וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מועצת העיתונות: יש יותר מדי שימוש בצווי איסור פרסום

31.10.2000 / 7:59

החליטה לפעול נגד השימוש שעושים גורמי ביטחון בבתי המשפט כדי להוציא צווי איסור פרסום בנימוק של שמירה על ביטחון המדינה; "צווים אלה מכרסמים באמון הציבור בבתי המשפט, ופוגעים בחופש העיתונות"; מציעה לרכז סמכויות ולהפוך את הצווים לזמניים

נשיאות מועצת העיתונות החליטה לפעול נגד השימוש המוגזם, לדעתה, שעושים גורמי ביטחון ופרקליטות המדינה בפניה לבתי משפט כדי שיוציאו צו איסור פרסום, בנימוק של ביטחון המדינה.

לטענת המועצה, הצווים מוצאים מראש ובאופן גורף בשלבים המוקדמים של ההליך המשפטי. במקרים אלה נשמע רק הצד של מערכת הביטחון, ללא חוות דעתה של הצנזורה, הפועלת על פי חוק במקרים של ודאות קרובה לפגיעה ממשית בביטחון המדינה. ברוב המקרים לא ניתן פתחון פה לצד המבקש לקיים את זכות הציבור לדעת.

בהודעה שפרסמה אתמול המועצה נאמר: "מועצת העיתונות רואה בדאגה ובחומרה את היקף הפגיעה בזכות הציבור לדעת, הנגרם על ידי צווים שיפוטיים של איסור פרסום". המועצה קובעת כי צווים אלה מכרסמים באמון הציבור במערכת המשפט, ופוגעים בחופש העיתונות ובזכות הציבור לדעת.

המועצה מציעה מספר הצעות לשינוי המצב. בין ההצעות שהועלו: ריכוז הסמכויות להוצאת צווי איסור פרסום בידי מספר מועט של בתי משפט, כדי למנוע מספר גדול של פניות לבתי משפט שונים ברחבי הארץ, דבר המקשה על הגשת ערעור באופן אפקטיבי. הצעה נוספת היא שהצווים שיינתנו יהיו זמניים, עד לבדיקה של הצנזורה.

המועצה מתריעה שאם לא יחול שינוי מיידי תחול פגיעה של ממש בחופש העיתונות.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully