וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מפכ"ל המשטרה: נמנע אסון כבד הרבה יותר בירושלים

3.11.2000 / 7:50

העריך כי עומס הרחובות מנע פיגוע הקטלני יותר, "עם עשרות הרוגים ופצועים"; מכונית התופת יועדה להתפוצץ בשוק מחנה יהודה; המחבלים נמלטו מהמקום; איילת השחר לוי ז"ל, בתו של מנהיג המפד"ל, נטמנה אתמול בירושלים; הלווייתו של עו"ד חנן לוי תתקיים ב-12:00 בירושלים

יום חמישי. שוק מחנה יהודה בירושלים, עמוס אנשים שבאים בעיקר בשעות הצהריים לערוך את הקניות לשבת. בשעה 15:02, פיצוץ עז שנשמע בסמטאות העיר, שובר את השלווה הירושלמית. העיר העתיקה, נכנסת לשגרת פיגועים. שני אנשים מקפחים את את חייהם בפיצוץ ברחוב שומרון שליד השוק - איילת השחר לוי, בתו של מנהיג המפד"ל הרב יצחק לוי ועורך דין חנן לוי. בפיגוע נפצעו 10 אנשים. אירגון הג'יהאד האיסלאמי נטל את האחריות לפיגוע.

מכונית התופת הכילה בין 10 ל-20 קילוגרמים של חומר נפץ ומסמרים. והופעלה כנראה על ידי מנגנון השהייה מתוחכם. פני המחבלים - שוק מחנה יהודה. "אם המכונית הייתה מתפוצצת במרכז השוק היה נגרם אסון כבד הרבה יותר עם עשרות הרוגים ופצועים", העריך מאוחר יותר מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יהודה וילק.

לפי העדויות, המחבלים כנראה הגיעו למקום כשעה לפני הפיצוץ. הם נסעו במכונית המאזדה 323, שנגנבה לפני שנה משכונת תלפיות, לאורך רחוב אגריפס, הרחוב המרכזי של השוק. כשלא מצאו שם חנייה פנו לרחוב שומרון שנחשב צדדי ומשמש מקום חנייה לבאי השוק, החנו את הרכב ונמלטו מהמקום.

פקח עירוני, דני מועלם, עבר במקום ורשם למכונית דו"ח חניה. "ראיתי שאין במכונית נהג ושלא מודבק עליה תו חנייה מיוחד. נגעתי במכסה המנוע והרגשתי שהוא חם, אז חיכיתי שתי דקות כדי לראות אם בעל הרכב חוזר. כשהגעתי לרחוב המקביל שמעתי את הפיצוץ, רק מאוחר יותר נודע לי שזאת המכונית שקנסתי", סיפר הפקח.

איילת השחר לוי, שכרה דירה ברחוב השומרון, והגיעה אתמול כשהיא מלווה במשאית שהעבירה את חפציה. עו"ד חנן לוי, חזר בדיוק באותו הזמן מארוחת הצהריים סמוך למקום עבודתו בבניין "כלל". הפיצוץ העז, קשר את גורלם יחדיו. כוחות ההצלה שהגיעו למקום פינו שתי גופות ו-10 פצועים קל שהועברו לבתי חולים ברחבי העיר.

אתמול בערב פירסמה תנועת המפד"ל הודעת אבל: "התנועה מרכינה את ראשה עם היוודע דבר מותה של איילת השחר לוי בידי מרצחים. התנועה מחזקת את ידו של מנהיגה יצחק לוי בשעות קשות אלו".

"השחר לא יאיר יותר לאיילת השחר"

איילת השחר לוי ז"ל, אם לאוריה בת שלוש, רצתה לפתוח בחיים חדשים, בעת שעברה דירה מההתנחלות מעלה מכמש למרכז ירושלים. הפיצוץ גדע את תוכניותיה והותיר בלב משפחתה חלל כבד. "לא הייתי צריך שיגידו לי. ידעתי שקרה לנו האסון הנורא מכל ואיבדנו את שחר", סיפר אתמול האב השכול. "השחר לא יאיר יותר על איילת השחר. היא נפלה בידי מוגי לב", ספד נשיא המדינה, משה קצב.

בתו הבכורה של מנהיג המפד"ל, הרב יצחק לוי, אומצה כמו ארבעת אחיה הנוספים, על ידי הזוג יצחק וחנה לוי וגודלה באהבה רבה. "רק אהבה עצומה יכולה לרפא את כל המכאובים ולטעת בילדים אמון וביטחון", טען לוי. הלוויתה התקיימה כבר אתמול בשעות הלילה המאוחרות בהר המנוחות בירושלים.

איילת השחר, עזבה אתמול בבוקר את ביתה במעלה מכמש כשהיא מותירה מאחור את את בתה אוריה, שאותה תכננה לאסוף למחרת בתום סידורי העברה לבית החדש. בכך נראה, הצילה את חייה. שעה לפני הפיגוע, קבעה שחר עם חברה קרובה, פרומה בוטנר, להפגש בירושלים ולסדר את הדירה. "אני אחכה לך בחוץ", הבטיחה. בוטנר, ששמעה על הפיגוע ברדיו ניסתה להתקשר לטלפון הסלולרי של חברתה וגילתה כי הוא אינו זמין. "התקשרתי למשטרה ולעיריה, צלצלתי לבתי החולים בתקווה שהיא תמצא בין הפצועים. מאוחר יותר קיבלתי את הבשורה המרה מהמשפחה. האסון הזה אירע דווקא עכשיו כששחר התחילה להסתדר ונראתה מאושרת", סיפרה בוטנר.

את איילת השחר קיבלו חנה, עובדת סוציאלית ויצחק לוי כשהייתה בת 11 וחצי חודשים. היא גדלה והתחנכה באולפנה "נאות אברהם" בערד. כשגדלה למדה שחר עיצוב גרפי במכללת "אמונה" בירושלים ובאחרונה עבדה במשרדי הביטוח הלאומי בבירה. "היה לה קשה לעבוד בירושלים ולגור במעלה מכמש, סיפרה בוטנר, "גם בגלל המהומות בשטחים וגם בגלל משבר אישי שפקד אותה. לכן החליטה לשנות את מסלול חייה. לעזוב את ההתנחלות ולעקור לירושלים". חברתה מהאולפנה, יהודית יום טוב, סיפרה: "כששחר רצתה להפתיע היא תמיד מצאה דרך מקורית לעשות את זה. בשיר או בציור. זה היה כל כך נעים ומרתק להיות חברה שלה".

"השמיים הם הגבול עבורו"

"חנן היה אחד כזה שתמיד מצליח. מסוג האנשים שברור שיגשימו את מה שירצו. החל מהצופים, דרך לימודים בגימנסיה העברית בירושלים ושירות צבאי במצ"ח ועד ללימודי משפטים באוניברסיטת בר אילן", סיפרו אתמול ההורים הכואבים אסתר ואהרון והאחות טלי.

עו"ד חנן לוי הספיק להופיע אתמול בבית המשפט. בצהריים הוא אכל בבית הקפה האהוב עליו במרכז העיר. כשחזר לכיוון המשרד שלו בבנין "כלל", באותה הדרך שעשה כל כך הרבה פעמים, התפוצצה מכונית התופת כשחלף על ידה והוא מת במקום.

חבריו לעבודה החלו לחשוש לגורלו כשהתמהמה. הם ניסו להשיגו בטלפון הסלולרי וגילו שהוא נשכח במשרד.

"הוא היה אחד כזה שתמיד מחייך, ציני מאוד, מהסוג שאף פעם לא משעמם איתו. נראה היה שהשמיים הם הגבול עבורו", סיפרו. עו"ד יוסף ריכטר, מבעלי המשרד שבו היה שותף, סיפר: "הוא היה אדם נעים הליכות, משפטן מעולה, מהיר מחשבה, נוטה לעזור ומנומס. אי אפשר למצא אדם יותר טוב ממנו".

2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully