וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רוסיה מתנגדת למינוי רולף אקאוס ליו"ר הועדה החדשה לפיקוח אחר נשק בעיראק

18.1.2000 / 13:31

סין וצרפת הביעו אף הן הסתייגות מהצעת המינוי שהגיש מזכ"ל האו"ם קופי אנאן

רוסיה ועיראק הביעו התנגדות להחלטה למנות את הדיפלומט השבדי, רולף אקאוס, לתפקיד ראש הגוף החדש לפיקוח על הנשק בעיראק.
מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, הביא אתמול את המינוי לאישור בפני מועצת הביטחון של האו"ם.
עד 97' כיהן אקאוס כראש אונסקו"ם, הוועדה הקודמת מטעם האו"ם לפיקוח אחר הנשק בעיראק.
מוסקבה מיהרה לדחות את המינוי וקראה לדיון דחוף בסוגייה היום. ארה"ב, הנשיאה הנוכחית של מועצת הביטחון, קיבלה מוקדם יותר מכתב מהשגריר הרוסי בו נאמר כי רוסיה אינה יכולה להשלים עם הצעת המינוי. שתי החברות הקבועות הנוספות במועצה, סין וצרפת, הביעו גם הן הסתייגות מהמינוי האמור.
דיונים בנושא נקבעו להיום אחר הצהרים.
סגן ראש הממשלה העיראקי, טארק עזיז, אמר כי המינוי מהווה דוגמא לחוסר ההגינות של האו"ם ביחסו כלפי עיראק. לטענתו, אקאוס איפשר בעבר לפקחי האו"ם לרגל בעיראק. עזיז הגדיר את אקאוס כ"יין ישן בבקבוק חדש". "אם הם מתכוונים להקים וועדה חדשה, כיצד הם יכולים למנות בראשה את האיש שהקים ועמד בראש הוועדה הישנה ?" תהה עזיז.
דובר האו"ם אמר כי המזכ"ל אנאן העלה כעשרים וחמישה שמות של מועמדים נוספים מלבד אקאוס ולגבי אף אחד מהם לא הייתה הסכמה מצד כל הנציגים במועצת הביטחון. ההחלטה הסופית על המינוי נמצאת בידי אנאן, אולם החלטת האו"ם בנושא קובעת כי המינוי צריך להתבצע באישור המדינות החברות במועצת הביטחון.
פקחי אונסקו"ם עזבו את עיראק בדצמבר 98' ערב מתקפה אווירית שניהלו ארה"ב ובריטניה. מינויו של אקאוס יהיה הצעד הראשון בסדרה של צעדים להחזרת הפקחים לעיראק אחרי העדרות של 13 חודשים. החלטת האו"ם בנושא מעניקה לבגדאד הזדמנות להשהות את הסנקציות שהוטלו עליה באוגוסט 90'.
הגוף החדש יקרה UNMOVIC, הראש החדש יצטרך להגיש את המלצותיו לפעילות האו"ם בעיראק תוך ארבעים וחמישה ימים.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully