וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחקר חדש: מנתחים צעירים לעיתים טובים מוותיקים

1.11.2000 / 13:56

הצעירים מעודכנים בניתוחים חדשניים ומאבדים פחות חולים; עורכי המחקר לא שוכחים לציין גם את החשיבות של הניסיון בעבודה; המנתחים הנוירוכירורגים נמצאים בסיכון הגבוה ביותר לאבד חולים


מאת מוטי גל

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת קורנל שבארצות הברית מצא כי
וותיקי המנתחים, הם לאו דווקא מצילי החיים המוצלחים ביותר.

מתברר כי שיעור תמותת החולים של מנתחים וותיקים גבוהה יותר מזו של מנתחים צעירים. המחקר, מתייחס, לניתוחי העורק הצווארי והוא פורסם בגליון האחרון של הירחון "נוירולוגיה".

השערת החוקרים היא כי המנתחים הצעירים מעודכנים יותר בטכניקות ניתוח חדשניות, ולפיכך מאבדים פחות חולים. המנתחים הוותיקים מנגד, סבלו משיעורי תמותת חולים גבוהה יותר. לדברי החוקרים, הממצאים נכונים גם לגבי יתר הניתוחים. עם זאת, מגלה המחקר כי קיימת חשיבות רבה לנסיון המצטבר. מנתחים אשר ביצעו את ניתוחי עורק הצווארי בקצב של ניתוח אחד לשנה ואף פחות העלו את שיעור תמותת החולים עד פי 3.

החוקרים בדקו דיווחים מ-13,000 ניתוחים אשר ביצעו 532 מנתחים בתקופה בת שנתיים בתי חולים שונים בפנסילבניה שבארה"ב. הם מצאו כי לנוירוכירורגים הסיכון הגבוה ביותר לאבד חולים בתום ניתוח, אולם אם המנתחים מיומנים דיים ומבצעים ניתוחים דומים שלוש פעמים ויותר במהלך שנתיים, הרי ששיעור התמותה חוזר להיות רגיל.

מחקר אחר שנערך ע"י חוקרים מאוניברסיטת איווה מצא כי תוצאות דומות התגלו במנתחים אשר ביצעו ניתוחי מעקפים בלב. עתה שוקדים החוקרים על מחקרים נוספים אשר ייבדקו מהו הסף הנכון של כמות הניתוחים שעל מנתח לבצע כדי להגיע לרמת המיומנות הדרושה כך ששיעור תמותת החולים יופחת.0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully