וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חוק טל - יורים ומוחים

ישראל בן ברוך

21.8.2002 / 12:00

בעיצומו של חודש מילואים בשטחים החתימו 2 קציני מילואים מכתב מחאה נגד אישור חוק טל; בין החותמים: חיילי יחידה מובחרת בחיל הים; המכתב יישלח לשרון; מעקב וואלה! חדשות

ההצבעה בה אושר חוק טל, המעגן את הפטור מגיוס לחרדים, תפסה את משה רודרמן ועודד אמיר, קציני מילואים ביחידת צנחנים מובחרת, בעיצומו של עוד חודש מילואים בשטחים. "כשאתה במילואים אתה די מנותק ממה שקורה, אבל היתה לנו תחושה שזה עבר בלי שאף אחד ישים לב וזה מאד הפריע לנו", סיפר אמיר, סגן מפקד פלוגה בן 28.

"זה התחיל בשיחות בין החיילים, ואז מישהו העלה את הרעיון שנכתוב מכתב לראש הממשלה", אומר רודרמן, בן 28, מפקד צוות ביחידה - שעסקה לאורך כל החודש בפעילות מיוחדת. "אנחנו לא יכולים לשנות את העולם, אבל החלטנו שזו הדרך שלנו להרגיש שעשינו משהו", הוא מוסיף.

בין פעילות לפעילות ישבו רודרמן ואמיר וניסחו את הפניה לראש הממשלה, אריאל שרון, וממשלת ישראל: "אנחנו מבקשים להביע בפניכם את מחאתנו החריפה כנגד חקיקת 'חוק טל'. אנו רואים בחקיקה זו הפניית עורף בוטה כלפי ציבור המשרתים בצה"ל. חוק טל מהווה בעינינו צעד גדול נוסף בדרך לקריסתה של החברה הישראלית", כתבו השניים במכתב שישלח היום. במכתב תוקפים רודרמן ואמיר את עיתוי החקיקה "המביש" - בתקופה "בה נקראים חיילי המילואים לשרת תקופות ארוכות תחת צווי חירום" - וקוראים ליזום הסדר חדש במסגרתו "יידרשו אזרחי ישראל לתרום את חלקם במידה שווה"

רודמן ואמיר התחילו להחתים את חבריהם לפלוגה, וכשראו שהעניין צובר תאוצה, החתימו פלוגה נוספת בגדוד. במקביל, יצרו קשר עם אנשים מיחידות מילואים אחרות. המכתב התגלגל והפך לעצומה, שנכון להיום בבוקר חתומים עליה 320 אנשי מילואים. "מדובר בשלוש קבוצות: היחידה שלנו, חיילי שריון, ואנשי יחידה מובחרת בחיל הים", מפרט רודרמן.

חוק טל הופך את האפליה לגרועה יותר

לפני שבוע וחצי סיימה היחידה את שירות המילואים, ורודרמן ואמיר, יחד עם הרבה שותפים חדשים החליטו להמשיך במאבק. בשבוע האחרון הצטרפו להתארגנות חדשה נגד חוק טל בשם "משרתים יחד". ההתארגנות קמה בעקבות מכתבו של חייל המילואים נועם פלג לראש הממשלה, אליו צירף את תעודת המילואים שלו, שפורסם לראשונה בוואלה! חדשות. במוצאי שבת יצטרפו אנשי "משרתים ביחד" להפגנת אנשי המילואים, שמארגנת תנועת בלת"ם ברחבת מוזיאון "הארץ" בתל אביב.

רודרמן מבהיר שהעצומה וההתארגנות אינם קשורים לשום גוף פוליטי: "המכתב הוא קודם כל קריאה לסולידריות, ולא נגד החרדים. הוא קורא לשירות מלא לכולם ולמלחמה בהשתמטות". לדבריו, "חוק טל פשוט הופך את האפליה לגרועה הרבה יותר מהעלמת העין שהיתה קודם. התחושה היא שאין מי שידבר בשבילנו. אם החוק היה מפלה קבוצה אחרת היתה מחאה, אבל המילואימניקים הם אנטי סקטור. לנשים, לנכים, לחרדים יש לובי שיעמוד מאחוריהם, לנו, אין כלום".

רודרמן, שהספיק לקבל צו קריאה לאימון מילואים בחודש אוקטובר ואף הסכים להתנדב לשירות בחודש הבא, נחוש להמשיך ולהיאבק למרות הכל. לאמיר חשוב להדגיש שהוא וחבריו לא סירבו ולא יסרבו לשרת, "אנחנו יודעים שאנחנו עושים מה שנכון. יש בנו פשוט הרבה כעס בגלל האפליה. זה מכתב של אנשי מילואים שאין בהם שום דבר מיוחד – אנשים רגילים כועסים"

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully