וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האו"ם: חשד לטבח המוני באפגניסטן

19.8.2002 / 13:30

לידי הארגון הגיעו עדויות על מציאת גופות של כ-960 אנשי טאליבן בקברים המוניים; מדובר בשבויים שנחנקו כשהועברו בתוך מכולות אטומות; לא ברור האם האמריקאים ידעו על המקרה

ארגון האומות המאוחדות פתח בחקירה רשמית של נסיבות מותם של 960 אנשי טאליבן שגופותיהם נמצאו בקברי אחים באפגניסטן. המגזין "ניוזוויק" מפרסם מסמך מסווג שהגיע לידיו בו מדווח על ממצאים מדאיגים המבססים את הידיעות שהיו על קברים המוניים באזור דאשט אי ליילי. הממשל האמריקאי טרם הביעה את עמדתו בנושא.

גופות ההרוגים שייכות ככל הנראה לשבויי טאליבן שהובלו במכולות מטען אטומות מקונדוז למחנה הברית הצפונית בשברגן. על שרידי הגופות נמצאו פריטי לבוש מועטים ולא אותרו סימני טראומה חיצוניים - עובדה המחזקת את ההערכה כי השבויים מתו מחנק במהלך הובלתם.

עד כה לא נמצאו ראיות לכך שהכוחות האמריקאים ששיתפו פעולה עם אנשי הברית הצפונית, ידעו על המקרה. כמו כן לא ידוע האם גורמים אמריקאיים רשמיים ידעו על הובלת אסירים במכולות לא מאווררות. בכל מקרה גם אם האמריקאים לא ידעו על המתרחש קיימת סוגיית אחריותם על המתרחש במערכה באפגניסטן, בתור מוביליה הרשמיים.

"הם נחנקו, אף אחד לא הרג אף אחד"

בחודש יוני פירסם ה"גרדיאן" הבריטי כי ארגון אמנסטי קורא לפתוח בחקירה עצמאית של הטענות לפיהן חיילים אמריקאים עינו שבויי טאליבן והיו שותפים בהעלמתם של אלפים אחרים. דרישת אמנסטי עלתה בעקבות סרט דוקומנטרי שתיאר כיצד הועברו אלפי אנשי טאליבן במכולות אטומות לאחר הקרב על העיר קונדוז בחודש נובמבר. בסרט נראה חול ספוג בדם ושיירי עצמות שנמצאו בדרך שאותה עשו המשאיות.

הגנרל האפגני עבדול ראשיד דוסטום, הידוע כאחד מראשי השבטים האכזריים ביותר, הודה באמצעות דוברו כי חלק מהשבויים מתו מחנק אך נקב במספר נמוך בהרבה של כ-100 קורבנות בלבד. לדבריו, ללא מרד האסירים במזאר אי-שריף, היו אנשי הטאליבן מועברים בצורה נוחה יותר, אך התנהגותם האלימה חייבה זאת. "הם נחנקו, אף אחד לא הרג אף אחד", ציין הדובר ביובש.

דו"ח של האו"ם משנת 1997 זיהה שימוש במכולות אטומות בלחימה בין הפלגים באפגניסטן. במקרה זה דווח על כליאת 1,250 אנשי טאליבן שהושארו במכולות אלו בלב המדבר, לאחר קרב שהתרחש במזאר אי-שריף. גופות השבויים נמצאו במצב "מפוחם" לאחר זמן מה. גם אנשי הטאליבן השתמשו בשיטה זו כדי להרוג כמה מאות אנשים בצורה דומה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully