וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

למרות האש בשטחים - מגעים בין ישראל לפלסטינים על הסדר

1.11.2000 / 7:40

ברק מקיים משא ומתן חשאי עם ערפאת לקראת הסכם קבע; ככל הנראה ייפגש היום פרס עם ערפאת בבית לחם, בברכת ברק; פרס: "אני רוצה להבין לאן פני האוטונומיה הפלסטינית"

בשטחים נמשכות ההפגנות האלימות והמנהיגים מפזרים הצהרות מילטנטיות, אבל עובדות אלו אינן מפריעות להמשך הפעילות בערוץ המדיני. היום צפויה להתקיים פגישה בין השר שמעון פרס, ליו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת. זו פגישה ראשונה של שר ישראלי עם ערפאת מאז פיסגת שארם א-שייח.

"ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר, כי ראש הממשלה, אהוד ברק, מקיים בימים האחרונים משא ומתן אינטנסיבי עם ערפאת, על מנת להגיע להסכם קבע עם הפלסטינים. ברק, לטענת כתבי העיתון נחום ברנע ושמעון שיפר, החליט לתת לערפאת ולשלום סיכוי נוסף ולפעול במהירות לפיסגה נוספת בוושינגטון.

פגישתו של השר פרס עם יו"ר הרשות, תתקיים ככל הנראה, היום בבית לחם, ביוזמת ערפאת ובנוכחות עו"ד גלעד שר. הצירוף של שר מבטא לטענת פרס את תמיכת ברק לפגישה. שר אמר כי פרס יעביר מסר חד משמעי לערפאת כי הפסקת האלימות היא תנאי לחידוש המשא ומתן.

"דו שיח באמצעות כדורים לא יוביל לדבר, אני רוצה להבין לאן פני האוטונומיה הפלסטינית", אמר פרס בנסיון להסביר את מטרת הפגישה. "הכרזה על מדינה פלסטינית עלולה להסתיים בכך שהיא תישאר רק הכרזה כפי שהם עשו בשנת 1988", טען פרס.

ביום חמישי שעבר שוחח ברק בטלפון עם ערפאת. בתגובה אמר פרס שלא ידוע לו על כך, "אבל אני חושב שקלינטון מנסה לקבוע מפגש עם ערפאת וברק, שלא נקבע בגלל רמת האלימות. הנשיא דורש מערפאת להוריד את רמת האלימות כתנאי להמשך השיחות".

התוכנית האמריקאית היא להזמין את ערפאת לוושינגטון לפגישה עם הנשיא קלינטון. לקראת אמצע החודש ברק יחבור אליהם לפיסגה.

ממלא מקום שר החוץ, שלמה בן עמי, אמור להיפגש היום עם מזכירת המדינה מדלן אולברייט ועם היועץ לביטחון לאומי, סנדי ברגר בוושינגטון. אתמול במהלך פגישה עם ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, טען בלייר בפני בן עמי, כי הוא לא יתמוך בהכרזה חד צדדית של הפלסטינים על הקמת המדינה. שר החוץ שמע הצהרות דומות גם ממנהיגי המדינות: צרפת, ספרד, גרמניה וראשי האיחוד האירופי.
בהמשך השבוע יגיע גם סאיב עריקאת, מראשי הרשות הפלסטינית, לשיחות בוושינגטון.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully