו נסיון נוסף להשיג כותרת על סמך עובדות לא נכונות. חיפה כימיקלים פועלת בהתאם לתקנות ולאישורים של הרשויות המוסמכות, ואיננה מזהמת את הקישון".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully