וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הח"כים יוצאים למלחמה על הבית

תמר נהרי

13.8.2002 / 17:38

בוועדת הכנסת זועמים על "הרעיון השערורייתי" להפוך את מבנה הכנסת הישנה לבניין משרדים מסחרי; הח"כים תובעים לבדוק "כיצד נמכר עברנו ועתידנו במחיר המגוחך של 10 מיליון שקל בלבד"

ועדת הכנסת הגישה אתמול לוועדה המחוזית לתכנון ובניה בירושלים התנגדות להריסת בניין הכנסת הישנה במרכז העיר, הידוע כ"בית פרומין". בהתנגדות מובעת דרישה להקפיא בשלב ראשון כל דיון בנושא למשך חודש וחצי, עד שיובררו סוגיות שהכנסת מתנגדת להן. על ההתנגדות חתומים יו"ר הכנסת אברהם בורג, יו"ר ועדת הכנסת יוסי כץ וח"כים נוספים.

לפני כחודשיים הופקדה בוועדה המחוזית לתכנון ובניה בירושלים תוכנית שמקדמת הרשות לפיתוח ירושלים, במסגרתה ייבנה על שטח בית פרומין בניין משרדים בן 16 קומות. התוכנית משמרת רק את חזית מבנה הכנסת הישנה. לפי התוכנית, אגפי משרד התיירות המאכלסים כיום את המבנה יועתקו לבניין החדש של קרית הכנסת. השטח, ששייך למינהל מקרקעי ישראל, נמכר ליזם העתיד למכור ולהשכיר אותם לצרכים מסחריים פרטיים.

בין היתר דורשת ועדת הכנסת לבדוק, "האם היה סגן החשב הכללי של משרד האוצר מודע למשמעות מכירת הסמל שמהווה הכנסת, וכיצד נמכר עברנו ועתידנו במחיר המגוחך של עשרה מיליון שקל בלבד". הח"כים קובלים גם על הכינוי בו משתמש היזם, אילן רג'ואן, לתוכנית בניין המשרדים החדש שיבנה - בניין הכנסת הישנה. לדעתם מדובר במסחור מוניטין הכנסת.

ההצעה החלופית: מוזיאון לדמוקרטיה

ח"כ כץ גם הודיע, כי יפנה לשרת החינוך, לימור לבנת, כדי שתפעיל סמכותה, ותכריז כי בניין הכנסת הינו בגדר עתיקות, וכי יפנה אל שר האוצר כדי שיפקיע את הקרקע בשל היותה נחוצה לשימור. צעדים אלו יינקטו, בנוסף להצעת חוק שימור הכנסת, שהונחה על שולחן הכנסת בשבוע שעבר.

כץ אף תקף היום בחריפות את ראש עיריית ירושלים, אהוד אולמרט. לדבריו, "הרעיון של אולמרט להרוס נדבך כה חשוב בהתפתחות השלטון והדמוקרטיה בארץ ולהפכו למגדל, הוא רעיון שערורייתי". כץ מציע לגנוז את התוכנית ולהפוך את המבנה למוזיאון שעניינו משטר הדמוקרטיה ובית המחוקקים. עד כה לא נמסרה תגובת עיריית ירושלים לדברים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully