וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הליכוד: ערפאת אחראי לפיגוע - מרצ: צריך לתת לו עוד צ'אנס

2.11.2000 / 16:56

באופוזיציה קוראים למדיניות תקיפה נגד הרשות ולביטול ההבנות בין פרס לערפאת; סנה: כל עוד המחבלים מסתובבים חופשי - הסכנה עדיין קיימת; זאבי: צריך להחזיר מיד את צה"ל לעמדותיו

תגובות קשות במערכת הפוליטית לפיגוע מכונית התופת בירושלים. סגן שר הביטחון אפרים סנה אמר כי "כל עוד נמצאים בחופשי מחבלים - סכנת הפיגועים עדיין קיימת ולא תחלוף. המחבלים כנראה תיזמנו את הפיצוץ סמוך להודעתם המשותפת הצפויה של ערפאת וברק. אני מעריך שמדובר בארגון החמאס או הג'יהאד. הפיגוע נובע מכך שבשבועות האחרונים הרשות הפלסטינית שחררה מהכלא את המארגנים והמתכננים של הפיגועים הקשים, וזה הפיגוע הראשון שהם הצליחו להוציא תחת ידם. האחריות רובצת על הרשות ששחררה את חיות הטרף האלה. היא צריכה להחזיר אותן לכלוב".

ראש עיריית ירושלים, אהוד אולמרט: "הפיגוע הזה קשה מאוד. שמעתי על אנשים שאומרים שהיה לנו מזל גדול כי רק שניים נפגעו. אבל אלו שני אנשים ועוד תשעה שנפצעו ועוד מאות שצריכים לחיות עם החרדה הבלתי פוסקת של התפוצצות מכונית במרכז העיר. ירושלים יודעת להתמודד באיפוק ואחריות ובנחישות עם תוצאות הפיגוע: עם הכאב, עם האנדרלמוסיה, עם הפחדים ועם הצורך לחזור מיד לשגרה.
אנחנו אמנם נחזור מהר לשגרה, אבל צריך לעשות משהו מהר כדי להפסיק עם האירועים. משהו שהממשלה טרם עשתה אותו:עמידה נחרצת עם יוזמה, עם שני מהלכים קדימה ולא עם תגובות מהוססות".

שר הבריאות, רוני מילוא: "אני לא מייחס חשיבות להודעה המשותפת של ברק וערפאת על הפסקת האש. אני מייחס חשיבות רק למה שיהיה בשטח. בשארם סוכם שתופסק האש ושם דבר לא קרה. בדיוק ההיפך, האלימות גאתה. לכן, המבחן האמיתי הוא בשטח. אנו שומרים מצידנו על איפוק ומשלמים מחיר כבד מאוד. על ערפאת למנוע את פעולותיהם של התנזים, הפתח והחמאס. אני עדיין מוכן לתת צ'אנס לערפאת אבל על ישראל לשקול את המשך הדרך בתנאים האלה".

ראש מרצ, יוסי שריד: "לא צריך לעכב את ההודעה על הפסקת אש. יש צ'אנס להגיע להבנה ויכול להיות שזה הצ'אנס האחרון. אני לא יודע אם ההבנות יחזיקו מעמד, אבל צריך לנסות. יכול להיות שלערפאת אין שליטה בשטח - זו אפשרות". ח"כ רן כהן ממרצ קרא גם הוא לקיים את הבנות פרס-ערפאת "אני לא מציע לאף אחד לשחק לידיים המגואלות בדם של החמאס והמפגעים. מדובר בחלאות אדם, מרצחים שכל מחשבותיהם, ותורתם מגואלות בדם. תורתם היא שנאת בני אדם ושלום, והם מנסים בכל מחיר למנוע רגיעה. הדבר המתבקש הוא לקיים את הסכם פרס ערפאת. זה יהיה מבחן חשוב לרשות הפלסטינית להתנער מהפיגוע, על ידי כיבוד ההסכם".

האופוזיציה: האחריות על ערפאת

ח"כ דני נוה, ליכוד, קרא לממשלה לנקוט יד תקיפה: "מי שאחראי לפיגוע כזה הוא לא רק החמאס, אלא גם ערפאת. אין ערך להסכם איתו אם הוא לא נותן הוראה להפסיק את האלימות. אני לא בעד ביטול הסכם הפסקת האש, אבל זה ברור לכל ילד קטן שערפאת הוא מפר הסכמים סדרתי. צריך להפסיק לטמון את הראש באדמה. כדי שיהיה שקט ולא יהיו פיגועים לא מספיק הסכם עם ערפאת, אלא מדיניות תקיפה כדי שערפאת והאירגונים יבינו שלאלימות יש מחיר".

ח"כ רחבעם זאבי: "ישראל צריכה להפסיק מיד את ההבנות האומללות עם ראש כנופיית אש"ף. מה שעשה אמש פרס הוא שערורייה לאומית. פגישה בעזה היא התרפסות שלמובסים במלחמה. חשוב לבטל מיד את ההודעה, שאין בה ערך. צריך להחזיר מיד את צה"ל לעמדותיו".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully