וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דברו אלינו

טל גורן, יוהנסבורג

25.8.2002 / 12:26

באי ועידת יוהנסבורג מקווים לשני דברים: ראשית שהדיונים על ביעור העוני לא יישארו בגדר דיבורים אלא ייושמו בשטח; שנית, שאותם "דיבורים" לא יגלשו להפגנות בכיכוב האנרכיסטים והפלסטינים; טל גורן, שליחת וואלה! ליוהנסבורג, לקראת פתיחת הוועידה מחר

עשרות אלפי אנשים מכל קצוות תבל התכנסו כאן כדי לעשות את מה שהם עושים בצורה הטובה ביותר – לדבר. השאלה אם הם יסתפקו בדיבורים בלבד. מעל 5,000 עיתונאים מכל העולם, היקף חסר תקדים לכל הדיעות, הגיעו בכדי לסקר את ועידת יוהנסבורג לפיתוח בר קיימא. היחס והמשקל לוועידה יוצא דופן במימדיו, ובמקביל – כך גם הביקורת והספקנות לגבי תוצאות הוועידה ויישומן.

לפני עשור, בריו דה ז'נרו, גובשה "אג'נדה 21", אמנה בה התחייבו 178 מדינות, לנהוג לפי כללים שישמרו על כדור הארץ בנושאים כמו זיהום אויר, קרקע, מים ורווחת בני האדם. כעת מתכנסים כדי לבחון מקרוב מה אכן נעשה ומה יש עוד לעשות. אולם לא רק המעבר מדיבורים אל המעשה מטריד את באי הוועידה, אלא גם החשש כי הדיונים יהפכו לחילופי האשמות, יתדרדרו לויכוחים סוערים, ומשם היישר להפגנות סוערות ברחובות יוהנסבורג. עדות לכך קיבלנו כבר אמש, כשארגונים אנרכיסטים, שלא מורשים להשתתף בוועידה, כבר הפגינו ברחובות העיר.

הוועידה הנוכחית שמה במרכזה את ביעור העוני בעולם וקידום מצבם של המיעוטים. הטיפול בנושאים אלה, יסייע בידינו, תושבי כדור הארץ בלי יוצא מן הכל, לחיות בעתיד טוב יותר. הקניית כלים בידי המיעוטים לפתח את עצמם ולרכוש השכלה, תסייע להם להיות עצמאים ולפתח מודעות לאיכות הסביבה. בסופו של דבר, פיתוח המדינות העניות יסייע גם למערב, ועל כן לא סתם נאמר כי הכדור הוא עגול.

אפשרויות תעסוקה למובטלי המדינה

אולם לוועידה הזו יש גם מישור רלוונטי אלינו, הישראלים. כל חשש מפני התלקחותן של הפגנות נגדינו, הוא מוצדק בהחלט. באופן טבעי כל עיסוק במיעוטים מוביל לדיון בסכסוך הישראלי-פלסטיני, ודאי כשהוועידה מתרחשת במדינה בה היה אפרטהייד לפני עשור, ורק לפני שנה התחוללו בה הפגנות סוערות נגד ישראל בוועידה של האו"ם. ומה הקשר בין איכות סביבה ומיעוטים לבין הסכסוך שלנו? להלן התשובה כפי שמצביעים עליה שכנינו: ישראל מונעת מהפלסטינים להגיע למקורות המים, ונותנת יד לביסוס העוני על ידי מפועלותיה כמו הריסת בתים, סגר ועוצר. המסקנה: ישראל מונעת פיתוח בר קיימא.

ממשלת דרום אפריקה והאו"ם, למודי ניסיון מוועידת דרבן, נערכו לקראת ההפגנות בצפויות בהיקף חסר תקדים. יוהנסבורג נראית כבסיס צבאי מוגן, משטרה ואנשי ביטחון מכל עבר. מספר אנשי האבטחה כה רב עד שנוצר מצב בו אין די מקום לאכסן אותם למשך הלילה. תושבי המקום דווקא מרוצים מאפשרויות ההעסקה החדשות, לאור העובדה כי מדובר במדינה עם שיעור אבטלה בגובה 30 אחוז. בנוסף לאנשי האבטחה מועסקים בוועידה אלפי מקומיים, כולם שחורים, אשר יקבלו את פני הבאים בלבוש מסורתי ובחיוך מאולץ.

בכלל, הכל ביוהנסבורג נראה קצת מאולץ. אפילו הצמחייה נראית כאילו היא ממש מתאמצת להיראות במיטבה, אך ללא הצלחה יתרה. הצבע החום הוא השולט במרחבי העיר - במבנים, בעצים, בכבישים. שיטת ה"כמעט" מותחת קו דימיון בין דרום אפריקה לישראל - הכל "כמעט" מצליח. שלשום לדוגמה, נאלצנו להמתין שלוש שעות להנפקת תג המזהה, למרות מספר האנשים המועט שפקד את המקום.

הדבר היחיד אשר העלה חיוך על פני היה בזכותם של חברי WUJS, קבוצת סטודנטים יהודיים מכל העולם, שבאו לתמוך בישראל ובחרו להביע זאת באמצעות נגינה ושירה של שירי שלום. לפתע התגודדו סביבם אזרחים ממדינות שונות, שהתחילו להתנועע בקצב אחיד וסגרו מעגל, שכל המשותף לחבריו הוא קצת שמחה ורצון לרקוד. כל שנותר לנו לקוות הוא שמחזה מרנין וייחודי זה יהיה אחד מיני רבים לאורכה של הועידה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully