וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יען על הגריל שווה יותר

תמר נהרי

21.8.2002 / 10:24

פשיטת רגל של בעל חוות גידול יענים לבשר הותיר 1,000 עופות בפיקוח מפרק זמני; שמורה באפריקה מוכנה לקלוט אותן אך האפשרות למכור את בשרן ביוגוסלביה, נראית למפרק קוסמת יותר

כ-1,000 יענים המיועדות לשמש לשחיטה ממתינות מזה חודש לגורלן בחווה בנגב, לאחר שבעלי החווה פשטו את הרגל. למרות שארגון "נח" לזכויות בעלי חיים הצליח לאתר שמורה בדרום אפריקה המעוניינת לקלוט אותן, נראה שבשלב זה היענים לא יזכו לחיי בר בשמורה. זאת, משום שהמפרק הזמני שמונה לחווה מנסה למכור את היענים לבשר – במטרה להפיק את הרווחים המקסימליים עבור נושי החווה. הנושא אמור להיות מוכרע עד לתחילת חודש ספטמבר הקרוב.

היען, חיית בר הנחשבת לעוף הגדול בעולם, הפכה בעשור האחרון לחיית משק מבוקשת, ובשרה הפך למעדן במסעדות יוקרה. גם בארץ הוקמו בעקבות האופנה הקולינרית החדשה מספר חוות לגידול וייצוא בשר יענים. חוות "נגב יענים", הממוקמת בסמוך לקיבוץ להב, נקלעה בשנה האחרונה לקשיים, ופשטה את הרגל בשל הביקוש הירוד לבשר היענים בשנים האחרונות. לפני כחודש מינה בית המשפט את עו"ד דרור אפרת למפרק הזמני של החברה, השייכת למספר יזמים פרטיים.

עו"ד אפרת פנה לפני כחודש לח"כ זהבה גלאון, במטרה להעביר באמצעותה חלק מהיענים או מבשרן לפלסטינים, בשל הרעב והמחסור בשטחים. העסקה לא צלחה, וגלאון פנתה לענת רפואה מארגון נח, במגמה למצוא פתרון שיוכל להושיע את היענים. רפואה הצליחה לאתר שמורת טבע גדולה בשם SAN-WILD בדרום אפריקה, שהסכימה לקלוט את כל עדר היענים. גם השירותים הווטרינריים של מדינת היעד אישרו את העברת היענים, ובלבד שהחיות יבדקו על ידי וטרינר מטעמם. בעקבות כך החלו מגעים עם מספר חברות תעופה, שחלקן הסכימו להטיס היענים במחירי עלות.

מקסימום התשלום האפשרי

בינתיים, החלו להגיע תלונות על תנאי האחזקה הירודים של היענים במקום. תלונות אחדות הגיעו לח"כ יוסי שריד, והוא הפנה אותן לאתי אלטמן, דוברת עמותת "תנו לחיות לחיות". אלטמן, לדבריה, פנתה לרפ"ק שאול מימון, האחראי על נושא צער בעלי חיים במשטרה. מימון ביקר במקום לפני כשבועיים, ולדברי אלטמן העיד בפניה, כי תנאי האחזקה במקום סבירים, אך הודיע לבעלי החווה שתוגש נגדם תלונה פלילית אם היענים בחווה ימותו מרעב. את מימון עצמו לא ניתן היה להשיג. לדברי עו"ד אפרת, אמנם "היה שלב שמזון היענים עורבב עם קש בשל עלותו הגבוהה, והיענים החלו לרזות. נכון להיום הן מוזנות באוכל מלא וחיות בתנאים נאותים".

אבל בימים האחרונים נראה שהאופטימיות לגבי הצלת עדר היענים הענק היתה מוקדמת. במקביל למגעים להעברתן לשמורה, החלה להתרקם עסקה למכירת היענים לבשר ליוגוסלביה, אותה מנהל עו"ד אפרת. אפרת אמר אתמול, כי האפשרות להטיס את היענים לשמורת הטבע בדרום אפריקה תהיה עבורו אופציה אחרונה, מאחר שהמנדט שניתן לו הוא להפיק את מקסימום התשלום האפשרי עבור היענים. עם זאת ציין אפרת, כי העיסקה טרם נחתמה, וכי אם זו תתפוצץ אין בשלב זה עסקה אפשרית אחרת. גלאון ורפואה מסרו, כי אופציה אפשרית נוספת היא "פדיון" היענים בעבור תשלום, ושליחתן לשמורה, אלא שאין בידיהן האמצעים למימון פעולת ההצלה ליענים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully