טייפון "האיאן"

אסון טבע בפיליפינים: 1,200 הרוגים ב"סופר-טייפון"

הסופה "האיאן", שנחשבת לחזקה שפקדה אי פעם את מדינת האיים, הותירה נזקים כבדים והרוגים רבים. "כאלף גופות נראו צפות באחת הערים", אמרו בצלב האדום. הטייפון בדרך לוייטנאם

  • הפיליפינים
  • טייפון
רויטרס
צילום: רויטרס, עריכה: יותם בן-דוד, מיכאל ברגמן

סופת הטייפון "האיאן" שהיכתה ביומיים האחרונים בפיליפינים הביאה עד עתה, כך לטענת אנשי הצלב האדום במדינה, למותם של לפחות 1,200 בני אדם, אלף מהם בעיר אחת, ולפינויים של כ-800 אלף בני אדם מבתיהם. מניין ההרוגים צפוי עוד לעלות ביממה הקרובה, שכן כוחות ההצלה רק עתה החלו להגיע לאזורים עימם נותק הקשר בעקבות הסופה הקטלנית. הרוחות שנרשמו היום (שבת) הגיעו לשיא של 315 קילומטרים בשעה, מה שהפך את הטייפון לעוצמתי ביותר אי פעם במדינה מוכת אסונות הטבע.

גוונדולין פאנג, המזכירה הכללית של הצלב האדום בפיליפינים, אמרה בצהריים כי הדיווחים על מספר ההרוגים הרב הגיעו מקבוצות של אנשי הארגון שנמצאים בערים טקלובן וסמאר. "יותר מאלף גופות נצפו צפות על המים בטקלובן על ידי חברי הצלב האדום בשטח", אמרה. במקביל לדיווח זה מצד הצלב האדום, המספר הרשמי של ההרוגים, כפי שפרסמה הרשות הלאומית לאסונות במדינה, עומד על 138 בני אדם בלבד.

שר הפנים הפיליפיני מקס רוקסס שהגיע לטקלובן מוכת ההרס אמר כי עדיין מוקדם מדי לקבוע כמה אנשים קיפחו את חייהם בסופה. "פעולות החילוץ בעיצומן, ואנחנו מצפים למספר גבוה מאד של נספים כמו גם של פצועים", אמר. לדבריו, כל התשתיות – התקשורת, החשמל והמים – משותקות. "התקשורת בלתי אפשרית ולכן אין לנו דרך להעביר מידע לציבור באזור", הוסיף. בצלב האדום ציינו כי הם נערכים למאמצי חילוץ בקנה מידה ענק נוכח האסון.

טוב לדעת (מקודם)

הלחצן שיכול להציל את חייך במקרה של התקף לב

לכתבה המלאה
צעירות מנסות להתחמק מגלי הענק, היום (צילום: רויטרס)

הרשויות במדינה מתקשות ליצור קשר עם גורמים בעיר טקלובן, בה מתגוררים כ-220 אלף בני אדם, ואשר בה, כאמור, נרשמה הפגיעה החמורה ביותר. "הגופות פשוט שוכבות להן ברחובות", תיאר בעצב את המצב בעיר ג'ון אנדרוז, סגן מנהל רשות התעופה של הפיליפינים. לדברי דובר סוכנות האסונות הלאומית במדינה, ריי בלידו, "כמעט כל המבנים בעיר נהרסו, ולפי הידוע לנו מעט מאוד עדיין עומדים על תילם".

"זה היה כמו צונאמי", אמר אפרן נגראמה, מנהל שדה התעופה בטקלובן, "ברחנו מהחלונות, החזקתי בעמוד כשעה בערך, בזמן שהגשם, מי הים והרוח שטפו את שדה התעופה. חלק מהעובדים שלי ניצלו בזכות זה שנאחזו בעצים. התפללתי חזק כל הזמן עד שמפלס המים ירד". לפי נגראמה, המים בשדה התעופה הגיעו עד לגובה של ארבעה מטרים.

עובר אורח צופה בעץ שקרס בעיר סבו, היום (צילום: רויטרס)

אולם, לא רק העיר טקלובן נפגעה באורח קשה, כי אם כל רצועת האיים המרכזית של הפיליפינים. באי סבו, שנחשב ליעד תיירותי מבוקש, דווח על עשרות אתרים בהם קרסו חוטי חשמל ועצים. כמו כן, באיים לייטה וסאמר נרשמו גלים בגובה של בין חמישה לשישה מטרים, שזרעו הרס רב על החוף. הסופה הקטלנית ממשיכה במהירות במסלולה מעל לים סין הדרומי, בדרכה לוייטנאם, שם היא עתידה להכות מחר.

הפיליפינים, מדינת איים במערב האוקיינוס השקט המורכבת מ?7,107 איים, ובה מתגוררים מעל מאה מיליון בני אדם, סובלת באופן תדיר במהלך "העונה הרטובה" (בין החודשים מאי לדצמבר) מסופות טייפון הזורעות הרס רב ברחבי המדינה. במהלך עונה זו מכים בחופי המדינה כ-20 סופות טייפון. לפני כחודש נהרגו לפחות חמישה בני אדם בסופת הטייפון "נארי" שהיכתה בצפון המדינה. הגשמים הכבדים שהביאה עימה הסופה גרמו להרס של בתים רבים והותירו למעלה משני מיליון בני אדם מנותקים מרשת החשמל. לפני כשנה, היכתה סופת הטייפון "בופה" באי מינדנאו במזרח המדינה, וגרמה למותם של למעלה מאלף בני אדם, ולנזקים רבים שערכם נאמד ביותר ממיליארד דולרים.

עדכון ראשון: 8:40

עוד בנושא:
93 הרוגים ברעש אדמה בפיליפינים, מאות פצועים
אסיה מתחת למים: תיעוד ההצפות ההרסניות

(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully