קצין בכיר: צה"ל מקיים מגעים עם המורדים הסורים

מאז החלה מלחמת האזרחים בסוריה, הועברו לישראל למעלה מ-1600 פצועים לטובת קבלת טיפול רפואי. לשם העברתם מקיים צה"ל קשר עם המורדים, ומומחים מעריכים שהדיאלוג "רחב" יותר

אמיר בוחבוט
24/02/2014
צילום: לע"מ, עריכה: טל רזניק

קצין בכיר בפיקוד צפון הודה אמש (ראשון) כי צה"ל מקיים מגעים עם נציגי המורדים הסורים לשם העברת פצועים לטיפול רפואי בישראל. עד כה הועברו לישראל למעלה מ-1,600 פצועים מממלחמת האזרחים בסוריה. חלקם טופל באזור הגבול על ידי צוותי רפואה של צה"ל וחלקם הועבר בשל חומרת הפציעה או המחלה לבתי החולים בישראל.

עוד בוואלה! חדשות:
מה גורם ל"אסיר טוב" להתחיל לירות בסוהרים?
"חייל" של דומרני חשוד באונס ובסחיטה באיומים
המחאה גוברת: ראש ממשלת תאילנד עזבה את בנגקוק

הקצין סיפר אתמול כי העברת הפצועים מתבצעת באופן הבא: נציג המורדים מתקשר לגורם ביטחוני בישראל, מתאם את הגעת הפצוע לאזור הגבול, מעביר פרטים אודות זהותו וחומרת מצבו ובהתאם לפרטים צה"ל נערך להגיש סיוע רפואי במקום או להעביר אותו לאחד מבתי החולים בצפון המדינה.

מוצב צה"ל על גבול סוריה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

"אנחנו לא נתערב בלחימה בסוריה", אמר הקצין, "אבל כשנראה פצועים בשטח נטפל בהם. כולל חייל סורי שטופל על ידי הכוחות שלנו. אנחנו צריכים לא להיגרר לפרובוקציה אבל לא נוכל להתעלם מפצועים". מומחי ביטחון בישראל העריכו הבוקר כי מערכת הביטחון בישראל מקיימת קשר עם המורדים הסורים לא רק בעניין העברת הפצועים, אלא גם במטרה ליצור דיאלוג רחב יותר בנושאים מגוונים מתוך היערכות לאפשרות שהריבונות של משטר אסד ברמת הגולן תתפרק.

עוד בוואלה!

איך גורמים לילדים להתחיל למחזר? בעזרת טיפים ורעיונות מקוריים

בשיתוף תמיר
נתניהו ביקר פצועים סורים: "זהו פרצופה של איראן". לשכת העיתונות הממשלתית
ראש הממשלה נתניהו מבקר את אחד הפצועים הסורים שהועברו לטיפול בישראל(צילום: לשכת העיתונות הממשלתית)

בתוך כך, ציין הקצין כי צה"ל לא מזהה נוכחות של איראן או חיזבאללה בשטח הקרוב לגבול ישראל-סוריה, אך עם זאת הדגיש כי המערך שהקים צה"ל סביב הגבול הכולל - גדר, איסוף מודיעין, מכ"מים, וכוחות פעילות ביטחון שוטף איכותיים - מסמל את השינוי בתפישת ההפעלה שנועד להיערך לאיומים בעתיד.

"לא נוכל להתעלם מפצועים". פצוע סורי בחלב(צילום: AP)

"עברנו לפעילות לא שקופה כדי שאם יקרה משהו אנחנו נוכל להפתיע את האויב", אמר הקצין ורמז שקיים קשר עקיף גם עם הצבא הסורי, "אם יש זליגה של ירי לעבר ישראל, אנחנו מעבירים מסר דרך אונדו"ף ומקבלים מסר חזרה מהסורים: 'סליחה, טעות, לא יקרה יותר".

חשוב לציין, כי אירוע הפעלת מטען החבלה לפני מספר חודשים נגד סיור של צה"ל שנע על גבול סוריה טרם פוענח על ידי המודיעין הישראלי. כמו כן, בשבעה מקרים שונים שצה"ל זיהה את מקור הירי לעבר ישראל הוא תקף ו"הסיר את האיום".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully