וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

צה"ל מצמצם את אבטחת ההתנחלויות

1.11.2000 / 7:17

המתנחלים: "נגן על עצמנו"; ארגוני החמאס והפתח הכריזו על שיתוף פעולה גם במקרה של חידוש המשא ומתן; אזרח ישראלי נפצע מירי על אוטובוס ליד אלפי מנשה; ביקורת בצה"ל על חוסר היעילות של הפצצת המטרות הפלסטיניות שלשום

מדי לילה נמשכים אירועי הירי בשטחים, אולם בצה"ל מתכוונים לצמצמם את אבטחת ההתנחלויות. בישוב רימונים החלו התושבים לשמור עצמם, והתושבים מתלוננים על עומס רב מדי.

מצה"ל נמסר בתגובה כי "האבטחה בישובים נמשכת באמצעים גלויים וסמויים". יו"ר המועצה האזורית בנימין, פנחס וולרשטיין, אמר כי "לא ניתן לפלסטינים להגיע לישובים ולפגוע בנו. נגן על עצמנו. ישציאת צה"ל מהישובים תוביל לפגיעות מסיביות מתנחלים.אזרח ישראלי נפצע קל עד בינוני מיריות שנורו אמש לעבר אוטובוס ישראלי סמוך לאלפי מנשה. ופונה לבית החולים "מאיר" בכפר סבא. בעקבות ההסלמה באזור החליטו בצה"ל לכתר את העיר קלקיליה.

ירי נוסף הלילה גם על הישוב פסגות ולעבר ההתנחלות ברכה וכדים, בצפון השומרון, מכיוון שטח שנמצא בשליטה מלאה של הרשות הפלסטינית. יריות נורו גם לעבר כוח צה"ל מדרום לאלון מורה. בשני המקרים החיילים נמנעו מלהשיב אש. בקבוק תבערה הושלך לעבר כוח צה"ל בצומת דיר שרף. בכניסה לאריאל יידו אבנים לעבר אוטובוס ישראלי.

מטען חבלה הופעל על שיירה של כלי רכב שיצאה אמש מנצרים. איש לא נפגע. חילופי אש כבדים התנהלו בצומת קרני. צה"ל הכניס דחפורים לאזור והרס עמדה של המשטרה הפלסטינית. לראשונה ירו הפלסטינים נשק נגד טנקים ברצועה. טנקים של צה"ל ירו כמה פגזים לעבר בית סחור, למקום ממנו נורתה אש מקלעים לעבר מוצב צה"ל בשדמה.

במהומות אתמול נהרגו חמישה פלסטינים ועשרות נפצעו. ארבעה מן ההרוגים נורו במהלך מהומות סמוך למחסום קרני והחמישי נורה במהלך הפגנות ברמאללה.

כתב רשת החדשות סי.אן.אן, בן וודמן, נפצע אתמול קל בחילופי הירי במחסום קרני. צה"ל מסר כי הוא בודק את פרטי התקרית.

"כל יום הוא יום זעם"

ארגוני החמאס והתנזים, הזרוע הצבאית של הפתח, קוראים הבוקר במשותף להסלמת האינתיפאדה. במקום ההכרזה על ימים מסויימים, בדרך כלל ימי שישי, כימי זעם, הודיע החמאס כי מעתה ואילך - כל יום מוגדר כיום זעם. אתמול עדיין הכחיש מפקד הפתח בגדה, חוסיין א-שייח, כי ישנו שיתוף פעולה עם החמאס, אך הצהיר כי הפתח לא יעצור את אנשי החמאס.

בחמאס מודאגים שמא האינתיפאדה תידעך עם חידוש המשא ומתן אולם ראשי הפתח הבטיחו להם כי ההתקוממות תימשך גם במקרה של חידוש התהליך המדיני. עם זאת, החמאס עדיין מציב תנאים לפתח בנוגע לשיתוף פעולה מלא: שיחרור אסירים והכרזה על הג'יהאד כדרך היחידה למאבק.

ערפאת במצב רוח מרומם

בצה"ל נמתחה אתמול ביקורת על ההתקפות האוויריות על שכם, אל-בירה וחאן יונס, שלשום. לדברי בכירים בצבא, הן משרתות בעיקר את הצרכים הפוליטיים של הממשלה ואינן יעילות.

קצינים בחיל האוויר הגדירו את ההתקפות "מס שפיים" ו"הוצאת קיטור" של ישראל, שאין לו כל משמעות מעשית.

התקפות חיל האוויר לא גרמו נזק משמעותי וגם הפלסטינים הכריזו כי לא יעצרו אותם מהמשך האינתיפאדה. מקורות פלסטינים מדווחים כי ערפאת נמצא במצב רוח מרומם ביותר, וממשיך לדבר על ירושלים כבירתה של המדינה הפלסטינית העצמאית.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully