וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חמש שנים לרצח יצחק רבין ז"ל

4.11.2000 / 9:26

אלפי אנשים הגיעו הערב לכיכר רבין בתל אביב לעצרת הזיכרון החמישית; נשיא המדינה: "הערב אין ימין ואין שמאל כולנו מבכים את מותו של יצחק רבין"; לאה רבין לא הגיעה לאירוע - בהוראת רופאיה; אבטחה חסרת תקדים; כל הרחובות הסמוכים לכיכר נסגרו, כל אחד מהבאים נבדק

העצרת לזכרו של יצחק רבין ז"ל, שנרצח לפני חמש שנים בידי יהודי חובש כיפה, בעצרת למען השלום ונגד אלימות, החלה הערב, על רקע האלימות ואווירת המלחמה. המארגנים חששו ממיעוט משתתפים בשל החשש לצאת למקומות הומי אדם ולאור מצב הרוח הירוד בציבור.
אולם למרות המצב אלפי בני אדם חזרו לכיכר תחת הסיסמה "זוכרים יחד ממשיכים יחד".

"לא נשכח ולא נסלח" אמר הערב נשיא המדינה, משה קצב, בנאום שנשא בעצרת הזיכרון במלאת חמש שנים להירצחו של לראש הממשלה יצחק רבין. "ככל שחולף הזמן מתעצם הכאב ואסון. עם הזמן מתעצמת הדמות שחודרת יותר ויותר לנשמה".

בנאומו אמר קצב כי גם היום לא הופקו כל הלקחים "כי מילים יכולות להרוג כי אין לראות ביריב פוליטי יריב בדם. אולם רבין באישיותו ובמורשתו בצוואתו גם ציווה לשמור על אחדות מדינת ועם ישראל".

"הערב איו ימין ושמאל אין ספרדים ואשכנזים איו אזרחי ישראל יהודים ואין ערבים ואין דתיים וחילוניים. הערב הזה כולנו מבכים את מותו של יצחק רבין", אמר נשיא המדינה.

ההחלטה על העדרותה של אלמנתו של רבין המנוח, לאה, בעצרת התקבלה בשעות אחר הצהריים. רבין בעצת רופאיה לא הגיעה לכיכר. בתה דליה רבין פילוסוף נשאה דברים בשמה: "והנה השנה החמישית ושוב הטקסים והזיכרונות והעליה לקברך. ובכל שנה בהתקרב נובמבר אנחנו בתוך המעגל העצוב שעברה עוד שנה, וכל שנה שעוברת מעמיקה את תחושת האובדן".

"בשבעה למותך עמדתי כאן ואמרתי שאת כוחי אני שואבת ממך. תן לי את הכוח להמשיך ולהיות נציגת זיכרונך החי", כתבה לאה רבין.

נשיא ארצות הברית, ביל קלינטון, התקשר הערב לבית החולים "רבין" בפתח תקווה, שם מאושפזת רעיית ראש הממשלה המנוח ואיחל לה החלמה מהירה. קלינטון גם שלח שלום לשוחרי השלום הנצמאים בכיכר.

לעצרת צפויים להגיע בני נוער ערביים במסגרת תנועת הנוער העובד והלומד. ישאו בה דברים גם ראש הממשלה, אהוד ברק, והשר שמעון פרס.

עימות בין ברק למשפחת רבין

אמש פורסם כי לאחרונה פרץ עימות בין משפחת רבין לראש הממשלה אהוד ברק על רקע התהליך המדיני.

בחדשות ערוץ 2 פורסם כי משפחת רבין שקלה לבקש מברק לא להגיע לעצרת על רקע פסק הזמן המדיני שהכריז ברק בתהליך השלום עם הפלסטינים.

בין היתר התקיימה שיחה קשה בין ראש הממשלה לבתו של רבין חברת הכנסת, דליה רבין פילוסוף.

יושב ראש האופוזיציה, אריאל שרון, שלא הוזמן לעצרת, אמר אמש כי לאור התפתחות העניינים בתהליך השלום "ייתכן שרבין היה בוחר בדרך אחרת".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully