וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ארה"ב: המלצה לצמצם הניסויים בחיות למוצרי קוסמטיקה

תמר נהרי

21.8.2002 / 19:35

בעקבות דו"ח ועדה מיוחדת בנושא, מציע הממשל בארה"ב להשתמש בחלופות מעבדה, במקום לבחון את רעילות המוצרים על בעלי חיים; ממצאי הוועדה: החלופות מהירות יותר ויעילות באותה מידה

הממשל האמריקאי ממליץ כי חברות מסחריות יפסיקו חלק מהניסויים שהן עורכות בבעלי חיים, בטענה שחלופות מעבדה לניסויים אלה מהירות יותר ויעילות באותה מידה. חלופות המעבדה המוצעות מורכבות מתרביות רקמה וחלבונים סינתטיים. הניסויים אליהם התייחס הממשל הם מספר מבדקי רעילות של כימיקלים, הנערכים בתעשיות הקוסמטיקה וחומרי הניקוי. הם כוללים גילוח בעלי החיים, משיחת עורם בחומר הנבחן בניסוי, ובדיקת השפעתו בתום שבועיים.

ההמלצות גובשו על ידי ועדה בין–משרדית, שהוקמה על ידי הממשל, במטרה למצוא חלופות לניסויים בבעלי חיים. ההמלצות מועברות למשרדי הממשלה שבסמכותם לשנות את תקנות הניסויים. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי הוועדה הציעה חלופות לארבעה מבדקים שונים.

ראש הוועדה לבחינת חלופות לניסויים, ד"ר וויליאמס סטוקס, אמר כי "החלופות המוצעות יקצרו במידה רבה את זמן המבדקים, משום שעריכתם בבעלי חיים מחייבת תקופת המתנה של שבועיים לפני בחינת התוצאות. הניסויים בחלופות, לעומת זאת, יארכו יום אחד". עם זאת ציין סטוקס, כי לא ידוע לו אם עלויות השימוש בחלופות יהיו נמוכות מהניסויים בבעלי חיים.

דוברת ארגון "פטה" לזכויות בעלי חיים, ג'סיקה סנדלר, אמרה כי ארגונה "דוחף לכיוון הזה מזה זמן רב. עם זאת קיים החשש, כי במידה שמבדקי הרעילות בחלופות לא יוכיחו רעילות, יצטרכו התוצאות לקבל אישור מבדיקה בבעלי חיים. זה מטורף שבשנת 2002 אנחנו עדיין מטפטפים כימיקלים אל עיניהם של בעלי חיים", סיכמה סנדלר, "צריך להשליך כבר את הניסויים האלה לפח הזבל של ההיסטוריה".

באירופה כבר נערכים לחרם

בעוד שבארה"ב מדובר רק בהמלצות לא מחייבות, המתייחסות למספר מצומצם של מבדקי רעילות, הרי שהאיחוד האירופי נמצא בהליכי חקיקה מתקדמים לקראת הוצאתם של ניסויים בקוסמטיקה אל מחוץ לחוק.

הפרלמנט האירופי אישר ברוב גורף תקנות הכוללות חרם על מוצרי קוסמטיקה שנוסו על בעלי חיים. אם יאשרו 15 ממשלות האיחוד את הצעת החוק של הפרלמנט, יופסקו הניסויים בבעלי חיים בתעשיית הקוסמטיקה במדינות האיחוד האירופי משנת 2005. החרם על מוצרים מיובאים שנבדקו על בעלי חיים ייכנס כנראה לתוקפו חמש שנים לאחר כניסת התקנות לתוקף, בשלהי 2007.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully