וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קוהל התפטר אחרי לחץ כבד שהופעל עליו ממפלגתו

18.1.2000 / 18:23

בעקבות פרשת השוחד בה נקשר שמו

קנצלר גרמניה לשעבר, הלמוט קוהל התפטר מנשיאות הכבוד של המפלגה הסוציאל דמוקרטית אחרי לחץ כבד שהופעל עליו. מפלגתו של קוהל, העמידה בפניו אולטימטום: אם לא ימסור את את שמות המעורבים בפרשת השוחד שהוא חשוד בה, ידיחו אותו מתפקיד יו"ר של כבוד של המפלגה.
יו"ר המפלגה וולפנג שוובל אמר כי הוא מצטער על הפרשה אך אינו מתכוון להתפטר.
בשנה שעברה התגלה כי קוהל ידע על קיומם של חשבונות בנק סודיים, אליהם הועברו תרומות בסך מיליון דולר על ידי תורמים אנונימיים. קוהל חשוד כי קיבל שוחד מהתורמים, אך הוא מכחיש האשמה זו. הוא הודה כי ידע על קיום החשבונות, אך טען כי הבטיח לתורמים, דמויות מכובדות לדבריו, כי לא יחשוף את שמותיהם.
פרשת החשבונות הסודיים מסעירה בימים אלה את גרמניה.
במסיבת עיתונאים היום אמר יו"ר המפלגה, וולפנג שוובל, כי בוועידה דחופה שכינסה הנהלת המפלגה גיבו ראשיה את התנהגותו בפרשה. בהצבעה שנערכה בוועידה הוחלט כי שוובל, ושבעה עשר חברי הוועד המנהל של המפלגה, יישארו בתפקידם. שוובל הודה כי נטל כספי תרומות, ובשבועות האחרונים גברו הקולות בגרמניה להתפטרותם שלו ושל עמיתיו.
מוקדם יותר התפטר מהפרלמנט אחד מבכירי המפלגה ושר הפנים לשעבר, מנפרד קנת'ר, לאחר שהתגלה כי הוא מעורב בפרשה. קנת'ר הודה בשבוע שעבר כי זייף תנועות בחשבונות כדי להסתיר את התרומות.
המשטרה בגרמניה מנהלת בימים אלה חקירה פלילית בפרשה. הפרלמנט הגרמני מנהל במקביל חקירה משלו. קוהל ושוובל כבר זומנו להופיע בפניה.
גורמים בממשל טוענים כי הבחירות במחוז הס בשנה שעברה, בהן ניצחה המפלגה, מומנו על ידי תרומות לא חוקיות. קנצלר גרמניה גרהרד שרודר קרא לערוך בחירות חדשות במחוז.
קוהל נחשב לאחד המנהיגים המכובדים באירופה שלאחר מלחמת העולם השנייה. אולם הפרשה הכתימה את שמו, ומפלגתו הקפידה מאז חשיפת הפרשה לעמעם את קשריו עמה.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully