וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"קובעי המדיניות, קחו בחשבון - ההתפרצות קרובה"

תמר נהרי

27.8.2002 / 16:36

הארגונים הסוציאלים והחברתיים מחריפים המאבק: היום נערך כנס בו הוחלט "להסתער" על הכנסת; המסר: "אנשים רעבים לא עושים חשבון"; נציג הקשישים: "חלקנו מתבייש לצאת מהבית"

ממשיך מאבק הארגונים החברתיים לביטול הגזירות הכלכליות על השכבות החלשות - הכלולות בהצעת התקציב לשנת 2003. היום נערך בתל אביב כנס בהשתתפות נציגי ארגונים חברתיים, ארגון העובדים הסוציאליים, המועצה למען שלום הילד, קשישים ונכים. המשתתפים הכריזו על התאגדותם למען המאבק נגד התקציב, והצהירו כי מטרתם הראשונה היא "הסתערות" על מושב הכנסת הקרוב, שיפתח באוקטובר. בין היתר מתכוונים נציגי הארגונים לפעול באמצעות לוביסטים בכנסת, שמטרתם תהיה לרתום את נבחרי הציבור למאבק נגד התקציב.

בחודשים האחרונים ניכרת תסיסה בקרב שכבות רחבות בציבור, הרואות עצמן קורבן מדיניות ממשלות ישראל לדורותיהן. נציגיהן טוענים, כי לאורך השנים נשחקה עד דק המדיניות הסוציאלית של ישראל, וכי הצעת התקציב החדשה סוגרת למעשה את הגולל על ישראל כמדינת רווחה. טענות הארגונים השונים, ממסדיים וחוץ ממסדיים כאחד, מגובות בנתונים המצביעים על השחיקה הגוברת, על הרחבת הפערים בחברה הישראלית, על מצב חוסר התקווה בו גדלים ילדי השכבות החלשות, ועל ריכוז ההון בידי שכבה מצומצמת של עשירים, שבאופן מסורתי כמעט שאינם ניזוקים מהגזרות הכלכליות.

"אנחנו לא יכולים לשתוק יותר"

חלק מהדוברים בכנס התבטאו בחריפות רבה כנגד הממשלה. ברכה ארג'ואני, פעילה חברתית מירושלים אמרה, כי "מדובר בקורבנות הקמים להגן על עצמם, לא פחות. קובעי המדיניות צריכים לקחת בחשבון, שההתפרצות קרובה. אנשים רעבים לא עושים חשבון". נציג הקשישים אמר שמצבם של רבים מהם חמור ומביש עד כדי כך שהם מתביישים לצאת לרחובות, להפגין ולהיחשף. מצבם הפיזי של רבים מהם כה קשה, עד שהם אינם מסוגלים להשמיע את קולם במאבק.

יו"ר ארגון העובדים הסוציאליים, אתי פרץ, התריעה כי המוסד לביטוח לאומי "הופך לקופה הקטנה של המדינה, ומתרחק בצעדי ענק מהמטרה לשמה הוקם". לדבריה, יש ספק באשר לעצם חוקיותן של חלק מהגזרות המוצעות העומדות לכאורה בסתירה לחוקים סוציאליים שונים. "מערכת הרווחה חולה, היא סיכמה. "שנים ארוכות אנחנו עסוקים בכיבוי שריפות ולא בטיפול מונע". תמי גולן, מעמותת שלום וצדק חברתי אמרה: "54 שנים משתיקים אותנו בססמא 'שקט, יורים'. אנחנו לא יכולים לשתוק יותר".

כל הזמן קיצוצים

מנתונים שאסף מרכז אדוה לשיוויון וצדק חברתי, שנמנה עם מארגני הכנס, עולה כי בתוך שנה אחת ערכה הממשלה ארבעה קיצוצים גדולים בתקציב. הראשון נערך לפני שנה בדיוק, כשאושר תקציב 2002 שכלל הגדלת תקציב הביטחון על חשבון התקציבים החברתיים. בחודשים דצמבר ואפריל האחרונים החליטה הממשלה על קיצוצים נוספים בתקציב, בהיקף 19.15 מיליארד שקל.

בהצעת התקציב לשנת 2003, שאושרה בחודש יולי האחרון, נכלל קיצוץ נוסף בסך 8.7 מיליארד שקל. לטענת מרכז אדוה, היו השירותים החברתיים ושירותי הרווחה בראש רשימת הקורבנות של הקיצוצים האחרונים. המסמך גם מפרט את הנפגעים העיקריים מהגזרות הכלכליות ושוב, אין הפתעות. הקורבנות העיקריים הם מקבלי הבטחת ההכנסה והמובטלים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully