וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קיצוץ משרתי הקבע: מלחמת הרבנות הצבאית באכ"א

10.2.2014 / 15:44

בצה"ל מתכוונים לקצץ בתקנים על רקע גל הפיטורים הקרב. הרבנות בתגובה "עושה שרירים" והבהירה שרק משרתי קבע יכשירו קטניות. "נפר את הפקודות - או שהצלחת של החיילים תיפגע"

לוחמי גולני במסע בצפון הארץ, ינואר 2013. אלכסי רוזנפלד, דובר צה"ל
הנפגעים העיקריים יהיו היחידות העורפיות שבהן אין תקנים למשרתי קבע כמשגיחי כשרות/דובר צה"ל, אלכסי רוזנפלד

התכנית לקיצוץ אלפי משרתי קבע יוצאת לדרך, ובצה"ל בוחנים דרכים שונות להוציאה לפועל. אחת מכיווני הפעולה האפשריים הוא צמצום משרתי הקבע ברבנות הצבאית. בתגובה, הרבנות הצבאית החליטה להגיב במה שרבים במערכת הצבאית ראו כמעשה כוחני, והפיצו מסמך הבהרה לכלל הפיקודים, האגפים והזרועות בצה"ל בעניין כשרות הקטניות, בהן בין היתר אורז, חומוס, אפונה וקוסקוס, המהוות מאכלי יסוד במטבח הצבאי.

על פי ההנחיות של הרבנות הצבאית, מותר אך ורק למשגיח כשרות בשירות קבע לבצע את ניפוי הקטניות – אחרת, לא ניתן להשתמש בהן. ההחלטה החדשה נפלה כרעם ביום בהיר על מפקדי המחנות ומנהלי המטבחים, שכן לא בכל בסיסי צה"ל יש משגיח כשרות בשירות קבע והאחריות עד כה הייתה מוטלת על משגיח כשרות בשירות סדיר.

כמה מפקדי מחנות ובסיסים בחנו את פשר ההבהרה שהפיצה הרבנות הצבאית בדואר הפנימי של צה"ל. משיחות פנימיות בפיקוד דרום התברר כי במסגרת מאבקי כוחות בין הרבנות הצבאית לאגף כוח האדם על רקע גל הפיטורים ההולך ומתקרב, החליטו הרבנים הצבאיים "לעשות שרירים", וביקשו להמחיש את חשיבותם של משרתי הקבע ברבנות הצבאית. בכך קיוו ברבנות למנוע פיטורים של משרתי קבע.


עוד על השינויים הצפויים בצה"ל:
שירות החובה לבנים יקוצר, לוחמים יהנו מ-4 חודשי שכר קבע
סוף הפרויקט של בן גוריון: לא עוד מורות-חיילות

האלופה אורנה ברביבאי ראש אכ"א. דובר צה"ל
"מדובר בהחלטה פרובוקטיבית שהתקבלה על גב החיילים". ראש אכ"א, האלופה ברביבאי/דובר צה"ל

הנפגעים העיקריים מהמהלך של הרבנות יהיו היחידות העורפיות שבהן אין תקנים למשרתי קבע כמשגיחי כשרות, וניצני המרד כבר נראים בשטח. רס"ר מטבח סיפר אמש לוואלה! חדשות כי אף שהרבנות הצבאית הוציאה הבהרה, הם עדיין מטילים את האחריות להכשרת הקטניות על חיילים בשירות סדיר, "אחרת לא יהיה לחיילים מה לאכול".

קצין בפיקוד דרום אמר בשיחה סגורה: "מי שקיבל את ההחלטה יודע שזה לא הגיוני שבכל בסיס יהיה משגיח כשרות בשירות קבע. מדובר בהחלטה פרובוקטיבית שהתקבלה על גב החיילים. לכל מטבח יש תפריט מזון בו הוא חייב לעמוד, וההחלטה הזו תגרום לשתי אפשרויות – הפרה של הפקודות או פגיעה בצלחת של החיילים".

יצוין כי בעבר התכוונו באכ"א לבצע קיצוץ משמעותי בתקנים של הרבנות הצבאית, אולם התערבות רבנים בנושא מנעה את המהלך. לא נמסרה תגובה בנושא מדובר צה"ל.

מדובר צה"ל נמסר: "נבהיר כי בשום מצב לא תהיה פגיעה בחיילי צה"ל, ובמקומות בהם יש חשש לפגיעה בכשרות ויוטלו מגבלות - יינתנו פתרונות למזון תואם על מנת שלא לפגוע בתזונת החיילים.
באשר למסמך המדובר, במסמך הראשוני שהופץ לפני למעלה מחודש הובהר תפקיד משגיחי הכשרות בחובה ובקבע. בעקבות שאלות בצה"ל שעלו בנושא, הוציאה הרבנות הצבאית הבהרה על מנת להסביר ליחידות כי גם משגיחי כשרות בחובה מוסמכים למשימת ברירת הקטניות וכי אין מניעה להביא למטבחים מוצרי מזון הדורשים ברירה וניקוי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully