וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ברגותי: אני איש שלום

ורד כהן-ברזילי

14.8.2002 / 8:45

כתב אישום הוגש הבוקר נגד ראש הפתח בגדה; מואשם במעורבות בפעולות טרור בהם נהרגו עשרות ישראלים; הצהיר בבית המשפט: הפיתרון הוא שתי מדינות לשני עמים; עוזריו הבכירים יעידו נגדו

פרקליטות המדינה הגישה הבוקר לבית המשפט המחוזי בתל אביב כתב אישום כנגד ראש הפתח בגדה, מרואן ברגותי. ברגותי מואשם בעבירות רצח, סיוע לרצח, שידול לרצח, קשירת קשר לביצוע פשע, פעילות בארגון טרוריסטי וחברות בארגון טרוריסטי. הדיון נערך תחת אבטחה חסרת תקדים. למקום הגיעו עשרות עיתונאים מכל העולם וקהל רב מכל גווני הקשת הפוליטית, כולל תומכים ערביים ואנשי ימין.

בפתח הדיון נשא ברגותי דברים בפני הכתבים, בשלוש שפות: עברית, ערבית ואנגלית. "רק השלום יביא ביטחון לשני העמים", אמר, "סיום הכיבוש - העם הישראלי משלם מחיר כבד בשל המדיניות של הממשלה שלו. אתם משלמים מחיר כבד בשביל הממשלה שלכם".

ברגותי הוסיף בשפה האנגלית: "כל אחד בעולם יודע שמרואן ברגותי נלחם לשלום, אני איש שלום, ניסיתי לעשות הכל בשביל השלום בין שני העמים. אני מאמין שהפיתרון הטוב ביותר הוא שתי מדינות לשני עמים".

במהלך הדיון ביקשה הפרקליטות להאריך את מעצרו של ברגותי עד תום ההליכים נגדו. בית המשפט החליט לדחות את הדיון בענין ל-5 לספטמבר. במהלך הדיון ביקש ברגותי מהשופט לשאת דברים בטענה כי יש לו הרבה מה לומר, אולם השופט סירב לבקשה. בתגובה אמר ברגותי, כי יש לו "כתב אישום ארוך נגד מדינת ישראל שאחראית לשפיכות הדמים בשני העמים". ח"כ אחמד טיבי, (תע"ל) שנכח באולם ביקש מהשופט ללחוץ את ידו של ברגותי. לאחר שהשופט סירב לבקשה, התפתחה במקום מהומה.

ח"כ עזמי בשארה (בל"ד) אמר הבוקר כי מדובר במשפט פוליטי של "מנהיג נבחר". לדבריו, "לשרון אין תשובות פוליטיות על שום דבר, אז הוא מביא את הראש של ברגותי - כתוכנית לבחירות". הוא ציין, כי הפרקליטות האשימה את ברגותי באחריות כוללת, כיוון שאין לה אף ראיה ספציפית נגדו.

"רב מרצחים"

בכתב האישום מואשם ברגותי כי עמד בראש ארגוני הטרור של הפתח, התנזים וגדודי "חללי אל אקצה" באזור יהודה ושומרון. כן הוא נאשם, כי היה שותף מרכזי בקבלת ההחלטות באותם ארגונים, שבמהלך השנתיים האחרונות ביצעו סדרה של עשרות פיגועים, בהם נהרגו עשרות רבות של אזרחים ישראלים ונפצעו מאות אחרים. את כתב האישום הכינה מנהלת המחלקה לעניינים פליליים-ביטחוניים בפרקליטות, עו"ד דבורה חן.

מחומר החקירה עולה כי ברגותי הנהיג, הפעיל, ניהל, ומימן פעולות טרור רבות נגד מטרות ישראליות באמצעות פעילי טרור מרכזיים כגון: נאסר עוויס, נאסר אבו חמיד, ראאד כרמי ועוד. "ממסכת פעולתו עלתה תמונה ברורה של רב מרצחים שידיו בעשרות פעולות טרור", נמסר מהפרקליטות.

עוד נטען בכתב האישום, כי ברגותי דאג להכשרת פעילי טרור ומינה את אחיו, אחמד, לגורם מרכזי ברכישת נשק. הוא הגביר המוטיבציה של פעילי הטרור, באמצעות נאומי הסתה בכלי התקשורת ובכרוזים. בדבריו שיבח את המחבלים והעניק להם מעמד של "קדושים".

"להעמיד למשפט את הכיבוש"

ברגותי הוא האישיות הבכירה ביותר בפתח, שתואשם בישראל במסגרת החלטת היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, להעמיד לדין בבתי משפט אזרחיים את בכירי ארגוני הטרור שנעצרו במבצע "חומת מגן". עד כה הגישה הפרקליטות שני כתבי אישום כנגד סגניו של ברגותי, נאסר עוויס ונאסר אבו-חמיד ובכירים נוספים בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי.

ברוך קרא והסוכנויות, "הארץ", מוסיפים:

חאדר שקיראת, אחד מפרקליטיו של מרואן ברגותי, אמר כי מרשו יציג את עצמו במשפטו כמנהיג פוליטי וכמנהיג של התקוממות, שאינו רואה את עצמו אחראי להרג ישראלים. לדברי הפרקליט, "זאת הזדמנות פז להעמיד למשפט את הכיבוש על כל פשעיו נגד העם הפלסטיני, ולהציג בפני הישראלים והקהילה הבינלאומית את תנועת ההתנגדות כתנועה צודקת".

נגד ברגותי יעידו כחלק מעדי התביעה, שניים מעוזריו הבכירים, העצורים בישראל: נאוסר עוויס ונאסר אבו-חמיד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully