וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יוהנסבורג: תגרה ראשונה בין פלסטינים לישראלים

טל גורן שליחת וואלה! ביוהנסבורג

27.8.2002 / 16:50

שחורים פרו-פלסטינים קראו נגד הישראלים קריאות גנאי, קראו להם לעזוב המדינה וחטפו מידיהם את דגל דרום אפריקה; מקומי, חבר המשלחת הישראלית, הוכה; המשטרה הפרידה בין הצדדים

תגרה אלימה פרצה היום בין חברי המשלחת היהודית לבין משלחת פרו-פלסטינית בוועידת כדור הארץ ביוהנסבורג. האירוע החל כאשר 40 נציגי ישראל יצאו בקמפיין שנושאו אנרגיה סולארית. מטרת המשלחת היתה להעביר מסר ירוק, ולהציע לעולם את תרומת ישראל בנושא. בנוסף הציעו הישראלים לאפריקה להשתמש בטכנולוגיות שפיתחה ישראל בתחום ניצול האנרגיה הסולארית.

המשלחת הפרו-פלסטינית, ש-80 אחוז מחבריה הם שחורים מקומיים, החליטו לנצל את ההתקהלות הישראלית, ו"לפוצץ" את הקמפיין. עד מהרה החלו להניף סיסמאות נגד הכיבוש, לקרוא קריאות לשיחרור פלסטין, והסבו את הנושא לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

הישראלים העדיפו לא להיקלע לעימותים, לא התייחסו לקריאות הגנאי שנקראו לעברם והמשיכו עם המסר “let the sunshine in”. אך ברגע שהמפגינים השחורים המקומיים הבחינו שחברי המשלחת הישראלית מניפים את דגל דרום אפריקה – הפכה הזירה לבוערת אף יותר: הם ניסו לחטוף בכוח את הדגל מהישראלים תוך קריאות נזעמות ש"יצאו בכלל מתחומי דרום אפריקה".

עצם העובדה שישראלים נושאי את דגל מולדתם, טענו - גורמת להם בושה גדולה. תוך כדי המהומות נפגע חבר המשלחת הישראלית, תושב דרום אפריקה, ממהלומות בפניו. כוחות הביטחון המקומיים מיהרו להפריד בין הצדדים, אלמלא היו מתערבים, יש להניח כי התוצאות היו גרועות בהרבה.

הפלסטינים לא רוצים לבוא לסולחה

מארגניה הרשמיים של הועידה דרשו מיו"ר WUJS (יהודים מארגון הסטודנטים היהודים העולמי), פלג רשף, שייפגש עימם בהקדם יחד עם נציגי המשלחת הפלסטינית ונציגי הפרו פלסטינים, על מנת שיוכלו ליישב את העימותים המתגלעים ביניהם על בסיס יומי באופן מסודר יותר, שלא יפריע למהלכה התקין של הוועידה. הישראלים הסכימו לפגישה, אך עד לרגע זה נציגי הפלסטינים כלל לא נתנו הסכמתם למפגש מסוג זה.

התעמולה הפלסטינית מתרכזת היום נגד הסוכנות היהודית. הפלסטינים מחלקים חומר הסברה בו הם מפרטים את "פשעיה של קק"ל": בחומר נכתב כי קרן קיימת עקרה 700 אלף עצים משטח הרשות, גזלה את אדמותיה, מיקמה יערותיה על שטחים פלסטינים - ומעבירה חוקים בעד יהודים בלבד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully